PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
enola
Posts: 67
Joined: 13 Dec 2009, 12:32

Molim kolege ako znaju da mi odgovore na ovo pitanje:
Testamen je sacinio ostaviocev advokat po kazivanju ostavioca pred dva svjedoka na brodu dok su bili na sedmodnevnom krstarenju.Ostavilac je umro 5 godina nakon toga. Da li je ovaj testament moze biti osnov za pozivanje na naslj?
Flaaa
Posts: 212
Joined: 22 Aug 2009, 15:04

ja mislim da moze jer se radi o pisanom testamentu pred svejdocima. dakle moze biti osnov za pozivanje na nasljede.
al et neka neko drugi odgovori ako grijesim jer i mene ovo zanima mada mislim da bi trebalo ovako biti kako sam vec rekao.
enola
Posts: 67
Joined: 13 Dec 2009, 12:32

profesorica je rekla da ne moze ,ali samo ne znam sto....
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="Flaaa"]
ja mislim da moze jer se radi o pisanom testamentu pred svejdocima. dakle moze biti osnov za pozivanje na nasljede.
al et neka neko drugi odgovori ako grijesim jer i mene ovo zanima mada mislim da bi trebalo ovako biti kako sam vec rekao.
[/quote]
tstament sacinjen na brodu vazi 30 dana od smsrt ostavitelja i ovo je vandredni oblik testamenta a ovdje je proslo 5 godina,a caka je advokat i svjedoci uostalom previse je jendostavno da bi bio pisani testamen sve je rekla :) :)
Last edited by ajsa on 08 Jun 2010, 18:51, edited 1 time in total.
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="Amela-1987"]
Meni nasljedno treba za uslov,a sjecam se da je prosle god u septembru pitala usmeno kome je samo nasljedno ostalo za uslov, pa da li je to i sada slucaj?
[/quote]a mogu tek zamisliti peglanije na usmenom
enola
Posts: 67
Joined: 13 Dec 2009, 12:32

a u slucaju da je ostavilac sacinio testament ,a jednom njegovom odredbom je svjedoku testamenta ostavio legat?
Flaaa
Posts: 212
Joined: 22 Aug 2009, 15:04

Enola ja fakat ne znam gdje vise takva pitanja profesorka pronalazi. Neka nam je bog sutra na pomoci.
:moli:

sto se tice tvog pitanja ja odgovor ne mogu pronaci u zakoniku.
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

[quote="enola"]
a u slucaju da je ostavilac sacinio testament ,a jednom njegovom odredbom je svjedoku testamenta ostavio legat?
[/quote]pa on je nasljednik legata i odgovara do visi nasljedjenog dijela i sve one ostale pretpostavke,ili da svjedok ne moze biti legatar al nisam sigurna za ovo,ovo su neke sitnice sta je davala na zadnjem aprilskom roku :S :S sve sam ispolagala osim nasljednog i po 4.put izlazim 7.6.aBd :( :(
SRETNOO SUTRAAA!!!
enola
Posts: 67
Joined: 13 Dec 2009, 12:32

a ne znam ni ja:) al mislim da moze biti osnov pozivanja na nasljeđe al da ce samo  biti nistava odredba kojom se ostavlja legat svjedoku ....
amaros
Posts: 124
Joined: 26 Sep 2009, 03:36

danas je u grupi b jedan od zadataka glasio:"ostaviteljica je testamentom sve ostavila za svoje dvije vanbračne kćeri.Živjela je u vanbračnoj zajednici sa vanbračnim drugom 12 godina s kojim ima ove dvije kćeri.Također ima bračnog druga od kojeg se nije razvela i sina koji ima dvije kćeri od koje je jedna nesposobna za rad i nema nužnih sredstava.Tko su nužni nasljednici i koliki dio dobiva svaki'"Eto narode ako neko zna rijesiti bilo bi od velike pomoci :D
Post Reply

Return to “II godina”