PFSA: Finansije i finansijsko pravo

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Nissy
Posts: 264
Joined: 31 Oct 2009, 19:58

E ja imam nekoliko pitanja... npr. ako bude pitanje budžet treba li pisati one rokove i procedure?
Zatim, koliko često budu lekcije poput doprinosa, indirektnog oporezivanja, osiguranja...????
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Kad je sutra ispit za vanredne?
dea
Posts: 103
Joined: 03 Oct 2009, 18:14

Za vanredne je u 2 sata
Soap
Posts: 316
Joined: 19 Jan 2010, 23:29

Uči li se iz ove veće skripte (73 str.) ili iz ove manje (40-ak) ili pak iz knjige? Hvala.
kosevo
Posts: 11
Joined: 03 Jan 2011, 23:15

u koliko sati je sutra ispit ??????????????????????? hvala unaprjed
ClEoPaTrA
Posts: 631
Joined: 06 Jul 2009, 00:33

Obratite pažnju na inflaciju i deflaciju, bilans stanja uspjeha, sve poreze, banke i bankarski sistem  i PDV koji nije u knjizi, ali ga trebate naučiti. Jednostavno pišite što više možete, stim da se ne opterećujete da li je sve baš tako u knjizi napisano. Budu tri esejska pitanja. Za poreze pišite i primjere. Velike ocjene ne budu. 8 je kod njega najveća ocjena.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Al meni je malo čudno razmišljanje tih koji su položili ovaj predmet:
Svi kažete da nakon što podjeli radove ostane 45 minuta vremena,dobiješ tri esjska od kojih skoro ni jedno nije kratko,,pa onda kažete pišete  osnovno(ono što je bitno),a onda dođu neki i kažu pišete sve što vam padne napamet. :h055:
Po vašim savjetima meni to gore ispadne nego javno

Vala,ja cu pisati samo osnovne stvari i zaboli me :mrgreen:
Last edited by nuki_cika on 16 Jan 2011, 19:20, edited 1 time in total.
be.baut
Posts: 82
Joined: 19 Sep 2010, 13:07

meni je ovo cetvrti put da izlazim na finansije:(od toga 3 puta sam bila sigurna da cu poloziti ali na zalost nista, isla sam na konsulatcije i prof. je uvijek nasao tako bezvezne razloge sto nisam prosla npr. pitanje bilo bilans stanja i racuno.politika i ja napisala izmedu ostalog i od cega se sastoji fin. izvj. i prof kaze :nisam to trazio:((a sve uradila, a moja prijateljica polozila iz prve a pisala je samo jedan list, bas minimum ..(ja pokusavala i opsirno ,i samo osnovno  ali bezuspjesno:((() tako da ja mislim da je vise do srece ali  mora se i znati... mislim da nema nekog pravila kod finansija ali svi imamo neko misljenje na osnovu svog iskustva ili iskustva drugih... PUNO PUNO SRECE  sutra na ispitu!!!! hvala svima koji svoje iskustvo podjele sa ostalima....
ClEoPaTrA
Posts: 631
Joined: 06 Jul 2009, 00:33

Ja sam prošle godine Finansije položila baš na prvom januarskom roku...Učila iz knjige, napisala tri stranice, Svako pitanje po stranicu, stim da pišem sitno. Išla sam na predavanja, i pisala onako kako je on to pričao. Uzmem osnovnu stvar iz lekcije i pišem o njoj svojim riječima. Bitno je dobro sve ti pročitati i naučiti primjere. Ove godine sam kod njega izašla na predrok iz Međunarodnog finansijskog prava, na isti način pisala i naravno položila. Bitno je da on vidi da ste to pročitali i razumjeli.
Elisa Day
Posts: 57
Joined: 05 May 2010, 20:50

[quote="ClEoPaTrA"]
Obratite pažnju na inflaciju i deflaciju, bilans stanja uspjeha, sve poreze, banke i bankarski sistem  i PDV koji nije u knjizi, ali ga trebate naučiti. Jednostavno pišite što više možete, stim da se ne opterećujete da li je sve baš tako u knjizi napisano. Budu tri esejska pitanja. Za poreze pišite i primjere. Velike ocjene ne budu. 8 je kod njega najveća ocjena.
[/quote]
A odakle se PDV uči, iz zakona ili? I je li to daje samo kao 1 pitanje? Ovo što ima u skripti je malo sažeto pa... :zamisljen:
Post Reply

Return to “III godina”