PFSA: Pravna logika sa metodologijom prava (Novi naziv: Sociologija prava)

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
melikica
Posts: 82
Joined: 06 Oct 2009, 20:53

ok,ali jesi li ti izlazio na integralni ili je to tvoja pretpostavka? jer sam pitala jucer jednog momka koji je u junu izlazio na integralni i kaze da je dobio samo tri esejska pitanja...i sad mi NISTA nije jasno...  a stvarno bih voljela da ne moram strebati jos i te sudove..pa sam mislila ako je neko bio na ispitu 100% da mi kaze...  :moli:
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Melikice ja sam polozio parcijalno ali znam da je ass. rekla da je integralni ispit ustvari spojene parcijale i par mojih jarana su izlazili integralno i dobili su pitanja iz logike i zadatke i esejska ;)
melikica
Posts: 82
Joined: 06 Oct 2009, 20:53

znaci nema mi spasa ipak  :a045:
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

[quote="kaubojka"]
[quote="bubum"]
Treci put izlazim metodologiju pa me zanima imaju li neka esejska pitanja koja budu na integralnom (pismeno) molim vas pomozite u subotu mi je ispit, recite bar odakle daje esejska...
[/quote]


Ovako.. Ispit se sastoji od dva dijela: prvi dio formalna logika nosi 30 bodova i drugi dio 4 esejska pitanja (dva pitanja nose 15, dva 20 bodova). Mislim da u skriptarnici ima test iz logike, po kojem možeš raditi. 5 je zadataka, i zaista nisu teška. Što se tiče esejskih pitanja, prvo pitanje je iz oblasti metodologije društvenih nauka (npr. objektivnost naučnog saznanja, naučna teorija, naučni zakon, naučno objašnjenje, historijski razvoj logike, pojam metodologije, logika i logika u pravu, vrste logika, odnos logike i drugih filozofskih disciplina itd). Drugo pitanje je jedna od metoda u pravu (mogu doći i postavke određene metode, postupci ili funkcije). Treće i četvrto pitanje nose po 20 bodova. Ova dva pitanja su iz oblasti pravne logike i tu može doći Kelzen, Perelman, Radbruh, Raz, Vico, Del Veccio, struktura argumentacije, razvoj topike, Ciceronova topika itd.


Samo malo prilistaj temu naci ces sve potrebne informacije ;)
[/quote]

Evo kopirao sam tacno od kaubojke pa ovdje sve mozes saznati

Vjeruj mi predji ovaj test iz logike par puta,provjezbaj,procitaj ovo http://www.gimnazija-sedma-zg.skole.hr/Logika.htm i sto se tice Logike i zadataka mirna si

Sto se tice esejskih pitanja uzmi svakog od ovih filozofa procitaj,izvuci najbitnije sebi,malo uporedi i da ti to fino legne u glavi i vjeruj mi da nije nista tesko i da nece biti problema ;)
dinnooo
Posts: 143
Joined: 11 Oct 2009, 21:43

[quote="melikica"]
ok,ali jesi li ti izlazio na integralni ili je to tvoja pretpostavka? jer sam pitala jucer jednog momka koji je u junu izlazio na integralni i kaze da je dobio samo tri esejska pitanja...i sad mi NISTA nije jasno...  a stvarno bih voljela da ne moram strebati jos i te sudove..pa sam mislila ako je neko bio na ispitu 100% da mi kaze...  :moli:
[/quote]

Ja sam izlazio na integralni pismeni ispit kod prof. Ive Tomića. Imaš zadatke iz logike koji su identični onima u testu (koji možeš skinuti u skriptarnici). Dalje, imaš četiri esejska pitanja (jednu od metoda, radbrucha, perlemana, kelzena i četvrto je meni bilo oko ciceronove topike). Na to se trebaš bazirati, i ako mogneš pogledaj malo ove ostale filozofe (mada nisam siguran da su ikome došli na pismenom). Eto, ako ti šta može pomoći :)
melikica
Posts: 82
Joined: 06 Oct 2009, 20:53

Vec primjenjujem predlozene metode... hvala Dinoo i hvala Amcho po ko zna koji put  ;)
dzenii
Posts: 21
Joined: 05 Jan 2010, 13:58

Jel' mozda greska ono sto pise na oglasnoj ploci da ovi koji polazu integralno kod prof. Saltage rade pismeno 03.09., a ne usmeno kao dosad?  :|
M.Y.A.
Posts: 242
Joined: 25 Dec 2009, 17:11

@ dzenii

Greska, integralni ispit kod prof. Saltage je i dalje usmeni. :D
vecaveca
Posts: 694
Joined: 29 Sep 2009, 16:53

Primjetio sam da prof.Saltaga na usmenom ne pita lekcije kao sto su pojmovi i sudovi i tako nesto vjerovatno jer je tesko objasniti ovako usmeno da li je to istina ?????
Srce
Posts: 25
Joined: 04 Mar 2010, 17:38

:n055:
Zamolila bih ako neko od kolega zna da napise nesto o stoickoj skoli, jer ako sam dobro vidjela nema bas u skripti. a profesor Saltaga je prosli put na usmenom ispitu, cesto postavljao to pitanje, i niko od studenata mu nije dao odgovarajuci odgovor. tako da su svi padali na tom pitanju :c053: :c053:
:d070:
Post Reply

Return to “I godina”