PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Amajla
Posts: 83
Joined: 25 Jan 2010, 13:31

Znam da postavlja sva navedena pitanja, ali koja najcesce iz 11 i pozitivnog dijela..POZZ
Pandora
Posts: 263
Joined: 07 Sep 2010, 23:19

Ukoliko ima neko ko namjerava biti na danasnjim predavanjima, neka nas konacno obavjesti o tome koji prof. predaje. Hvala.
selmicaaa
Posts: 457
Joined: 01 Oct 2009, 22:10

prof duvnjak predaje
melina20
Posts: 148
Joined: 11 Apr 2010, 21:28

:moli: :moli:
VI glava

aktivno biračko pravo, pojam i evolucija
obilježja opšteg biračkog prava
jednako i nejednako biračko pravo
prikriveni oblici nejednakosti biračkog prava (krojenje izbornih jedinica)
evidencija birača · birački popisi
parlamentarna nepodudarnost (inkompatibilitet)
određivanje kandidata na izborima
sistem većine
sistem srazmjernog predstavništva (proporcionalni sistem)
izborni količnik
izborne liste
oblici primjene razmjernog predstavništva

VII glava

zaštita izbornog prava

VIII glava

ustrojstvo predstavničkih tijela (zasjedanje i sjednice, obnavljanje sastava, radna tijela)
zastupnički imunitet
ustavni položaj i temeljne ovlasti predstavničkih tijela (po staroj knjizi ovdje nema dodatnih podnaslova, po novoj se uči početak do zakonodavnog postupka, sadržaj prijedloga zakona, i ostale nadležnosti predstavničkih tijela, dakle to su podnaslovi po knjizi iz 2006. koji se uče u okviru ovog pitanja)
različita svatanja o razlikovanju državnih funkcija (uči se od rečenice "u pravnoj teoriji razlikuju se tri temeljna različita shvatanja.... državnih funkcija: 1. dualističko, 2. trijalističko, 3. kvadrijalističko - ova tri shvatanja se uče i ostatak lekcije)
kriteriji za razlikovanje zakonodavne, upravne i sudske funkcije
sadržaj izvršne funkcije (uči se početak do podnaslova ustroj i usmjeravanje primjene zakona - po knjizi iz 2006.)
pojam poremećaja nadležnosti
poremećaj nadležnosti između zakonodavnog i izvršnih tijela u slučaju nužde
poremećaj nadležnosti između zakonodavnog i izvršnih tijela na temelju neposrednog ustavnog ovlaštenja
poremećaj nadležnosti između zakonodavnog i izvršnih tijela na temelju ovlaštenja samog zakonodavnog tijela (zakonodavna delegacija)


IX glava

savremena shvatanja o diobi vlasti
primjena skupštinske vlade u Švicarskoj
sistem predsjedničke vlade (temeljna ustavna obilježja, kongres, predsjednik i polupredsjednik SAD, Vrhovni sud SAD, zakonodavna djelatnost, imenovanja i razrješenja, delegirano zakonodavstvo, vanjska politika, zakon o ratnim ovlastima, Impeachment, kongresni nadzor nad administracijom)
sistem parlamentarne vlade (ograničena monarhija, orleanski parlamentarizam, parlamentarizam poremećene ravnoteže u korist zakonodavne vlasti, parlamentarizam u Njemačkoj, savremeni parlamentarizam ili parlamentarizam poremećene ravnoteže u korist izvršne vlasti, polupredsjednički sistem)

JA KOLIKO sam cula,da pored ovih pitanja postoji jos i nekoliko dodatnih...ako neko ima tu informaciju ,i zna o kojim je pitanjima rijec nek napise..hvaaalaaa punoooo... :mrgreen: :mrgreen:
melina20
Posts: 148
Joined: 11 Apr 2010, 21:28

Jos jedna molbica  :moli: :moli:

Mozete li u skriptarnicu staviti i ispitna pitanja za ustavno 2,jer sad sam vidjela da imaju za ustavno 1. Nemojte mi govoriti samo da prelistam forum,evo listam ga 3 sata,relistala svih 92 stranice...pisem jer sam cula da pored ovih pitanja na prvoj stranici,imaju jos neka(2,3 pitanja po glavi).. ako nije problem,a imate informaciju o tome,da to postavite...HVALA!
:mrgreen:
Julie
Posts: 1016
Joined: 29 Aug 2010, 21:30

[quote="melina20"]
Jos jedna molbica  :moli: :moli:

Mozete li u skriptarnicu staviti i ispitna pitanja za ustavno 2,jer sad sam vidjela da imaju za ustavno 1. Nemojte mi govoriti samo da prelistam forum,evo listam ga 3 sata,relistala svih 92 stranice...pisem jer sam cula da pored ovih pitanja na prvoj stranici,imaju jos neka(2,3 pitanja po glavi).. ako nije problem,a imate informaciju o tome,da to postavite...HVALA!
:mrgreen:
[/quote]
Ne trebaju ti nikakva druga pitanja osim onih koja su navedena na prvoj stranici. Generacije studenata su spremale i polagale po njima.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Eh danas smo imali prvo predavanje kod Prof. Duvnjaka i evo sta je sve naveo da trebamo nabaviti:

*Smiljko Sokol, Branko Smerdel, Zagreb 2006.-knjiga
*E sada, iz knjige "Rat i mir"-Ibrahim Festic treba iskopirati dio njegovog texta koji se zove: "Neka pitanja drzavnosti BIH"
*Dejtonski Mirovni sporazum
*Ustav Federacije BIH-Izmir Hadziavdic, Nesluzbeni precisceni text-samo zute strane. Ne skidati s neta.
i naveo je i drugu verziju ovog Ustava al nisam dobro cula autore tak da neam to xD
*I dobro je imati : "Razvoj ustavnosti u BIH"-Duvnjak
*Sljedeci dokumenti:
--->Opca i univerzalna deklaracija i pravima covjeka
--->Europska konvencija o temeljnim ljudskim pravima i slobodama, 1950god
--->Konvencija o sprijecavanju i kaznjavanju genocida
--->Pakt o licnim i politickim pravima,1966
--->Pakt o ekonomskim i socijalnim pravima,1966.
eto  :d055:
zlatokosa
Posts: 421
Joined: 01 Oct 2009, 12:39

ocekujte jos sljedeca 2 ili 3 casa diktiranje literature  :p031:
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

pa vec je 2 diktirao :D btw zaboravila sam reci da nece biti vjezbi iz ovog predmeta  :d055:
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

zna li se ista o ispitima kod prf. duvnjaka jel spominjao kad ce biti i to ... ? :)
Post Reply

Return to “II godina”