PFSA: Uvod u nauku o državi i pravu

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
samosvoja
Posts: 129
Joined: 10 Feb 2010, 11:19

Ma to iz knjige sam vidjela. Ali me zanimalo da li ima neke razlike za BiH, jer mi je to bilo esejsko.

Moderne politicke subjekte znam nabrojati (nema u knjizi), ali ne znam da li treba obrazloziti. :S
Hvala vam obomaaa.  :p031:
:f035:
Last edited by samosvoja on 11 Jan 2011, 15:34, edited 1 time in total.
šešer
Posts: 6
Joined: 06 Jan 2011, 23:48

i meni trebaju ovi moderni politicki subjekti BiH.. ako gdje ko ima neka javi pliz
don corleone
Posts: 17
Joined: 26 Sep 2010, 18:10

Zna li neko je li sugrno to ako ne izadem sutra na ispit intergralno da cu moci u februaru  :D
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Sigurno je, kolegici odgovorili asistenti da mozete ;)
don corleone
Posts: 17
Joined: 26 Sep 2010, 18:10

Too Amcho hvala ti punoo  :D
Johnnie87
Posts: 134
Joined: 12 Sep 2010, 13:57

[quote="samosvoja"]
Koji su elementi demokracije u BiH??
Ne mogu nigdje da pronadjem odgovor na to pitanje.
[/quote]

[quote="MAndrea13"]
@samosvoja
elementi demokratije ti se nalaze na 70.str u Viskovicu, a evo  da ti ukratko odg:
1. politicka kultura ili izgradjena politicka svijest gradjana
2. materijalna neugrozenost gradjana
3. demokratska pravila i mehanizmi
4. djelotvorna sredstva za ostvarivanje i zastitu ustavnih normi

to ti je ukratko, ima jos dosta o svakoj od navedenih  :zamisljen:
[/quote]

Mislim da odgovor nisu ova tri elementa na 70 str., jer je kolega jedan napisao ta tri i nisu mu priznata, nego 7 njih na nekoj od sljedecih stranica. Nemam sad knjige, ali to su:

- politicki pluralizam, odnosno postojanje vise politickih subjekata, stranaka. Ovaj uvjet je ispunjen u BiH, buduci da postoji veliki broj stranaka i drugih politickih subjekata koji djeluju na politickoj sceni
- nezavisnost medija i slobodan pristup informacijama, sto je takodje formalno ispunjeno u BiH, zakonski regulisano i svaki gradjanin ima pravo informisati se u institucijama vlasti o odlukama, zakonima, propisima...
- pravna i politicka odgovornost politickih subjekata i ucesnika u vlasti za propuste, sto je takodje formalno ispunjeno i zakonski regulisano
- dioba vlasti, sto je provedeno i ustavom odredjeno u državi. Vlast u BiH je podijeljena na pravosudnu, izvrsnu i zakonodavnu, na svim nivoima vlasti, odnosno u svim federalnim i kantonalnim jedinicama

imaju jos 3 elementa, ali ne mogu da se sjetim koji su. Ugl, nalaze se tamo u dijelu sa demokratijom, i zakljucak je da ssu svi formalno ispunjeni u BiH. nek neko napise, pa cu ja probat objasnit jos to malo  :d055:
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Evo sa Wikipedije :)


    * Ustav koji ograničava moć vlade i štiti mnoga građanska prava
    * Opće pravo glasa, koje svim građanima jamči pravo glasa bez obzira na rasu, spol ili imovinsko stanje
    * Sloboda govora
    * Sloboda tiska i pristup nedržavnim izvorima informacija
    * Sloboda okupljanja
    * Višestranačje
    * Jednakost pred zakonom i pravo na suđenje prema zakonu
    * Pravo na privatno vlasništvo i privatnost
    * Obrazovanje koje građane upućuje u njihova prava i građanske obveze
    * Široko i duboko utemeljeno građansko društvo
    * Neovisno sudstvo
    * Sustav međusobnog nadzora među granama vlasti


http://hr.wikipedia.org/wiki/Demokracija


Da vam malo pomognem  :mig:
Virone
Posts: 50
Joined: 03 Jan 2011, 14:59

Polozio sam Drzavu i Pravo parcijalama i nisam otisao na upis ocjena 27-28-og, obaveze  :S
Pitao sam ass. poslije toga i on mi je rekao da ce mi upisati ocjenu poslije integrale kad njima bude upisivao.
Nisam siguran da cu biti u SA, al' dali neko moze doci sa mojim indexom da upise ocjenu ??

Btw. Kad je upis ?  :)
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Moze, samo ostavi index nekom kolegi i posalji mail asistentu da zna da ces dati kolegi i nema problema ;)

Za upis ne znamo, cim budemo znali javimo vam  (H)
Virone
Posts: 50
Joined: 03 Jan 2011, 14:59

Hvalaaaa  :)
Post Reply

Return to “I godina”