PFSA: Komparativna pravna historija

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Uci sve redom  :d055: bitno je znati razlike izmedju tih drzava potrebno je poznavati sva pravila koja su postojala u tim drzavama a i najlakse bi ti bilo da nekako ucis uporedno npr : nasljedno pravo, medjunarodno u svim drzavma starog istoka pa da znas koje su razlike i slicnosti medju njima i tako(to sto sam rekla nasljedno i medjunarodno je samo primjer inace trebas uciti sva ta prava u tim drzavama uporedno laske ce ti biti tako). Ja sam npr ucila iz knjige jer knjiga pruza dosta siri uvid i nekako komleptniji nego skripta a ako vec ucis po skripti onda bas moras uciti sve iz nje jer je skracena da ne moze vise  :haha: eto ako sta jos zatreba slobodno pitaj  ;) sretno!!  :d055:

zaboravila sam dodati i da trebas nauciti i onaj uvod koji ima samo u knjizi tipa: sta je kph, koji su joj ciljevi kako se dijeli i sta predstavlja a to imas u uvodnom dijelu knjige trebas i to znati jer je bilo na ispitu ;)
Last edited by Lisaa on 20 Jul 2010, 12:43, edited 1 time in total.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

[quote="ART-ART"]
jel dobra ova skeipta za ucenje kph i na sta treba obratiti paznju,treba li uciti komparaciju ili samo zemlje.tnx
[/quote]

Ja sam spremao po njoj i stvarno mi je vise nego dovoljna bila i tacna,pitanja su ti konkretnog tipa,znaci iz svake drzave po jedno pitanje,nema nikakvih komparacija,moja ti je preporuka da ucis sve i procitas i da ne preskaces jer ti stvarno sve moze doci ;)
ART-ART
Posts: 16
Joined: 26 May 2010, 16:50

[quote="slaatkicaa"]
Uci sve redom  :d055: bitno je znati razlike izmedju tih drzava potrebno je poznavati sva pravila koja su postojala u tim drzavama a i najlakse bi ti bilo da nekako ucis uporedno npr : nasljedno pravo, medjunarodno u svim drzavma starog istoka pa da znas koje su razlike i slicnosti medju njima i tako(to sto sam rekla nasljedno i medjunarodno je samo primjer inace trebas uciti sva ta prava u tim drzavama uporedno laske ce ti biti tako). Ja sam npr ucila iz knjige jer knjiga pruza dosta siri uvid i nekako komleptniji nego skripta a ako vec ucis po skripti onda bas moras uciti sve iz nje jer je skracena da ne moze vise  :haha: eto ako sta jos zatreba slobodno pitaj  ;) sretno!!  :d055:

zaboravila sam dodati i da trebas nauciti i onaj uvod koji ima samo u knjizi tipa: sta je kph, koji su joj ciljevi kako se dijeli i sta predstavlja a to imas u uvodnom dijelu knjige trebas i to znati jer je bilo na ispitu ;)





slatkice,imam jos jedno pitanje jel mi dosta 10 dana da spremim kph....
[/quote]
ART-ART
Posts: 16
Joined: 26 May 2010, 16:50

[quote="Amcho"]
[quote="ART-ART"]
jel dobra ova skeipta za ucenje kph i na sta treba obratiti paznju,treba li uciti komparaciju ili samo zemlje.tnx
[/quote]

Ja sam spremao po njoj i stvarno mi je vise nego dovoljna bila i tacna,pitanja su ti konkretnog tipa,znaci iz svake drzave po jedno pitanje,nema nikakvih komparacija,moja ti je preporuka da ucis sve i procitas i da ne preskaces jer ti stvarno sve moze doci ;)
[/quote]




trebas li bas opsirno odgovara na ispitu ili uje dovoljno znati ono osnovno i najvaznije iz svakog od pitana
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Ako imas dobru memoriju pamcenja i znas biti strpljiv 10 dana ti je vise nego dosta da fino spremis  :D

Ma vecina ti je pitanja ono konkretnog tipa,znaci nisu esejska tako da napises samo sto se trazi i nemoj prelaziti crte i rijeseno ;)
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

meni je iskreno trebalo nekih 15-20 jer sam fino polako isla i predmet mi iskreno nije bas bio najzanimljiviji ali ako sjednes i fino zagrijes stolicu i pocnes uciti sa razumijevanjem i jos + ucis iz skripte( imas manje str ja sam iz knjige ucila) bice dovoljno ;) sretnoo  :d055:

i btw ne moras pisati nista opsirno cak oni imaju taj princip da ti stave nekoliko linija na koje ces pisati svoj odgovor tako da ti fakticki i kazu koliko trebas napisati ali ne nista previse opsirno nego konkretno odgovarati na postavljena pitanja ;)
Last edited by Lisaa on 20 Jul 2010, 16:23, edited 1 time in total.
_sunshine_
Posts: 15
Joined: 09 Oct 2009, 19:54

Da li iko zna mozemo li u septembru polagati II parcijalu ili moramo integralno?
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

hmmm... :zamisljen:  ovo je popravni rok..rok ko i svaki drugi..bilo bi vise nego logicno da se moze izaci kako god a pogotovo 2 parc ..jer sada se moze prenijeti i pola prdmeta tako da mislim da se moze i prva par izac a druga sigurno jedino integralno izlaze oni koji zele il ocistiti godinu ili otkaciti taj predmet da bi mogli prenijeti neki dr ili ocistiti god..da ne pametujem, odg na tvoje pitanje je: moze :D  :d055:
bubum
Posts: 170
Joined: 25 Sep 2009, 17:48

Zanima me vezano za ovaj predmet, vanredan sam student, te da li ce i meni biti ista pitanja kao i redovnim ili cu ja imati esejska kao prije ??
Hvala :D
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

I ja sam vanredna, polagala integralno bilo mi je 10 pitanja i ne vidim razliku u testu nasem i testu redovnih itd mada govore da je kao bilo kod vanrednih vise neke komparacije izmedju ovih drzava i tako te stvari mada meni to nije bilo. Prelistaj koju stranicu prije(ove teme) mislim da sam postavila iz svog testa pitanja koja su bila pa pogledaj..ako sta jos zatreba slobodno pitaj  :d055:
Post Reply

Return to “I godina”