PFTZ: Evropsko pravo

Još malo pa diploma...
EdinTZ
Posts: 84
Joined: 29 Aug 2009, 09:03

Ima li neko da mu nije mrsko napisati par recenica o ove tri lekcije jer stvarno nemam gdje naci.

Drzavna pomoc
Procedure pridruzivanja EU
Oblici antikorupcijskog ponasanja

Hvala
Ena Piragic
Posts: 324
Joined: 12 May 2010, 00:23

To sto navodis oblike antikorupcijskog ponasanja, mislim da to nije dobro zapisano. Jedino moze biti antikonkurencijskog ponasanja u sto spada zloupotreba dominantnog polozaja i to ima u knjizi objasnjeno.

Trebao si ranije od nekoga uzeti i kopirati skriptu jer ta dva pitanja imaju u skripti.
Ono sto sam nasla otipkala sam, a mnogi se podaci mogu pronaci i putem googla na engleskom jeziku pa da se formira opsirniji odgovor.
Last edited by Ena Piragic on 12 Jun 2010, 16:30, edited 1 time in total.
Mery
Posts: 238
Joined: 21 Sep 2009, 23:33

ako ima neko tu skriptu ...

3.11. Zabranjeno je javno na forumu tražiti da Vam neko putem e-maila ili neki drugi način šalje skripte. Skripte se nalaze u našoj skriptarnici i dostupne su svima.
Last edited by Mery on 12 Jun 2010, 19:17, edited 1 time in total.
EdinTZ
Posts: 84
Joined: 29 Aug 2009, 09:03

Zahvaljujuci kolegici Eni evo ako kome jos zatreba.

1.Drzavna pomoc:
je najcesce nepravedno rasporedjena pomoc evropskih institucija drugim drzavama. Javlja se kao regionalna pomoc koja se krece unutar odredjenih limita. U okviru regionalne pomoci postoji prva kojom se promovira ekonomski razvoj podrucja gdje je standard zivota nizak ili gdje je visoka stopa nezaposlenosti, i druga koja promovira razvoj razvijenih ekonomskih podrucja koja su trenutno izlozena odredjenim poteskocama.
Sektorska kao druga vrsta drzavne pomoci u okviru EU postoji u slucajevima olaksanja razvoja sektora koji zaostaju u razvoju, te u sektorima u kojima je utvrdjen program restruktuiranja. Osnovni sektori prema kojima je usmjerena pomoc su: brodogradnja, celik, ugalj, tekstil, konfekcija, industrija automobila itd.
Horizontalna drzavna pomoc moze biti posmatrana u svim sektorima i regionalnim oblicima. Klasificira se kao pomoc za mala i srednja preduzeca, pomoc za zastitu zivotne sredine, za istrazivanje i razvoj itd.
Oblici drzavne pomoci se dijele u vise grupa: Grant, Dionicko ucesce, Preferencijalni krediti i Garancije.

2. Procedura pridruzenja EU:

Kriteriji za pridruzenje novih zemalja EU utvrdjeni su sporazumom u Kopenhagenu 1993 godine. Kriteriji iz Kopenhagena se mogu razvrstati na:
-Politicke - u tom okviru dat je naglasak na postojanje stabilnih institucija, ucvrscivanje demokratskog poretka, vladavina prava i stvaranje pravne drzave
-Ekonomske - sto podrazumjeva postojanje slobodnog trzista i trzisne ekonomije
-Pravne
-Administrativne
Zahtjev za clanstvo se upucuje Vijecu ministara koji ga dalje prosljedjuje Evropskom savjetu da bi se dobilo izjasnjenje Savjeta da li drzava ispunjava uvjete da ima status kandidata.
Kada zavrse pregovori Evropsko vijece mora jednoglasno donijeti odluku o primanju nove clanice koja zatim mora biti potvrdjena apsolutnom vecinom u Evropskom parlamentu. Ugovor mora biti ratificiran u svim drzavama clanicama.
Ena Piragic
Posts: 324
Joined: 12 May 2010, 00:23

Odgovori su iz skripti  :p031: nazalost takav je predmet da se u nekim situacijama samo na skriptu covjek moze osloniti.

Za drzavnu pomoc nema pomoci, ni na internetu nema mnogo podataka.
Za pitanje o proceduri pridruzenja EU ima mnogo podataka i moze se prosiriti odgovor pa da profesor bude srecniji  :p031:
almir_87
Posts: 60
Joined: 22 Mar 2010, 19:18

Jel ispit u 11 ili 13 h?
kalee
Posts: 66
Joined: 18 Sep 2009, 14:36

[quote="almir_87"]
Jel ispit u 11 ili 13 h?
[/quote]

u 13h
don
Posts: 50
Joined: 03 Jul 2009, 12:14

Jel zna ko kakav je koncept ispita iz Ep 2...mislim, jel isto test sa 4 pitanja ili ima kakve razlike u odnosu na Ep 1 ?
cvjetic83
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2009, 23:44

ja mislim da je sve isto kao  sa 1....
kalee
Posts: 66
Joined: 18 Sep 2009, 14:36

moja grupa iz Ep2

1. Sloboda prometa roba
2. Monetarna unija
3. Zloupotreba dominantnog polozaja
4. Drzavna pomoc

...aj dajte ostale grupe
Post Reply

Return to “Treća godina”