PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="JasnaB"]
[quote="amaros"]
danas je u grupi b jedan od zadataka glasio:"ostaviteljica je testamentom sve ostavila za svoje dvije vanbračne kćeri.Živjela je u vanbračnoj zajednici sa vanbračnim drugom 12 godina s kojim ima ove dvije kćeri.Također ima bračnog druga od kojeg se nije razvela i sina koji ima dvije kćeri od koje je jedna nesposobna za rad i nema nužnih sredstava.Tko su nužni nasljednici i koliki dio dobiva svaki'"Eto narode ako neko zna rijesiti bilo bi od velike pomoci :D
[/quote]



Drugi zadatak u grupi B, otprilike ovako:
Ostavilac je sacinio testament kojim je za svog nasljednika odredio svog brata. Iza njega su ostali bracni drug, kojeg je ostavilac napustio 5 godina prije smrti i zasnovao vanbracnu zajednicu. Imao je jos usvojenika iz nepotpunog usvojenja, te majku i oca, oboje nesposobni za privredjivanje i bez nuznih sredstava za zivot. Ko su u ovom slucaju nuzni nasljednici i koliki bi bio njihov nuzni nasljedni dio?

Mislim da su zakonski nasljednici BD i UNU, u prvom su nasljednom redu, dobivaju po 1/2 zaostavstine, majka i otac se ne pozivaju na nasljedje jer su drugi nasljedni red, a vanbracni drug po zakonu ne moze naslijediti, samo bracni.
Nuzni nasljednik bi bio samo BD (1/4 zaostavstine), jer UNU ne ispunjava dodatni kriterij, majka i otac ispunjavaju, ali nisu bili ni zakonski nasljednici.

Nadam se da je ovako trebalo rijesiti :moli: ;)


ja misalim da si trebala uracunati i njegove roditelje,jer zakonsko nalsjedjivanje ukljucuje do treceg reda,sa predtavljanjem,a on ih nije iskljucio tako da imaju pravo,a ako budem pogrijesila ispravi me poslije rezultata :P



I esejsko je bilo pravni polozaj nasljednika (20 bodova, zadaci po 30 bodova).


A prvi zadatak sam ovako rijesila:
Zakonski nasljednici: BD, dvoje vanbracne djece i sin, svi po 1/4 jer su u prvom nasljednom redu.
Nuzni nasljednici: BD, dvoje vanbracne djece i sin, jer nasljedjuju po objektivnom kriteriju, svi po 1/8, kcerka od sina koja ispunjava dodatni kriterij nece biti nuzni nasljednik jer nasljedjuje njen otac.
[/quote]
JasnaB
Posts: 250
Joined: 31 May 2009, 21:41

Dok ima prvi nasljedni red, ne nasljedjuje drugi, osim kad BD ostane sam u prvom redu, onda se prebacuje u drugi, pa nasljedjuje sa roditeljima ostavioca, tako da mislim da ne nasljedjuju roditelji.
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="JasnaB"]
Dok ima prvi nasljedni red, ne nasljedjuje drugi, osim kad BD ostane sam u prvom redu, onda se prebacuje u drugi, pa nasljedjuje sa roditeljima ostavioca, tako da mislim da ne nasljedjuju roditelji.
[/quote]
logicno jer se ne preslace prvi nalsjedni red,radili smo sa profesoricom dosta zadataka na ovaj nacin i mislim da roditelji imaju pravo,nisu iskljuceni,a dok ima nasljednika rasporedjuej se nasljedstvo al se pazi na nasljedni red,odnosno pravo predstavljanja,prirastaja!
djonla
Posts: 50
Joined: 18 Dec 2009, 12:34

pa zar su vanbracna djeca nuzni nasljednici, a odredjeni testamentom?
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

