PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

[quote="miwica"]
Da li mi neko može reci odg na pitanje Lex Pagasianus tako nesto,i gdje je to u knjizi????
[/quote]

mislis na lex Poetelia Papiria de nexis? to pitanje je bilo na "komisijskom ispitu" to ti je verbalnim kontraktima u nexumu. To ti je kad bi duznik bio izlozen mjerama osobne ovrhe gdje bi ga vjerovnik mogao pordati, zadrzati da radom otplati dug ili ga jednostavno usmrtiti. Zbog takvih teskih posljedica nexum je zakonom zabranjen (lex poetelia papiria de nexis) time je ukinuto dugovinsko ropstvo
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

[quote="sanja"]
sad sam cula da mozemo izaci na rim komisijski generacija 9/10 ugl znaci to je 100% da mogu oni koji su izasli 2.9 i pali ...samo je meni problem sto sam pala 2 puta i izasla 2 puta a ne 3 da li ce nam dozvoliti da izadjemo....?? poslala sam sad mail asistentici
[/quote]

Mozes izaci na komisijski ispit samo uplati 60 KM
Dorian.Gray
Posts: 192
Joined: 03 Feb 2010, 01:12

a mozda misli i na senatus consultum Pegasianum , to je na samom kraju knjige, nemam knjigu tu , mislim da je kod Fideicommisio , nesto oko cetvrtine nasljedstva , tako nesto :D


btw jel vam pocela na isss izbacivati :D

EDIT:Post je uredjen zbog nepotrebnih citata-->slaatkicaa
Last edited by Dorian.Gray on 14 Sep 2010, 15:59, edited 1 time in total.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

@ Dorian.Gray da ti pomognem :) To sto govoris da je na kraju knjige i to, evo bas sam sad trazila. To na sta mislis jeste kod Fidaeicommisio i pise sljedece:

*SENATUS CONSULTUM PEGASIANUM je dopustio fiducijaru da zadrzi cetvrtinu ostavine (quarta pegasiana) :) eto  :d055: i da, to je na 301 str.
miwica
Posts: 110
Joined: 02 Mar 2010, 12:57

Hvala punoo
Hanna
Posts: 31
Joined: 13 Sep 2009, 16:14

[quote="hare_krishna"]
Ja sam izlazio 3X i 2X pao...znaci sad cu na ispit izaci cetvrti put. A mail je od ass. Irene. Isti odgovor je dobio i moj prijatelj koji je 3X pao. Znaci vidimo se 21.9. na komisijskom. Poz.
[/quote]
A moze li se izaci sad 21.9 ako si polozio 2.9 prvu parcijalu,pa sad da se izadje druga parcijala?
ili samo oni koji su pali mogu izaci 21vog  :nervoza: :nervoza:
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

nije mi jasno odakle vama da mi mozemo izaci ( genracija 09 /10 ) ne znam jel hare krisna kad je slao poruku asistentici napisao koja je generacija ...iskreno mislim da je to sve zabuna da je to za generacije 2008/09 i prije ... jer taj komisijski ispit je davno dat al za te generacije ne za nas ....!?
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Neka neko od vas posalje e-mail ili ode i pita ass. na fax i rijesiti misteriju i dileme :P
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

HEHHEHE to kolega :D svaka cast sad malo vise nade imam ...al opet mi je sumljivo ( ne da ti lazes ili clicno  ) nego mislim da se asistentica zabunila ....previse dobro da bi bila istina ...ja odo sutra rano na fax trazicu ili profesora ili nju pa vam javim :) NADAM SE DA JE TAKO ! :biggrinlove:
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

RAJAAAAAAAAAAAAAA :) slusajte

NEMA KOMISIJSKOG ROKA ZA GENERACIJU 2009 -20010 ....bila sam na faxu i profesor mi je rekao da on nije dao nikakav novi rok niti on ima ovlastenja da to radi ...on prvi put cuje za to i kaze da pitamo na studentskoj sluzbi koliko mi puta smijemo izaci ...taj rok je valjda za starije generacije ...TAKO JE LUCIC REKAO DA PITAMO STUDENTSKU SLUZBU JEL MI SMIJEMO IZACI NA TAJ ROK ... ! ETO ! :) ko ne vjeruje nek ide sutra na fax  i ima uvid u radove pa nek licno pita irenu ili profesora :D
Post Reply

Return to “I godina”