PFSA: Obligaciono pravo - opći dio

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Amal
Posts: 38
Joined: 08 Dec 2010, 19:44

Hvala :)
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

[quote="Jean D Arc"]
  To je onda super! Hvala ti na odgovoru! :)
[/quote]
Vidjeceš kako je super :haha: :haha:
Možda to zvuci vrlo jednostavno rješavanje nekog slucaja ovako kad ti neko kaže e potrebno je prepoznati slucaj,navesti šta zoo kaže o tome i dati rješenje.
Da se razumijemo"molim vas,da je to tako lagano kako neki pricaju ne bi od 200 studenata na ispitu prolazilo nekih 30 tak.Studenti i padaju na ispitu zato što ne riješe obligacioni slucaj onako kako profesor traži.Pomješa ti 5 instituta i sad ti nađi konkretan odgovor na ono pitanje koje bikić postavi.Nije to baš lagano
SABINI
Posts: 248
Joined: 22 Jun 2010, 13:00

[quote="Naprijed"]
Obligaciono pravo - OPCI DIO
20.12.2010. godine u 13,00 sati u Sali III godine (usmeni ispit)



Obligaciono pravo - POSEBNI DIO
20.12.2010. godine u 13,00 sati u Sali III godine (usmeni ispit)

NAPOMENA : Studenti su obavezni predati prijavu predmetnom profesoru ili asistentici do 10.12.2010. godine

[/quote]


Kolega,zasto sirite dezinformacije,ispit je skoro uvijek bio pismeno i taj apsolventski rok 20.12 ce biti pismeno,tako pise i na temi Obligacije-stari sistem??
3.10. Zabranjeno je javno diskutovati o radu administratora i moderatora. Sve primjedbe šaljite na: info@epravo.ba      Takodje, pazite kako citirate - vas post ne treba da ulazi u citirani post!
Last edited by SABINI on 10 Dec 2010, 19:34, edited 1 time in total.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

E raja imam nekoliko pitanja koja me zanimaju,pa eto ako neko zna nek odgovori?
1.U kojim slučajevima se može tražiti novčana naknada?(ovo je pitanje iz opceg djela)
2.Svrha založnog prava?(isto iz opceg djela?
Jean D Arc
Posts: 204
Joined: 29 Sep 2009, 17:30

[quote="nuki_cika"]
[quote="Jean D Arc"]
  To je onda super! Hvala ti na odgovoru! :)
[/quote]
Vidjeceš kako je super :haha: :haha:
Možda to zvuci vrlo jednostavno rješavanje nekog slucaja ovako kad ti neko kaže e potrebno je prepoznati slucaj,navesti šta zoo kaže o tome i dati rješenje.
Da se razumijemo"molim vas,da je to tako lagano kako neki pricaju ne bi od 200 studenata na ispitu prolazilo nekih 30 tak.Studenti i padaju na ispitu zato što ne riješe obligacioni slucaj onako kako profesor traži.Pomješa ti 5 instituta i sad ti nađi konkretan odgovor na ono pitanje koje bikić postavi.Nije to baš lagano
[/quote]
  Hehe,znala sam da ce bit reakcije na moju konstataciju. Slazem se s tobom, kolega, da je komplikovano, ali malo optimizma nikome ne skodi, zar ne? ;) Jer ponekad mi se cini komplikovaniji nacin rjesavanja iz Praktikuma od samog rjesenja.
ClEoPaTrA
Posts: 631
Joined: 06 Jul 2009, 00:33

[quote="nuki_cika"]
E raja imam nekoliko pitanja koja me zanimaju,pa eto ako neko zna nek odgovori?
1.U kojim slučajevima se može tražiti novčana naknada?(ovo je pitanje iz opceg djela)
2.Svrha založnog prava?(isto iz opceg djela?
[/quote]
Ovako propisuje ZOO.
Novčana naknada se daje:
1. Kad uspostavljanje naturalne restitucije nije moguće
2. Kad sud smatra da naturalna restitucija nije nužna jer je nesrazmjerna troškovima
3. Kad oštećeni traži naknadu u novcu, a okolnosti ne opravdavaju uspostavljanje prijašnjeg stanja
4. Kad se restitucijom ne otklanja potpuno šteta i ostatak se nadoknađuje novcem
5. Kad je stvar imaocu oduzeta na protivpravan način,propadne uslijed više sile, odgovorno lice je dužno dati novčanu naknadu

Što se tiče drugog pitanja, založno pravo služi obezbjeđenju povjeriočevog potraživanja i to kao jedno od stvarnih sredstava obezbjeđenja. Povjerilac dobiva dužnikovu stvar iz koje se može namiriti ako dužnik na vrijeme ne ispuni svoju obavezu. Ono što je interesantno je da su stvarna sredstva obezbjeđenja mnogo jača od ličnih sredstava. Ugovorom o zalozi dužnik ili neko treće lice se obavezuje da će povjeriocu predati neku pokretnu stvar iz koje se može namiriti ukoliko mu potraživanje ne bude isplaćeno o dospijeću.Povjerilac stiče založno pravo kad mu stvar bude predata. Sve do tada nema založno pravo, nego ima prema drugoj strani obligacioni zahtjev- potraživanje usmjereno na izvršenje obligacionog ugovora  tj. samu predaju stvari. ( eto u kratkim crtama ;))
zlatokosa
Posts: 421
Joined: 01 Oct 2009, 12:39

  Sta se radilo na proslom casu obligacija, i je li bio neki zadatak za zadacu...ukoliko jeste bila bi veoma zahvalna kada bi neko napisao!?  :moli:
MEHOpuzic
Posts: 122
Joined: 09 Jan 2010, 14:55

Da li se uci medjunarodna prodaja robe iz posebnog dijela(bolonja) :zamisljen:
ClEoPaTrA
Posts: 631
Joined: 06 Jul 2009, 00:33

Uci...Redovno bude pitanje iz te oblasti... :f010:
Last edited by ClEoPaTrA on 13 Dec 2010, 19:00, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “III godina”