PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
abc
Posts: 43
Joined: 01 Dec 2009, 14:05

hvala
steta sto nemam te knjige ;(
onda je sigurno i ovo pitanje iz te knjige Dioba ustava prema Carlu Loeweinsteinu?
Eborg
Posts: 474
Joined: 15 May 2009, 20:11

I to je sve u knjizi iz 1998.

Dragi ljudi, nije mi zaista jasno zašto se ubijate tom knjigom iz 2006. god. koja je apsolutno nepotrebna, sve je u ovoj iz 1998. god.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

DIOBA USTAVA PREMA CARLU LOEWEINSTEINU

Američki autor Carl Loewenstein uveo je zanimljivu podjelu ustava u pogledu njihovog ostvarenja i odnosa prema ustavnoj vladavini. Tako on razlikuje normativni ustav, nominalni ustav i semantički ustav.

Normativni ustav je onaj koji zadovoljava zahtjeve ustavne vladavine, ostvaren je u životu, te usmjerava demokratski politički proces u zemlji.

Nominalni ustav zadovoljava normativne zahtjeve sa stajališta načela ustavne vladavine, želi ga se provesti, ali iz određenih razloga nije u cjelini ostvaren u životu.

Semantički ustav ili ustav po značenju riječi bez obzira na svoje normativne karakteristike nije uopšte primijenjen u životu u pogledu bitnih pitanja ustavne vladavine, te služi isključivo prikrivanju stvarnih odnosa i procesa u političkoj vlasti.
studentica
Posts: 123
Joined: 01 Jul 2009, 10:41

je li mozda neko pitao profesora hoce li dati  rok ovima sto im je ostala 5 glava samo ??? ili hoce li biti neki rok u maju??  :moli:
Minkica
Posts: 135
Joined: 27 Apr 2010, 13:29

Koja najviše pita pitanja iz 5.glave?
jasmina
Posts: 160
Joined: 13 Apr 2009, 20:48

Da li bi mi neko mogao napisati Ustavni sud BIH? Molim vas...imam ispit u petak  ;(
Eborg
Posts: 474
Joined: 15 May 2009, 20:11

[quote="jasmina"]
Da li bi mi neko mogao napisati Ustavni sud BIH? Molim vas...imam ispit u petak  ;(
[/quote]

Skineš Ustav BiH i tu ti je.  :d055:
Damir89
Posts: 292
Joined: 06 Jul 2009, 22:40

[quote="Minkica"]
Koja najviše pita pitanja iz 5.glave?
[/quote]

One filozofe i referendume... Uglavnom prvo pitanje kad grupa sjedne je - RUSO!
1234
Posts: 24
Joined: 03 Feb 2010, 15:11

Može pomoć? Da mi neko ukratko napiše o pravu na život i pravu vlasništva (III glava) jer ništa ne kontam iz knjige! Plizzzzzz  :moli: A ovo poduzetništvo i tržište, koliko je to bitno pitanje jer je baš glupoo?  :D
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="1234"]
Može pomoć? Da mi neko ukratko napiše o pravu na život i pravu vlasništva (III glava) jer ništa ne kontam iz knjige! Plizzzzzz  :moli: A ovo poduzetništvo i tržište, koliko je to bitno pitanje jer je baš glupoo?  :D
[/quote]
Oboje su bitni, meni je postavio poduzetnistvo i trziste, a mojoj drugarici poslije mene pravo vlasnistva. A morat ces nauciti iz knjige, jer ne vidim kako se to moze pojasnit. (Jednostavno nauci od rijeci do rijeci, kao sto kazu nasi studenti). Sretno sa ucenjem ! :)
Post Reply

Return to “II godina”