[quote="zaljepljena"]
grupa D
1. esejsko: prihvat i odbijanje nasljedstva
2. ostavilac je testamentom ostavio sve BD.u i bratu po pola. Njegov sin se odao neradu i nepostenom zivotu, njega je pod prislom BD-a ostavilac iskljucio iz testamenta. Kako podjeliti zaostavstinu?
3. ostavilac je napravio testament i 3.3.2003 kojim ostavlja stanove u Sa i Ze ocu, i spremio ga u sef. 11.11.2005 je napravio sudski testament kojim ostavlja stan u Sa ocu. 2006te dozivo je saobracajnu nesrecu, medicinskoj sestri na putu u bolnicu je rekao da opoziva sudski testament. Ostavilac je imao BD, oca i majku. Kako podjeliti zaostavstinu?
[/quote]


evo rjesenja, sa zakasnjenjem
1.BD je pod prijetnjom natjerao ostavioca da iskljuci sina iz testamenta,. tu je i caka. sin ne bi bio iskljucen da BD nije natjerala O. BD je nedostojan, sin je dostojan. sin iskljucuje brata jer je brat u drugom nasljednom redu.

2. u drugom zadatku caka je kod svjedoka. Potrebna su 2 svjedoka da bi usmeni testament bio vazeci. ovdje imamo samo jednog svjedoka, tako da sudski testament ostaje na snazi.  BD nasljeduje pola, a majka i otac po jednu cetvrtinu, zakonski. Nuzno, samo BD nasljedjuje jednu cetvrtinu.
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

@ idien

Njemu pripada dio od BD, jer je ovaj nedostojan.
Ja sam esejsko svojim rijecima. Pricala sam o prihvatu i odbijanju, o osobama sa zakonskim zastupnicima koje su pozvane na nasljedje, o novoproanadjenoj imovini. Napisala doslovno 7 recenica. Evo cekam rezultate pa vam se javim, taman da znate da li su moji odgovori tacni.
JasnaB
Posts: 250
Joined: 31 May 2009, 21:41

[quote="ajsa"]
[quote="JasnaB"]
Dok ima prvi nasljedni red, ne nasljedjuje drugi, osim kad BD ostane sam u prvom redu, onda se prebacuje u drugi, pa nasljedjuje sa roditeljima ostavioca, tako da mislim da ne nasljedjuju roditelji.
[/quote]
logicno jer se ne preslace prvi nalsjedni red,radili smo sa profesoricom dosta zadataka na ovaj nacin i mislim da roditelji imaju pravo,nisu iskljuceni,a dok ima nasljednika rasporedjuej se nasljedstvo al se pazi na nasljedni red,odnosno pravo predstavljanja,prirastaja!
[/quote]


Ne znam, vidjet cemo  :mig:
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="JasnaB"]
[quote="ajsa"]
[quote="JasnaB"]
Dok ima prvi nasljedni red, ne nasljedjuje drugi, osim kad BD ostane sam u prvom redu, onda se prebacuje u drugi, pa nasljedjuje sa roditeljima ostavioca, tako da mislim da ne nasljedjuju roditelji.
[/quote]
logicno jer se ne preslace prvi nalsjedni red,radili smo sa profesoricom dosta zadataka na ovaj nacin i mislim da roditelji imaju pravo,nisu iskljuceni,a dok ima nasljednika rasporedjuej se nasljedstvo al se pazi na nasljedni red,odnosno pravo predstavljanja,prirastaja!
[/quote]


Ne znam, vidjet cemo  :mig:
[/quote]

mislim ja da si ti ipak u pravu jer prvi nasljedni redovi iskljucuju druge sve dok ima nasljednika u prvom redu drugi nemaju pravo a roditelji su drugi nasljedni red tako da je to to :) :)
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

[quote="idien"]
[quote="zaljepljena"]
@ idien

Njemu pripada dio od BD, jer je ovaj nedostojan.
Ja sam esejsko svojim rijecima. Pricala sam o prihvatu i odbijanju, o osobama sa zakonskim zastupnicima koje su pozvane na nasljedje, o novoproanadjenoj imovini. Napisala doslovno 7 recenica. Evo cekam rezultate pa vam se javim, taman da znate da li su moji odgovori tacni.
[/quote]

cekaj cekaj, veceras rezultati?? pa ja cu da puknem. hvala (:
[/quote]

ma jock, nisu veceras, nego ih ja iscekujem, pogresno si me shvatio  :|
amaros
Posts: 124
Joined: 26 Sep 2009, 03:36

zna li se kad ce rezultati
Post Reply

Return to “II godina”