PFSA: Upravno pravo I

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
saribica
Posts: 5
Joined: 04 Mar 2010, 11:08

Evo Vam moja pitanja: sistem upravnog prava, poslovi organa uprave prema pozitivnom pravu-upravna inspekcija, subjekti između kojih se uspostavljaju upravnopravni odnosi,opšti i posebni organi uprave, pravna pomoć i saradnja, individualni i generalni opći upravni akti,faze u postupku eksproprijacije, vrste upravnog postupka, ovlaštenje za vođenje postupka i za rješavanje, posebno o mjesnoj nadležnosti, privremeni zastupnik i zajednički predstavnik, pojam i vrste zapisnika, saslušanje svjedoka, usmena rasprava, nadležnost za rješavanje sukoba nadležnosti, oglašenje rješenja ništavim sretnoooo
MiranX
Posts: 66
Joined: 11 Oct 2009, 22:49

svaka cast..a odakle si ucila?dal si ucila detaljno,ono od rijeci do rijeci il...??cuj iz 4x hehe..svaka cast  :bravo: :bravo:
snijeg
Posts: 82
Joined: 21 Oct 2009, 12:27

[quote="saribica"]
Evo Vam moja pitanja: sistem upravnog prava, poslovi organa uprave prema pozitivnom pravu-upravna inspekcija, subjekti između kojih se uspostavljaju upravnopravni odnosi,opšti i posebni organi uprave, pravna pomoć i saradnja, individualni i generalni opći upravni akti,faze u postupku eksproprijacije, vrste upravnog postupka, ovlaštenje za vođenje postupka i za rješavanje, posebno o mjesnoj nadležnosti, privremeni zastupnik i zajednički predstavnik, pojam i vrste zapisnika, saslušanje svjedoka, usmena rasprava, nadležnost za rješavanje sukoba nadležnosti, oglašenje rješenja ništavim sretnoooo
[/quote]
Kolegice saribice a da li si stari sistem ili bolonja ? To sam te zaboravio pitati  :)
Hvala unaprijed na odgovoru i hvala ti na pitanjima
Pozzz
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

Moje misljenje je da podijela kao na Ustavu  nema, nego koliko naucis, toliko ti je...  :p031:
A kolegici svaka cast... 4x je super kada je ovaj predmet u pitanju.
Narednik Bilko
Posts: 25
Joined: 08 Mar 2010, 22:05

Ova "Saribica" je izmisljeni karakter. Kao zavrsila upravu od 4 puta. To niko jos nije uspio sigurno. Svakodnevno sam sa ljudima koji polazu upravu i znam o cemu govorim. Ovo je PATKA. Osim toga svi znaju da je Duvnjak **** i da mu sigurno nije mjesto tu gdje jeste. Kladim se u zivot da bi ga Boro davno maknuo ili unormalio, samo da i sam jadan nije u egzistencijalnim problemima. Ali neka, Boro ce intelektom i postenjem nadjacati Saltage, Golice i **** a onda ce se valjda okrenuti onima koji nam sada zagorcavaju zivot.  Boro nam je obecao da ce razgovarati sa ****, pa nadati se da ce ovaj malo ublaziti kriterijume. Eh - nadati se....

* - 3.3. Zabranjeno je vrijeđanje profesora i asistenata.
Last edited by Narednik Bilko on 15 Apr 2010, 03:25, edited 1 time in total.
snijeg
Posts: 82
Joined: 21 Oct 2009, 12:27

Molim kolege - ice ( stari sistem ) da napisu pitanja koja im je prof. Duvnjak postavljao na ispitu .
Hvala unaprijed
Pozzz
saribica
Posts: 5
Joined: 04 Mar 2010, 11:08

