PFSA: Obligaciono pravo - opći dio

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
malina_slatka
Posts: 10
Joined: 31 Mar 2010, 13:25

Hvala punooo :D
Ameli88
Posts: 105
Joined: 06 Nov 2009, 15:39

Kakvi zadaci budu iz posebnog dijela, da li neko zna ? Cemu se mozemo nadati u tom zadnjem pitanju ? Ugovor ? Tuzba ? Spor ?????????????????
Harvester_of_Sorrow
Posts: 364
Joined: 04 Feb 2010, 14:48

Iz posebnog dijela ti bude zadatak iz instituta koji čine posebni dio, ili kombinacija instituta posebnog dijela. Npr. A je sa B zaključio ugovor o zakupu, pa zaključio ugovor o prodaji sa C, i predao stvar C. Prava B? itd.
Predji praktikum, i zadatke na početku svakog instituta posebnog dijela.
Ugovor i tužba su na isti način koncipirani kao u opštem dijelu. Meni je u opštem dijelu bio ugovor o djelu, tako da su tu bitni sastojci ugovora iz podataka datih u ugovoru + sastojci koje sam dodaješ, npr. neki rok, nadležnost suda, neki uvjet, itd.-isto praktikum.
Tužba- praktikum prelistaj, na osnovu podataka pišeš u formi kako ima u praktikumu.

Inače, čuo sam da ima skripta od 10 strana u Morića Hanu i da je jedan momak položio po njoj i opšti i posebni dio...NOT! ;)
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Kakva skripta d 10 strana zadaci ili...
3lma
Posts: 25
Joined: 12 Sep 2009, 03:48

da li mi neko moze reci jel treba u sklopu zastare, odnosno posebnih rokova zastarjelosti, uciti potrazivanje naknade stete. s obzirom da se preskace naknada stete... pokusajte me obradovati, jer mi cak i dvije stranice jos da prekrizim puno znace :D
Harvester_of_Sorrow
Posts: 364
Joined: 04 Feb 2010, 14:48

[quote="nuki_cika"]
Kakva skripta d 10 strana zadaci ili...
[/quote]
pročitaj ovo NOT na kraju, gdje će biti skripta od 10 strana. :)
Ameli88
Posts: 105
Joined: 06 Nov 2009, 15:39

[quote="Harvester_of_Sorrow"]
Iz posebnog dijela ti bude zadatak iz instituta koji čine posebni dio, ili kombinacija instituta posebnog dijela. Npr. A je sa B zaključio ugovor o zakupu, pa zaključio ugovor o prodaji sa C, i predao stvar C. Prava B? itd.
Predji praktikum, i zadatke na početku svakog instituta posebnog dijela.
Ugovor i tužba su na isti način koncipirani kao u opštem dijelu. Meni je u opštem dijelu bio ugovor o djelu, tako da su tu bitni sastojci ugovora iz podataka datih u ugovoru + sastojci koje sam dodaješ, npr. neki rok, nadležnost suda, neki uvjet, itd.-isto praktikum.
Tužba- praktikum prelistaj, na osnovu podataka pišeš u formi kako ima u praktikumu.

Inače, čuo sam da ima skripta od 10 strana u Morića Hanu i da je jedan momak položio po njoj i opšti i posebni dio...NOT! ;)
[/quote]

Hvala na odgovoru :) Hhahah, a uz ovu skriptu od 10 str. ti cak ni praktikum ne treba :)  :d055: :D :lol:
Jean D Arc
Posts: 204
Joined: 29 Sep 2009, 17:30

Da li iz Opceg dijela (Obligaciono I) moze doci samo zadatak ili i ugovor, jer na predavanjima smo radili samo zadatke. Ugovori su samo za Obligaciono II, ili grijesim?  :zamisljen:
nadjaibis
Posts: 214
Joined: 27 Jan 2010, 15:58

Na Opcem djelu ti moze doci zadatak, ne mora uvjek biti ugovor...Meni su 2 puta bili zadatci kao zadnje pitanje... :S
Jean D Arc
Posts: 204
Joined: 29 Sep 2009, 17:30

  Hvala ti na odgovoru, nisam znala da daje i ugovore, jer to nije spominjao. :(  Onda ugovore trebam nauciti iz praktikuma?
Post Reply

Return to “III godina”