PFSA: Pravna logika sa metodologijom prava (Novi naziv: Sociologija prava)

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
ajla005
Posts: 63
Joined: 24 Oct 2009, 11:54

mene zanima da li je istina da profesor Saltaga na usmenom uopce ne pita gradivo iz Tomićeve knjige (Perelman, Radbruh...) ili su to samo špekulacije i nagađanja ?    :h055: :h055: :h055:
vecaveca
Posts: 694
Joined: 29 Sep 2009, 16:53

Nikoga to nije pitanja...Da li se opcenito o normi moze uciti iz Viskovica tipa ovo vrste norme,materijani izvori,pravna norma da li je to isto ???
ajla005
Posts: 63
Joined: 24 Oct 2009, 11:54

moze isto je, ja sam ucila iz Saltagine knjige one metode gdje se između ostalog spominje i pravna norma i kad uporedis isto je sve tako da se slobodno mozes sluziti gradivom iz strukture prava  :d055:
bubum
Posts: 170
Joined: 25 Sep 2009, 17:48

Da li je moguce da bas niko ne zna nikakva pitanja, hajte bar mi recite nema pitanja da se bar smirim...
tako su mu potrebna
zelenooka
Posts: 141
Joined: 27 Jul 2009, 15:40

Ljudi moji može li mi neko reći šta se nalazi u Saltaginoj Sociologiji od 30 do 40 strane??? I to treba naučiti, trenutno ne mogu da dođem do knjige, pa bi voljela bar znati šta je u pitanju??
Hvala
ajla005
Posts: 63
Joined: 24 Oct 2009, 11:54

Sociologija prof.dr. Fuad Saltaga  31-42 str. Metodi u sociologiji  to je to samo ne znam zasto treba i to uciti ? jel to kolegice potvrđena informacija ?
Judge Man
Posts: 415
Joined: 19 Oct 2009, 21:08

Evo sta su meni rekli da pita: Drustvena norma, Iskazi ono deskriptivni i preskriptivni, Materijalni izvori norme, Struktura norme (al da se uci po onoj logici ne iz Viskovica), onda Sta je logika i podjela logike, rijetko kad odnose sa drugim naukama, onda argumentaciju, ono strukturu argumentacije i one argumente..sve to ima u Viskovicevoj knjizi...to je ono udarno sto svako drugog studenta pita,bar tako kazu  :mrgreen: . Dabogda ja bio parni broj  :mrgreen: .
vecaveca
Posts: 694
Joined: 29 Sep 2009, 16:53

a drustvena norma,iskazi,mat.izvori moze valjda viskovic

hvala
bubum
Posts: 170
Joined: 25 Sep 2009, 17:48

Treci put izlazim metodologiju pa me zanima imaju li neka esejska pitanja koja budu na integralnom (pismeno) molim vas pomozite u subotu mi je ispit, recite bar odakle daje esejska...
kaubojka
Posts: 469
Joined: 22 Oct 2009, 16:25

[quote="bubum"]
Treci put izlazim metodologiju pa me zanima imaju li neka esejska pitanja koja budu na integralnom (pismeno) molim vas pomozite u subotu mi je ispit, recite bar odakle daje esejska...
[/quote]


Ovako.. Ispit se sastoji od dva dijela: prvi dio formalna logika nosi 30 bodova i drugi dio 4 esejska pitanja (dva pitanja nose 15, dva 20 bodova). Mislim da u skriptarnici ima test iz logike, po kojem možeš raditi. 5 je zadataka, i zaista nisu teška. Što se tiče esejskih pitanja, prvo pitanje je iz oblasti metodologije društvenih nauka (npr. objektivnost naučnog saznanja, naučna teorija, naučni zakon, naučno objašnjenje, historijski razvoj logike, pojam metodologije, logika i logika u pravu, vrste logika, odnos logike i drugih filozofskih disciplina itd). Drugo pitanje je jedna od metoda u pravu (mogu doći i postavke određene metode, postupci ili funkcije). Treće i četvrto pitanje nose po 20 bodova. Ova dva pitanja su iz oblasti pravne logike i tu može doći Kelzen, Perelman, Radbruh, Raz, Vico, Del Veccio, struktura argumentacije, razvoj topike, Ciceronova topika itd.


Samo malo prilistaj temu naci ces sve potrebne informacije ;)
Post Reply

Return to “I godina”