PFSA: Radno pravo - stari sistem

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
dora
Posts: 420
Joined: 24 Sep 2009, 11:39

[quote="dora"]
18.1 I 19.1 I termin i 8. i 9. 1. II termin, po  grupama...
[/quote]
Ups, greška, 8 i9. februara...Sorry ...:)... Po abecednom redu su grupe... Zaista nisam zapisala u koliko su sati,Al' s obzirom da ima još do roka,.. čim do faxa odem pogledat ću....
dzanah
Posts: 67
Joined: 09 Jun 2010, 22:38

cao, moze li mi molim vas reci kakav je profesor dedic na ispitu, je li trazi puno i detaljno...hoce li pomoci i sl...
Dado
Posts: 298
Joined: 17 Feb 2010, 18:00

Ma prof ti je cudan nekad trazi par recenica nekad i kad kazes kaze ti nije tacno ,cesto uzme knjigu pa te pita prvo na sta naide i onda te prati po knizi.Uglavnom profesora je tesko opisat izadi na ispit pa vidi:)Ali sve u svemu nije strasan zna ponekad i zamjeniti pitanje ako ne znas.
Didy
Posts: 305
Joined: 28 Sep 2009, 14:34

[quote="dzanah"]
cao, moze li mi molim vas reci kakav je profesor dedic na ispitu, je li trazi puno i detaljno...hoce li pomoci i sl...
[/quote]

Moj savjet ti je da nikad ne pitas nikoga kakav je neki profesor zato sto je to individualno!
Prema meni lično je bio divan,postavi mi pitanje kažem 5 ili više rečenica ovisi od pitanja i kad ucutim on postavi drugo nikad me nije prekidao,postavljao podpitanje,pratio po knjizi i sl,čak mi je svaki put rekao ocjenu iz odgovora jer sam tri puta izlazila,sto rijetko kaze,znači ne slušaj nikoga već samo nauci i jasno i uvjerljivo odgovaraj.
Ja sam učila  po skripti koju sam skratila jer  ima stvari koje su jako opsirno napisane za njegov stil ispitivanja i dobila 9.
Sretno :)
Last edited by Didy on 29 Dec 2010, 16:45, edited 1 time in total.
Samanta
Posts: 135
Joined: 10 Sep 2010, 20:05

zna li neko sta najcesce pita iz procesnog a i socijalnog,i osim pitanja KO SE BRINE O NASIM BORCIMA imal jos nekih slicnih pitanja kojih nema u knjizi' cula sam pita SUDSKA ZASTITA;ne znam sta tacno da mu pricam o tome
Dado
Posts: 298
Joined: 17 Feb 2010, 18:00

Sudska zastita ima u knjizi to ti je pokretanje i vodenje sporova tako nekako se zove lekcija.Mene je pitao sudsku zastitu i pitao me kao pod pitanje koji sudovi su nadlezni za to.
Samanta
Posts: 135
Joined: 10 Sep 2010, 20:05

hvala ti u svakom slucaju,al ja sam gledala u knjizi i nikako da skontam koja je to lekcija.
Samanta
Posts: 135
Joined: 10 Sep 2010, 20:05

pokretanje i vođenje individualnog radnog spora(sudska zastita),eto nasla sam,hvala na odgovoru jos jednom.
dzanah
Posts: 67
Joined: 09 Jun 2010, 22:38

cao moze li mi neko reci da li se moze polagati po pitanjima, da li je neko polozio po tim pitanjima koje cesto pita, i ako moze da postavi ta pitanja pliz...pozz
ja_
Posts: 235
Joined: 13 Jul 2010, 02:25

[quote="elbahatee"]
I dio:
predmet proucavanja radnog prava, pojava i razvoj rp, razvoj rp na podruciju stare Jugoslavije, elementi procesa rada, vrste rada, definiranje rp, podjela rp, mjesto rp u odnosu na ergologiju, osnivanje MOR-a i osnovni principi njenog djelovanja, nadleznost MOR-a, organizaciona struktura MOR-a (Administrativni savjet i medjunarodni biro rada), izvori rp (najcesce samo nabrojati), medjunarodni izvori rp, konvencije i preporuke MOR-a, medjunarodni ugovori, sastavni dijelovi kolektivnog rp (91. strana knjige), opci osvrt na kolektivno radno pravo, sloboda udruzivanja - sindikalna prava i slobode, pojava i razvoj kolektivnog ugovaranja, pojam i obiljezija kolektivnih ugovora, odnos izmedju kolektivnog i ugovora o radu, pravna priroda kolektivnih ugovora, vrste kolektivnih ugovora, pavni rezim participacije, oblici participacije radnika sa posebnim osvrtom na model participacije u SR Njemackoj, participacija zaposlenika u radnom zakonodavstvu BiH, socijalni dijalog u BiH, pravni izvori pravnog poretka Evropske unije - Oblici djelovanja evropskih organa, evropsko individualno i evropsko kolektivno rp.

