PFSA: Struktura prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
a3pa
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2009, 13:58

arijen ,malo se vrati unazad ima to sigurno vec negdje objasnjeno
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

@arijen
Evo npr :"Novčanu kaznu rješenjem izriče sudija vodeći računa pri odmjeravanju visine kazne o ekonomskoj snazi izvršenika, značenju njegove radnje koju je morao obaviti, te o drugim okolnostima slučaja. Rješenjem se određuje i rok plaćanja."

[quote="selmicaaa"]
JEZIČKO-Sljedeće riječi uzeti u obzir-odmjeravanje(na koji način će se to odmjeravanje vršiti,kada konkretno govorimo o ovom slučaju spominje se odmjeravanje o ekonomskoj snazi koja se opet može na više načina predstaviti)
                                                        -morao obaviti-da li postoji za taj prekršaj detaljno određena kazna i navesti je u pravom obliku
                                                        -druge okolnosti slučaja-tačno definisati koje bi to druge okolnosti slučaja mogle da budu.

CILJNO-Cilj ove norme je dakako da kazni prekršitelja novčanom kaznom vjerovatno u nekom rasponu vrijednosti u zavisnosti od visine prekršaja.Također,jedan od ciljeva je i da smanji ponavljanje takvih oblika kršenja određenih normi.

HISTORIJSKO-Do donošenja odluke za ovaj prekršaj,naravno vidjet ćemo kako su prije presuđivani slični ili čak isti predmeti.

ARGUMENTUM A CONTRATIO(RAZLOG SUPROTNOSTI)-Norma bi glasila na sljedeći način-Novačanu kaznu rješenjem izriče sudija ne vodeći računa pri odmjeravanju o ekonomskoj snazi izvrštenika...(uglavnom nešto što je totalno suprotno)

ARGUMENT ANALOGIJE-To je najviše povezano sa ciljnim tumačenjem,što bi značilo da se ovom pravnom normom želi suzbiti dalje širenje prekršaja.

ARGUMENTUM A MINORI AD MAIUS I ARGUMENTUM A MAIORI AD MINUS-To bi podrazumijevalo,da će se svako lice koje napravi taj određeni prekršaj kazniti novčanom kaznom,a ustvari da kazna neće biti jednaka,zbog različitih okolnosti odnosno zbog različite vrijednosti učinjenog prekršaja.

ARGUMENTUM AUTORITETA-opet ćemo da se pozovemo na prethodne slične slučajeve(ustvari to je skoro pa izjednačeno sa historijskim tumačenem)

ARGUMENTUM AB ABSURDO-ovo je nešto što je totalno apsurdno nešto što nema nikakvog smisla kao npr.ko učini taj prekršaj dobit će novčanu nagradu.ili nešto još apsurdnije.

Eto ja sam uradila koliko se ja sjećam,nadam se da će barem nekom biti koliko toliko od pomoći,ja sam davno završila pa su se neke stvari i pozaboravljale hehe...

sretno sutra :d055:
[/quote]

to sam nasla par postova prije  :d055:
arijen
Posts: 514
Joined: 29 Nov 2009, 22:41

jeli neko bio na fakultetu, zna li mozda jesu li izasli rezultati?
keno_sa
Posts: 218
Joined: 16 Dec 2009, 22:52

Zna li iko kad su rezultati kod profesora Grebe?
ART-ART
Posts: 16
Joined: 26 May 2010, 16:50

Zdravo,da li su izasli parzltate iz strukture prava radzenog 13.9 kod Jasne.
Minela Vatric
Posts: 40
Joined: 08 Jan 2010, 23:23

Asistent Izmirlija je rekao da su rezultati u ponedjeljak, nama koji smo radili ispit 13., a vjerovatno su tada i rezultati ispita radjenog 15.9.
:D
keno_sa
Posts: 218
Joined: 16 Dec 2009, 22:52

Jel bio ko na faxu da provjeri rezultate? :mrgreen:
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Ako vam niko ne javi do tad ja cu veceras u nocnu na predavanja xD posto sam druga smjena pa cu vam objaviti tada fakat nmg ranije..  :mrgreen:
keno_sa
Posts: 218
Joined: 16 Dec 2009, 22:52

Sad sa faxa. Izasli su rezultati za one koji su radili 13.9, dok kod prof. Grebe jos nisu.
ladyED
Posts: 82
Joined: 14 Sep 2010, 11:05

ok rezultati nas koji smo kod prof.Grebe jos nisu izisli...al zna li iko kad ce???  :S
Post Reply

Return to “I godina”