PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

evo kolega actio dare i actio denegare se nalazi u dijelu pretorskog prava. Koliko se sjecam a neka me neko ispravi ak nije tako, oznacavaju termine kojima su pretori odbijali ili prihvatali tuzbu. U knjizi ces naci vise o ovome.
cisco
Posts: 317
Joined: 04 Sep 2009, 20:18

[quote="hare_krishna"]
evo kolega actio dare i actio denegare se nalazi u dijelu pretorskog prava. Koliko se sjecam a neka me neko ispravi ak nije tako, oznacavaju termine kojima su pretori odbijali ili prihvatali tuzbu. U knjizi ces naci vise o ovome.
[/quote]

Bravo !
to je to, a ja jos to podvuko u knjizi  :haha: 
ne mozes naci nesto kad ti treba, nema sanse. da je kakav "search" ubacit u pravu knjigu  :P

to je to, pretor il' odobri il' ne odobri tuzbu, 3-4 reda o tome, nista previse.
maka20
Posts: 70
Joined: 06 May 2009, 23:09

je li neko zna koja su pitanja bila u tuzli sada 24.4 za drugu parcijalu....unaprijed hvala  :f035:
beti
Posts: 88
Joined: 24 Sep 2009, 20:54

Ovo pitanje da se nabroje ucinci stvarnih prava imate u skripti (pitanja za test iz rimskog prava)koja se nalazi u skriptarnici...nabrojano je njih 7. Kad sam ja izlazila bilo mi je to pitanje i tako sam napisala i bilo je tacno :biggrinlove:
cisco
Posts: 317
Joined: 04 Sep 2009, 20:18

valjda su ovo ucinci stvarnih prava (njih 7):
* učinak inter vivos
* stvarnopravnost
* apsolutnost
* obveza na pasivnost
* trajnost
* vezanost za stvar
* ograničenost broja

a stvarnih prava ima sve skupa 5
. vlasništvo
. služnosti
. emfiteuza
. superficies
. založno pravo

izgleda da se neko zbunio kad je govorio pitanja, il mozda ne, kad je govorio da ima 7 stvarnih prava a ustvari ima 7ucinaka stvarnih prava xD

ps: mozes li nam reci koja su ti pitanja bila ?
Last edited by cisco on 28 Apr 2010, 17:29, edited 1 time in total.
senat
Posts: 8
Joined: 17 Dec 2009, 14:31

Predstavljaju ovlastenja pretora u okviru sudskog postupka. Pretor nije neposredno odlucivao o sporovima. Donosenje presude je prepustao sucu kojeg bi stranke izabrale. Prethodno bi na temelju navoda stranaka ustvrdio postoje li pretpostavke za vođenje spora, te bi odobrio tuzbu- actionem dare ili bi je uskratio actionem denegare. Pri tome pretor nijem smio postupati samovoljno, jer bi po prestanku mandata mogao odgovarati za zloupotrebu vlasti. Rukovodio se nacelom pravicnosti- aeqitas i bona fides-dobra vjera.
edis23
Posts: 17
Joined: 16 Sep 2009, 23:27

moze li mi ko reci moze li se sta prepisati na tom ispitu  :D
maka20
Posts: 70
Joined: 06 May 2009, 23:09

[quote="edis23"]
moze li mi ko reci moze li se sta prepisati na tom ispitu  :D
[/quote]

moze ako znas  :f010:
HellMade
Posts: 28
Joined: 24 Mar 2010, 14:13

Radi se o učincima stvarnih prava, i meni je to pitanje bilo na prvom aprilskom roku za studente koji su upisali 2008/9 (3 grupa - integralno), uz pitanje actionem dare - actionem denegare, zatim:

3. u koje kontrakte spada fiducia (zaokružiti)
4.depositum irregularum
5.actio pigneratica directa (ili je contraria, nisam siguran) (zaokružiti za šta služi)
6.bonorum possesio secundum tabulas
7.longi temporis praescriptio / longissimi temporis praescription
8.Demonstratio
9.Legatum per vindicationem

i desetog se ne mogu sjetiti :/

Čini se da pitanja uzima na "random" iz različitih oblasti, tako da pokrije večinu oblasti iz knjige, izbjegavajući bilo kakav sistem po kom bi mogli "provaliti" pitanja (dakle, čisto sumnjam da će se pitanja ponoviti, ali eto..)  :| Meni se novi sistem ipak sviđa, nekako mi je "lakši" nego bubati globalno sve, samo mi je više nego glup sistem ocjenjivanja po kom je potrebno 70% TAČNO urađenog za PROLAZ. Ali shvatam eto, treba održati "bauk" oko "RIMSKOG PRAVA" vezano za onu našu "ko položi rim, završio je pravo"... Ahha, ne'a šta.. Volio bih vidjeti takve da se uzmu građanskog ili strukture prava..

Anyways, nadam se da će nekome biti od pomoći gore navedena pitanja i mnogo sreće na ispitu želim.
Alniyat
Posts: 419
Joined: 26 Aug 2009, 10:36

Moze li mi neko reci kad i u koliko su konsultacije kod ass. Irene?
Post Reply

Return to “I godina”