PFSA: Krivično pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

[quote="ally mcbeal"]
stranu ti ne mogu reci ali to prvo ti je kod teorija radnje krivicnog djela,a supsidijaritet je kod sticaja krivicnih djela... :D
[/quote]

Da se nadovezem na ovo od kolegice Ally mcbeal  :mrgreen::

197. strana i 322. strana

Eto ga :P
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

ja sam vidio za supsidijaritet ima samo jedan primjer a ne dva tako ako neko zna jedan jos pls neka kaze :mig:
Mimi
Posts: 148
Joined: 21 Aug 2009, 23:08

Materijalni i formalni supsidijaritet

(O supsidijaritetu govorimo kod prividnog sticaja krivicnih djela)

Odnos supsidijariteta postoji kada se u konkurenciji na neki cinjenicni komplex pojave dvije zakonske odredbe od kojih jedna ima primarni, a druga supsidijarni karakter, pa se odredba supsidijarnog karaktera primjenjuje tek ako se ne moze primjeniti odredba primarnog karaktera. Pravilo je da primarna odredba iskljucuje supsidijarnu-lex primaria derogat legi supsidiare, pa supsidijarno krivicno djelo postoji samo ako nema primarnog krivicnog djela. Sustina supsidijariteta je sto se bica dva krivicna djela djelimicno preklapaju , pa supsidijarno krivicno djelo obuhvata ne samo slucajeve koji se mogu podvesti pod njegovo bice nego i slucajeve koji se podvode pod bice drugog krivicnog djela. U tom smislu supsidijaritet moze biti formalni  i materijalni.


Formalni ili zakonski supsidijaritet postoji kad zakon izricito upucuje na primjenu jednog krivicnog djela samo onda ako nisu ostvareni uslovi za primjenu nekog drugog krivicnog djela. Npr klauzula supsidijarnosti predvidjena kod krivicnog djela pustosenja suma, prema kojoj ce se kaznom zatvora do jedne godine kazniti ucinitelj ako time nije ucinjeno neko drugo krivicno djelo za koje je propisana teza kazna.







Materijalni supsidijaritet proizilazi iz smisla odredjene zakonske odredbe i njenog odnosa prema odredbama bica drugih krivicnih djela, a utvrdjuje se njenim tumacenjem. Npr. Krivicno djelo ucestvovanja u tuci - po svom smislu je supsidijarno u odnosu na krivicno djelo ubistva ili teske tjelesne povrede. Smisao tog krivicnog djela je da se osigura kaznjavanje za one ucesnike u tuci za koje se ne moze utvrditi da su preduzeli radnje kojima je neko usmrcen ili tesko tjelesno povrijedjen. U odnosu na one ucesnike u tuci koji su svojim radnjama izvrsili ubistvo ili tesko tjelesno ozljedjivanje drugih lica, nece se primjenjivati odredba o tuci, vec odredbe o ubistvu ili teskoj tjelesnoj povredi, jer su te odredbe primarne u odnosu na odredbu o ucestvovanju u tuci koja je supsidijarna.

Materijalni supsidijaritet postoji i kada se jedno krivicno djelo pojavljuje kao prethodni stadij u ostvarenju drugog krivicnog djela. Tada je prethodno djelo supsidijarno naknadnom djelu koje je primarno. Npr . dogovor za ucinjenje krivicnog djela - je prethodni stadij u ostvarivanju krivicnog djela koje je dogovoreno npr. ubistva. Sam dogovor ua ucinjenje krivicnog djela ce postojati kao krivicno djelo samo ako nije doslo do realizacije dogovora. Ukoliko je doslo do izvrsenja krivicnog djela koje je dogovoreno, postojat ce samo to naknadno krivicno djelo koje je primarno, a nece postojati i prethodno djelo tj. dogovor za ucinjenje krivicnog djela, koji je supsidijaran.

Uvijek su teze kazne za primarna nego za supsidijarna krivicna djela.
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

@Mimi hvala ovo nema u skripti  :) :d055:
Mimi
Posts: 148
Joined: 21 Aug 2009, 23:08

Nistaaa i drugi put :) :)
Last edited by Mimi on 15 Jan 2011, 16:47, edited 1 time in total.
makky
Posts: 70
Joined: 26 Jan 2010, 18:50

Zna li iko mora li se izlaziti sada u januaru da bi se moglo izaci u februaru jer je tako bilo prosle godine ili mogu samo da izadjem u februaru ... :h055:
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

Ne moraš izaći u januaru da bi mogla u februaru  :mrgreen:
Vily
Posts: 186
Joined: 15 Oct 2010, 17:24

Trebaju li se uciti one skole i historijsski dio prije izvora za prvu glavu ??????
deni90
Posts: 100
Joined: 29 Sep 2009, 20:36

Samo da ovo pitam :

Ako se izađe i Krivično dijelo i krivična odgovornost odjednom , pa se naprimjer zna krivično dijelo a ne zna odgovornost da li to znači da sam sve pala ili ipak sam položila krivično dijelo, samo nisam krivičnu odgovornost.

Koilko pitanja postavlja kada se izlazi sve.

Hvala puno i ako može ko što prije da odgovori.
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

[quote="_missy_"]
nije tesko poloziti kod profesora tomica...najbolja je ona skripta sto je prva lekcija Izvori prava...ne pegla uopce puno....nekih 5-6 recenica i odmah prelazi na sljedecu glavu, naravno ako pokazete da ste iole ucili...i kada udjete nemojte govoriti ja cu samo prvu glavu jer vise pegla, nego samo recite idem ispocetka pa polagali samo prvu ili sve samo tako recite, znam iz iskustva i licnog a i neke moje raje...nije uopce tezak profesor, samo pricajte razgovjetno i glasno, da se vidi da ste ucili...i to je tooo....i on je taj koji ispituje, a ne ass...to je sto ja znam...ako neko ima drugi prijedlog...bujrum...:)))
[/quote]
Post Reply

Return to “II godina”