PFSA: Sociologija sa sociologijom prava (Novi naziv: Sociologija)

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
ena04
Posts: 210
Joined: 13 Jun 2010, 12:13

meni kazu neki da ta podpitanja vise zbunjuju nego sto pomazu..jel to tacno :/

ja sam se nekako pouzdala da ce mi oni biti smjernica prava da se prisjetim o ovim filozofima ?   
:( :(  :kava:
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

@ ena04
Malkice zbune pitanja, pomislis:"Sta je sada ovo, nisam nigdje naisla na te stvari", ali samo pisi ono sto vec znas, daj na kraju neko svoje stanoviste (ako stignes), kao sto je vec receno - bitno je sto vise pisati. Ako znas nesto pricati o tome sto je ona dala kao smjernicu, onda, naravno, pisi, ali ako ne znas - ne obaziri se puno, bice sve ok i bez toga  :mig:
Irmma
Posts: 177
Joined: 01 Sep 2010, 01:27

ljudi moji ;D znam da je sutra parcijala i da je u zadnji cas ali ne mogu da definiram pojam pravde kod aristotela i platona (onako kako sam shvatila stvarno je preopsirno, sve mi je nekako povezano sa pravdom, sta bi tacno trebalo da se pise?) i da li teorija prirodnog prava podrazumijeva, shvatanje i prirodnoj jednakosti - nejednakosti
ajde ako ko uhvati vremena nek se javi ;D pozzic
Solar
Posts: 291
Joined: 06 Dec 2009, 23:05

bez panike, ako vas je strah ti podpitanja nemojte ih ni citati, pišite ono sto znate, poredite filozofe, vase misljenja itd
radi se pola sata bez onog minut dva kao u srednjoj  :mrgreen:
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

@Irmma
Mislim da teorija prirodnog prava podrazumijeva ta shvatanja - prema sljedecem: Helenska misao se definise pojmovima Mitos - Etos - Logos - Nomos, a ti pojmovi imaju uporiste u bozanskom, moralnom, razumnom i u zakonima, a kaze se i da je Protagora svoju tvrdnju Homnium Rerum objasnjavao porijeklom bozanskih zakona. Ti pojmovi su racionalno - eticka komponenta ucenja koje se definise prirodnim pravom.
Pravda kod Platona i Aristotela je u skripti fino objasnjena, njena ideja je staleska, po Platonu, i tu objasnis one oblike drzavnog uredjenja, po Aristotelu navedes vrste pravde kao osnovne, najbitnije ideje... Po meni, pravda se svodi na onu recenicu:"Svako treba da radi onaj posao za koji je najbolje obucen", odakle proizilazi sav karakter pravde i svi oblici drzavno - drustvenog uredjenja.

P.S. Nadam se da sam fino objasnila :U
Irmma
Posts: 177
Joined: 01 Sep 2010, 01:27

@Layla22

hvala ti puno, pomoglo jeeee :) :) :) :) :) :)
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Ljudi prvo i glavno procitajte podpitanja, ne morate po njima striktno raditi i odgovarati, neka vam budu vodilja kako i sta i o cemu da pisete, bitno je samo da se drzite nekog toka pisanja i da se ne sekirate previse, pisi sto vise i urednije i nema frke :D

Nema produzavanja rada ispita, koliko odrede, toliko budite nazalost znaju i da ponekada ass. skrate vrijeme rada ako bude galame i prepisivanja ;)
ena04
Posts: 210
Joined: 13 Jun 2010, 12:13

hvala Laylla i ostali :D 

ja kako ovo vise citam i ucim, sve mi se cini da sve manje i manje znam :(
miRZa88
Posts: 275
Joined: 01 Jul 2009, 18:12

[quote="Amcho"]
Ljudi prvo i glavno procitajte podpitanja, ne morate po njima striktno raditi i odgovarati, neka vam budu vodilja kako i sta i o cemu da pisete, bitno je samo da se drzite nekog toka pisanja i da se ne sekirate previse, pisi sto vise i urednije i nema frke :D

Nema produzavanja rada ispita, koliko odrede, toliko budite nazalost znaju i da ponekada ass. skrate vrijeme rada ako bude galame i prepisivanja ;)
[/quote]kad si vec spomenuo to prepisivanje...da li postoji ikakva mogucnost da se prepise i kako je najbolje...mislim,nebih ja nikad,cisto informativno  :lol: :lol: :lol:
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Ma postoji mogucnost uvijek, kazne mogu biti razlicite od  usmene opomene ako vidi da se dogovaras sa nekim, do toga da ti oduzme rad i poništi ili da ides na pred komisiju i da dobijes kaznu tipa zabrane 6 mjeseci polaganja ispita ;)

Uglavnom, ko hoce neka pokusa, moja mu je preporuka ganjati neku sredinu ili pri kraju, ali postoji velika mogucnost da ass. cesto odu u zadnje klupe pa nadgledaju ;)
Post Reply

Return to “I godina”