Hvala Vam:))))) Naravno da se ne može učiti baš sve uvijek ima nešto što se ili ne može naučiti ili što jednostavno ne ide u glavu pa se kockate.... potrebna je i sreća. Vidjela sam da pita i Jugoslaviju i Ustav iz 1974, pa neke totalno nebitne lekcije. Stari sam režim.  A kolega koji je rekao da je nemoguće može slobodno sa mnom do profesora pa da ga pita i ja ću ići s njim. Nisam nikakav štreber i nije mi jednostavno bilo kao i svima sada koji su na upravi kod Duvnjaka ali  sam sjela i učila 4 mjeseca upravu i zanemarila sve ostalo.  A to kukanje Duvnjak je ovakav Duvnjak je onakav očigledno ne pije vode jer čovjek ni sekunde nije izmjenio svoj način ispitivanja, sjedi uči i nema ti druge solucije nikome ovo nije trebalo pa ni meni i ja bih voljela da nam je ostao asistent i još jedna informacija postoje ljudi koji su položili upravu iz 1 ili čak 2 puta u to sam se lično uvjerila i ostala šokirana. Tako da............ ukoliko vam ja mogu još nešto pomoći tu sam šta god da vam treba...sretno!!!!!
RunX
Posts: 18
Joined: 07 Oct 2009, 20:20

Kolegice Saribica, koje je pitanje bilo iz spora, koliko vidim zadnje je oglasavanje rješenja ništavim , a ono je na 459 str...
Primjetio sam da je tebi iz prvog djela bilo 4 pitanja,meni su do 150 strane bila 5,tako da broj pitanja varira ... ali može se okvirno reći da se ispit sastoji od nekih 15-ak pitanja ... Uprava,zbog profesora,zahtjeva da se zasebno uči,naprosto je nemoguće uz ostale ispite , barem meni , ali također nemoguće mi je ostaviti druge zbog uprave... pa tako predstavlja veliki teret...

ps. cestitam na položenom ispitu sada položena uprava vrijedi kao svi ostali ispiti na četvrtoj (osim mpp-a)
pss. i da ustav iz 74 je izgleda jako "bitan" pa gdje god naiđete na njeg - dobro naučite.
snijeg
Posts: 82
Joined: 21 Oct 2009, 12:27

[quote="Dijamant"]
uvod ti je prvo pitanje, 2 pitanje je upravne organizacije,3 djelatnost i vrste organa uprave i 4 od unutrasnje organizacije uprave do upravno pravnog odnosa

Ne moraš citirati post iznad. Poslije stalnih citiranja, postane nepregledno kome se obraćaš.
[/quote]
Kolegice Dijamant a da li mozda znas kako je knjiga iz upravnog prava podijeljena nakon 150-te strane ?
Da li to mozda znas ?
Znam da je do 150-te strane knjiga podijeljena na sljedeci nacin ( do 39-te strane postavi jedno pitanje, od 39-te do 80-te strane postavi dva pitanja , od 80- te do 101-e strane postavi jedno pitanje , i od 101-e do 150-te strane postavi jedno pitanje)
Eh to je pet pitanja do 150-te strane ( koliko ja znam - ako grijesim neka me neko ispravi  :D)
Eh sada zna li neko od kolega - ica od koje do koje strane je sesto, sedmo  pitanje itd. do kraja knjige?
Bio bih jakoo zahvalan ako bi mi neko ovo rekao ( ako neko ovo sa sigurnoscu 100 % zna )
Hvala unaprijed na odgovoru
Pozzz 
saribica
Posts: 5
Joined: 04 Mar 2010, 11:08

Kolega RunX apsolutno ste upravu kada kažete da se ne može ništa više učiti pored uprave i da oduzima vrijeme, sporo se uči.....
A iz upravnog spora su mi bila 2 pitanja: prethodni i naknadni upravni spor i objektivni i subjektivni upravni spor s tim da me je ovo posljednje baš detaljno ispitao i uvijek kada se radi o ovim podjelama traži da mu se kažekakav je kod nas upravni postupak.....
Post Reply

Return to “IV godina”