Peticija za bolje uslove studiranja

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Majkic
Posts: 27
Joined: 08 Oct 2010, 19:59

Ovaj Pravilnik MORA biti vazeci osim ako nije donesen novi. Novi nije donesen jer nije nigdje objavljen, pa cak i da je donesen a nije objavljen ne proizvodi pravnu snagu. Je li tako?
A to da se nasi profesori i Dekan i svi ostali ne pridrzavaju ovog pravilnika to znaju i brucosi. Ali postoje zato inspekcije, Nadzorni odbori, Ministarstvo Obrazovanja.
I jos nesto moram dodati. Znate zasto ga se ne pridrzavaju.
1. Zato jer im je mrsko ( ne da im se)
2. To zahtijeva vise vremena i napora od njih
3. Zato jer misle da se mi njih bojimo i da cemo uvijek prvi sageti glavu i podviti rep.
4. Sto se mene tice PREVARILI su se.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Sto se tice polaganja ispita sa naredne, pravilnik nazalost nije na nasoj strani :(

Čl. 61

Student može polagati ispite iz predmeta određene godine studija tek kada položi
sve ispite iz predmeta predhodne godine studija.


Ali to ne znaci da mozemo i trebamo se barim mi gene. 2009/2010 pokusazi boriti da nam ipak odobre jer imamo premalo rokova pa da nam donekle olaksaju ;)

Sto se tice prolaznosti na ispitima nisam vidio to u ovom pravilniku, ali mora negdje biti regulisano zakonski  :S

@Majkicu

Bravo, o tome je i rijec, ako nece dekan i NNV da nas saslusaju, imaju vise institucije, pa i mediji gurati cemo dokle se moze ;)
Majkic
Posts: 27
Joined: 08 Oct 2010, 19:59

Upravo tako, ali:
Sledeci put kad se bude pravila neka vrsta peticije ona ne treba da ide samo tamo gdje znamo da ce je odbiti to je glupo zar ne?
Dalje, trebaju se studiozno i argumentovano iznositi zahtjevi studenata, po pitanju onih stvari na koja IMAMO pravo, a uskracuju nam ih kao sto su:
1. Preklapanja ispitnih rokova
2. Nedopustanja uvida u rad nakon pismenog ispita (bar u Tuzli)
3. Evo i oko slobode pristupa informacijama (npr. ovo oko Duvnjaka vs. Ajanovic). Da se neko pozvao na zakon o slobodi pristupa informacijama i trazio istu u vezi sa ovim predmetom u formi predvidjenoj zakonom cisto sumnjam da bi gospoda imala hrabrost da to ignorisu.
4. Letimicno sam procitao zakon, ali i detaljnije cu ovih dana sigurno, zelim reci da ima milion stvari koje nam rade a koje ne bi smjeli. Npr. zabranjen je svaki vid diskriminacije studenata po bilo kom osnovu (ne mislim sad na rasno, nacionalno) nego na npr. Bolonja moze pola Uprave polagati kod Ajanovica a Stari rezim ne moze. I to je regulisano cini mi se Zakonom o visokom obrazovanju. Jer po tom zakonu jedna grupa studenata ili jedan student se ne smije dovoditi u nepovoljniji po njega polozaj u odnosu na drugu grupu studenata. To se pravo grubo krši i ignoriše, a to je zakon ljudi.
5. Cini mi se takodje (opet kazem samo sam presao ocima preko zakona) da student moze traziti da polaze ispit jednog predmeta kod drugog profesora.
Ma mali milion stvari. Da se to koristilo u pregovorima sa Dekanom, i da se strucno i formalno (prateci zakone clanove) citiralo, ne bi ishod sjednice bio ovakav.
Pozdrav sada ododh spavati, ali budite sigurni da ja necu mirovati. Ne podnosim kada mi neko uskracuje moja prava. Mozda je to zato sto sam jedno vrijeme radio na jednom drugom kontinentu, gdje su ljudska prava mnogo vise postovana i gdje se zakoni i pravilnici pisu ne zato da postoje nego da se ljudi ponasaju po njima. Iskreno se nadam da ima jos  studenata koji djele moje misljenje. Cao.
Last edited by Majkic on 14 Oct 2010, 12:25, edited 1 time in total.
Annie
Posts: 140
Joined: 06 Jul 2009, 20:28

[quote="Majkic"]
Annie - Miri se ti sa čim ti hoćeš. Mi ćemo se nastaviti boriti protiv ove pošasti, a svi koji sada ne razmišljaju o njemu doći će vrijeme kada će se kajati i kada će reći: "Eh da ga onda skinusmo, sad ne bi izlazili godinu dana na Upravu". Zapamti moje riječi.
[/quote]

Duso ja sam se vec pomirila, jer polazem Upravu, a ovo ce doprinijeti da jos vise pati studente...a zapamti ti moje rijeci, njega niko nece moc skinut sa te pozicije!!!
clio
Posts: 228
Joined: 27 Jun 2009, 09:10

Da li je neko išao danas do fakulteta i ima li informacija o tome do kada se prijavljuje oktobarski rok i u kojem obliku ? Hvala
Majkic
Posts: 27
Joined: 08 Oct 2010, 19:59

[quote="Annie"]
[quote="Majkic"]
Annie - Miri se ti sa čim ti hoćeš. Mi ćemo se nastaviti boriti protiv ove pošasti, a svi koji sada ne razmišljaju o njemu doći će vrijeme kada će se kajati i kada će reći: "Eh da ga onda skinusmo, sad ne bi izlazili godinu dana na Upravu". Zapamti moje riječi.
[/quote]

Duso ja sam se vec pomirila, jer polazem Upravu, a ovo ce doprinijeti da jos vise pati studente...a zapamti ti moje rijeci, njega niko nece moc skinut sa te pozicije!!!
[/quote]

Annie,
Nemoj se ljutiti molim te. Prvo zato sto mi je tvoje ime simpaticno jer sam imao nekad djevojku koja se zvala kao tvoj nick name a drugo zato sto sam i sam u istoj poziciji kao ti, samo sto ne dijelim tvoje misljenje. Pozdrav. :P
Swatch83
Posts: 428
Joined: 27 Sep 2009, 12:47

[quote="clio"]
Da li je neko išao danas do fakulteta i ima li informacija o tome do kada se prijavljuje oktobarski rok i u kojem obliku ? Hvala
[/quote]
Prijavljuje se do 16.10. ,a posto sam ja stari sistem ja cu otici do studenstske i probati prijaviti kao sto sam i prije socijalu prijavljivala (znaci prijava za ispit i upis predmeta u index),a ne znam ima li neke razlike za bolonju
jadore
Posts: 25
Joined: 29 Aug 2009, 10:21

A sta je sa onima koji su vec predali sve za obnovu godinu i index je na studentskoj a nece biti gotov za 10 dana  :( kako mi da prijavimo socijalni ? moze li samo s prijavom bez upisa predmeta u index?
ema
Posts: 155
Joined: 16 Sep 2009, 16:25

I mene to zanima? :S
Swatch83
Posts: 428
Joined: 27 Sep 2009, 12:47

Prije nije moglo jer se dobro sjecam da su profesori na ispitu pregledali indexe da vide ima li pecat za prijavljeni ispit.
Jedino da trazis index nazad pa im ga vrati kad sve prodje,ne znam sta bih ti drugo rekla.
Probaj nazvati na tel studentsku pa pitaj ako ti se jave..
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”