PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
EMin@
Posts: 215
Joined: 07 Nov 2009, 23:40

mada ja preporucujem da to ucis iz knjige (i opcenito da sve ucis iz knjige :D), znam da je nama irena davala finese koje mozes znati samo ako ucis iz knjige.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

ma i ucim sve redom iz knjige nego skriptu uzela tek onako procitam usput i tak..al hvala puno na savjetu  :d055:

btw da pitam ak neko moze da mi odgovori...koliko mi je pametno izac na ovaj ispit prvi put i to integralno( poznavajuci situaciju oko ovog predmeta)?
Last edited by Lisaa on 30 Jul 2010, 21:38, edited 1 time in total.
nau.nau
Posts: 34
Joined: 22 Feb 2010, 23:33

[quote="slaatkicaa"]
ma i ucim sve redom iz knjige nego skriptu uzela tek onako procitam usput i tak..al hvala puno na savjetu  :d055:

btw da pitam ak neko moze da mi odgovori...koliko mi je pametno izac na ovaj ispit prvi put i to integralno( poznavajuci situaciju oko ovog predmeta)?
[/quote]

e ja cu isto da izadjem intergalno, jednom sam vec izlazila parcijalu ali nisam ucila puno tad tako da to i ne racunam... kontam sad mi je bolje nauciti bas i pokusati integralno pa cemo da vidimo sta ce biti,  :f010:  drago da nas ima jos  :U ;D
rei vinicatio
Posts: 23
Joined: 07 Feb 2010, 21:04

dal moze neko postaviti onaj test druge parcijale koji je radjen 24.6? ako se sjecate naravno....hvala unaprijed :)
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

[quote="rei vinicatio"]
dal moze neko postaviti onaj test druge parcijale koji je radjen 24.6? ako se sjecate naravno....hvala unaprijed :)
[/quote]


Nabroj dijelove zakonika 12 ploca
r nešto uvijek zaboravim kako se kaze al ugl odgovor je misljenja pravnika
Dvije skole koje su bile u principatu
Koje od navedenih ne spada u Uscupaiu ( pa navedeno osobe , res habilis , titutlus ) JEL NEKO ZNA JESU LI OVDE ODGOVORI BILI A , C i E :D ??
Nacin nekih necega po genusu i speciesu
Coemptio kao nacin sklapanja cum manu braka
osobno i nasljedno ( j amislim ) pravo zene u braku tako nekako
actio conffesoria


Nuzni ili sigurni uvjet ...ona nesto pactum neam pojma da se zaokruzi; collatio bonorum, razlika izmedju nistavog i pobojnog posla, tuzbe za slucajnu zajednicu, lex Aquilia, nasledni redovi po Justinianu, litis contestatio, i jos neka 2 koja nisam nikad cuo xD. et to je to u mojoj grupi II parcijala

pactum displicentiae je bio u pitanju, kumulativna solidarnost

A od pitanja sa prve parcijale je bilo : affinitas ( tazbina ) , nesto da se poveze ( hypoteca, emfizeuza, superficies i to.. ) , sta je traditio brevi manum , objasniti bona fidae kao uvjet usucapiae , na kome je teret dokazivanja u rei vindicatio , sta je bonitarno vlasnistvo, razlika izmedju zemljisnih i osobnih sluznosti , actio serviana, causa reci u rei vindicatio



To je sve sto je raja postavila ;)
Veki
Posts: 82
Joined: 24 Dec 2009, 20:41

Neznam da li je neko vec napisao, ali evo (po sjecanju) pitanja iz 2. parcijale od 24. 6. :))
1. Metus
2. Ius adrescendi
3. Iuiurandum liberti (zaokruziti)
4. Emptio rei speratae i emptio spei
5. Chirographa i syngraphae
7. Mora debitoris (Zakasnjenje duznika)
8. Legatum (nabrojati obavezno sva 4)
9. Pretpostavke odgovornosti za stetu
Zadnjeg se nesjecam ali znam da je jedno od onih na zaokruzivanje, pozz ;)
rei vinicatio
Posts: 23
Joined: 07 Feb 2010, 21:04

najljepsa hvala kolege :D :D
MiLLer
Posts: 120
Joined: 26 Nov 2009, 23:30

pozz kolege, imam nekoliko pitanja za VAS :D prije nego krenem ucit 2.parcijalu da vas pitam jel laksa od prve ili teza ? :haha: i interesuje me znal se bar u kojoj je polovici septembra ispit ??

unaprijed hvala :)
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Ispit ti je:

I · GODINA
STUDENTI KOJI SU UPISANI U
I GODINU 2009/10
POPRAVNI
ISPITNI
TERMIN
Prof. dr Zdravko Lučić
INSTITUCIJE RIMSKOG PRAVA


A-F DANA, 02.09.2010. godine u 08:00 sati u Sali I godine
G-K DANA, 02.09.2010. godine u 09:00 sati u Sali I godine
L-R DANA, 02.09.2010. godine u 10:00 sati u Sali I godine
S-Ž DANA, 02.09.2010. godine u 11:00 sati u Sali I godine


Sto se tice I-II parcijale,sve zavisi od osobe do osobe,vecina kaze da je II parcijala slozenija i teza iz razloga sto se ima vise uciti radi dosta nabrajanja,podjela i nekako je dosta prosireno,dok je I onako vise laksa,ali opet kad je u pitanju Rim nema lakse-teze sve je dosta komplikovano od drugih predmeta ;)
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

[quote="amar000"]
pozz kolege, imam nekoliko pitanja za VAS :D prije nego krenem ucit 2.parcijalu da vas pitam jel laksa od prve ili teza ? :haha: i interesuje me znal se bar u kojoj je polovici septembra ispit ??

unaprijed hvala :)
[/quote]

Eto Amcho je odg na pitanja al eto samo da dodam to za II parc  :mrgreen: meni su rekli da je puno zanimljivija od prve pa eto ak ti sta znaci...hehehe  :d055:
Post Reply

Return to “I godina”