PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lady Jenn
Posts: 46
Joined: 16 Jul 2009, 00:07

zdravo ljudi....kako ste? :D
zeljela bih vas pitati da li se iko sjeca pitanja koja su bila integralno na zadnjem komisijskom roku?
unaprijed zahvalna vasa kolegica...

mahanje za sve  :)
Kramer
Posts: 78
Joined: 22 Sep 2009, 13:23

[quote="Lady Jenn"]
zdravo ljudi....kako ste? :D
zeljela bih vas pitati da li se iko sjeca pitanja koja su bila integralno na zadnjem komisijskom roku?
unaprijed zahvalna vasa kolegica...

mahanje za sve  :)
[/quote]Ja se sječam par.Prvo je bilo vrste plodova i definirat ih (ono fructus naturales i civiles),delikti honorarnog prava,nešto u vezi emptio veditio,šta je donatio mortis causa,pretpostavke koje se moraju ispuniti da bi došlo do nasljeđivanja,objasniti neki termin(bio je na latinskom,nikad ga nisam vidio u knjizi nit ću ga vjerovatno vidjeti :D ),koje sve pozivan na nasljedstvo po Zakoniku 12 ploča...I mislim da je još bio jedan hu-ha termin.
Bvlgari
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 18:36

Jedan od tih termina je " laesio enormis" koliko se sjecam iz lekcije Cijena(pretium) 242.str. :)
Lady Jenn
Posts: 46
Joined: 16 Jul 2009, 00:07

[quote="Kramer"]
[quote="Lady Jenn"]
zdravo ljudi....kako ste? :D
zeljela bih vas pitati da li se iko sjeca pitanja koja su bila integralno na zadnjem komisijskom roku?
unaprijed zahvalna vasa kolegica...

mahanje za sve  :)
[/quote]Ja se sječam par.Prvo je bilo vrste plodova i definirat ih (ono fructus naturales i civiles),delikti honorarnog prava,nešto u vezi emptio veditio,šta je donatio mortis causa,pretpostavke koje se moraju ispuniti da bi došlo do nasljeđivanja,objasniti neki termin(bio je na latinskom,nikad ga nisam vidio u knjizi nit ću ga vjerovatno vidjeti :D ),koje sve pozivan na nasljedstvo po Zakoniku 12 ploča...I mislim da je još bio jedan hu-ha termin.
[/quote]

hvala kolega....nadam se da cemo svi imati malo vise srece danas :)
BeLLma
Posts: 126
Joined: 06 Jul 2009, 23:54

E bas smo se proslavili danas  :mrgreen:
MiLLer
Posts: 120
Joined: 26 Nov 2009, 23:30

Koliko pitanja postavi profesor komisijski integralno ?
BeLLma
Posts: 126
Joined: 06 Jul 2009, 23:54

:haha:
Ne sjecamo se, vec je duze vrijeme pismenooo sve :D
Bvlgari
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 18:36

Kolege :)
Znate li mozda kad ce biti rezultati jel rekla ass ?
trba8
Posts: 14
Joined: 20 Sep 2010, 21:31

cao svimaa  jedan prvacic da se aktiviraa :D          uglavnom kad se prica o pravu.. svi kazu da je rim najtezi..  imateli mi neki savjet dati  npr. iz cega da ucim ? neko ponasanje posebno? itd.. hvala unaprijed.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Moji savjeti:

1. Uči iz knjige da ne bude iznenađenja na ispitu

2.  Rim pocni spremati od sutra, citaj listaj tako da si spreman radi drugih ispita

3. Spremi ga kao hafiz sto zna Kur’an

4. U slucaju da padnes pismeno, idi na uvid
Post Reply

Return to “I godina”