II dio:
nastanak i razvoj drustveno - radnih odnosa, radni odnosi u teoriji, elementi pojma radnog odnosa (obinso nabrojati i objasniti neki od elemenata)+, fakticki radni odnos+, predpostavke za zasnivanje radnog odnosa+, materijalno - pravni uslovi za zasnivanje radnog odnosa+, opci uslovi za zasnivanje radnog odnosa, posebni uslovi za zasnivanje radnog odnosa, formalno pravni uslovi za zasnivanje radnog odnosa - postupak za zasnivanje radnog odnosa+, ugovor o radu+, isprave u vezi sa zasnivanjem radnog odnosa, radni odnos sa stranim drzavljanima i licima bez drzavljanstva, radna dozvola+, radni odnos na odredjeno vrijeme, rasporedjivanje radnika prilikom uspostavljanja radnopravnog statusa, pojam radnog vremena, odmori (nabrojati i obrazl+oziti neki od odmora), odsustva sa rada (nabrojati)+, pravo na placu+, pojam place, teorije o placi+, nacela reguliranja i utvrdjivanja placa+, reguliranje placa u BiH, naknada place, disciplinska odgovornost, pojam disciplinskog djela, vrste disciplinskih mjera+, udaljenje - suspenzija zaposlenika sa rada+, prestanak radnog odnosa+, prestanak radnog odnosa po volji zaposlenika+, prestanak radnog odnosa bez volje zaposlenika - otkaz na inicijativu poslodavca+, prestanak radnog osnosa po sili zakona+,  sui generis prestanak radnog osnosa - prestanak radnog odnosa zbog sticanja prava na starosnu penziju+.

*lekcije pored kojih se nalazi "+", profa najcesce ispituje.

III dio:
pojam i svrha radnopravnog postupka+, osnovna nacela radnopravnog postupka, nadleznost za donosenje pojedinacnih akata o pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenika+, ostvarivanje i zastita prava i obaveza kod poslodavca, pokretanje postupka kod poslodavca (interna zastita)+, dokazivanje+, vrste odluka+, donosenje odluka+,vansudsko ostvarivanje i zastita prava i obaveza iz radnog osnosa (vansudska zastita)+, ostvarivanje i zastita prava iz radnog odnosa pred trecim nepristrasnim organom - radni sporovi+, pojam i vrsta radnog spora+, individualni radni sporovi+, pokretanje i vodjenje individualnog radnog spora (sudska zastita)+, kolektivni radsni sporovi+, vrste kolektivnih radnih sporova+, inspekcijski nadzor (u okviru lekcije "organizacija inspekcije rada" 459. strana)+.

IV dio (Socijalno pravo):
faktori socijalne politike , modeli socijalne politike, osigurani rizici ( socijalni slucaj i socijalni rizik), finansiranje socijalnog osiguranja, izvori socijalnog prava, konvencija br.102 MOR-a o minimalnoj normi socijalnog obezbjeđenja, prava iz socijalnog osiguranja, grane socijalnog osiguranja, pravni odnosi zdrastvenog socijalnog osiguranja, prava iz PIO, invalidnost, pravo na starosnu penziju, pravo na porodičnu penziju, pravo na invalidsku penziju, nacin odredjivanja penzije, osnovica za određivanje penzije, utvrdjivanje visine starosne penzije, uvrdjivanje visine invalidske penzije, utvrdjivanje visine porodične penzije, usklađivanje penzija,pravo na zajamčenu i pravo na najnižu penziju.

Eto :lol: Ako neko zna jos koje pitanje neka se osjeti prozvanim da dopise. :d055:
[/quote]
evo pitanja koje je kolega postavio...a moze li se poloziti po pitanjima  to ne znam ...a voljela bih da znam :)
Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”