PFSA: Krivično pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
PLAVUŠA
Posts: 2
Joined: 22 Mar 2010, 18:46

može li se ponijeti prijava  na ispit kod prof.petroviča,nisam stigla prijaviti u regularnom roku,hvala  :moli:
Umirdanjo
Posts: 85
Joined: 03 Aug 2009, 19:03

@ amina.s napravili su skriptu i po petrovicu,poprilicno je pozamasna.
samirs
Posts: 17
Joined: 18 Jan 2010, 15:00

Pa gdje je ta skripta narode dragi??? (nije sigurno zamašna kao knjiga) Čim neko spomene Petrovića i vanredne, odmah uleti neko sa pitanjem o Tomiću i uvijek se izbjegne tema... :h055:
bad_religion
Posts: 133
Joined: 29 Sep 2009, 14:51

Pozdrav! Imam jedno pitanje, jel mogu izaći na krivično ukoliko sam prenijela predmet sa prve godine? Neki govore da se može izaći,a neki da ne.  :zamisljen:  :nervoza:
smaki
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2010, 14:57

samirs,najpametnije ti je da uzmes knjigu  od prof.Petrovica i podvuces ono sto je najbitnije,jer dok nadjes skriptu proci ce ti 5 rokova :)ni ja je nisam nasao i evo  poceo sam tako uciti,imam neka pitanja koje prof pita pa po tome ucim,jer ionako prof ne trazi previse,naucis par recenica dobro iz svakog pitanja i to ti to dodje,sretno
Umirdanjo
Posts: 85
Joined: 03 Aug 2009, 19:03

[quote="smaki"]
samirs,najpametnije ti je da uzmes knjigu  od prof.Petrovica i podvuces ono sto je najbitnije,jer dok nadjes skriptu proci ce ti 5 rokova :)ni ja je nisam nasao i evo  poceo sam tako uciti,imam neka pitanja koje prof pita pa po tome ucim,jer ionako prof ne trazi previse,naucis par recenica dobro iz svakog pitanja i to ti to dodje,sretno
[/quote]
bi li mog’o podjeliti sa nama ta pitanja? :mrgreen:
A skripta se moze naci na mjestima gdje nas vecina uzima knjige/skripte.
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

[/quote]
a meni rekli da je znao pitati i def.krivicnog prava,historijat,skole :( :(
[/quote]

mah... i ja isti problem imam, ali cu te skole samo da procitam i da se baziram na ono sto je rekla tinkerbell. :mig:
i pitanjce.. u koliko je sati ispit?
smaki
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2010, 14:57

Onda cu ponovno potraziti tu skriptu ako si vec i ti kupio,mozes li mi reci samo koliko ta skripta ima stranica?A sto se tice pitanja,pita od izvora krivicnog prava,razlika izmedju odredbi opceg i posebnog djela ,razlicitost dispozicije,nacini propisivanja kazni za krivicna djela,vremensko vazenje kz,primjena blazeg zakona,kriterijum(pravila)za utvrdjivanje blazeg zakona,prostorno vazenje kz,tumacenje kz.

Opci pojam krivicnog djela,radnja kd,radnja izvrsenja kd,posljedica kd,opci i zakonski osnov koji ukljucuje postojanje kd,beznacajno djelo,nuzna odbrana,krajnja nuzda,sila i prijetnja,pristanak povrijedjenog na povredu,stadijum(faze) u ostvarivanju kd,pokusaj,nepodoban pokusaj,dobrovoljni odustanak,mjesto izvrsenja kd,vrijeme izvrsenja kd,sticaj kd (najvise pita sticaj),prividni sticaj kd,prividnni idealni sticaj kd,prividni realni sticaj kd,produzeno kd.
Krivicna odgovornost-opce odredbe o krivicnoj odgovornosti,uracunljivost,metode utvrdjivanja neuracunljivosti,utvrdjivanje neuracunljivosti po domacem krivicnom zakonodavstvu,bioloska osnova iskljucenja uracunljivosti,psiholoska osnova neuracunljivosti,bitno smanjena uracunljivost,actiones liberae in causa,vinost,umisljaj,nehat,svjesni nehat,nesvjesni nehat,odgovornost za kvalifikovane oblike kd,stvarna zabluda u uzem i sirem smislu,pravna zabluda

Krivicna djela koja prof.Petrovic  najcesce pita:čedomorstvo,kradja,razbojnicka kradja,razbojnistvo,genocid,silovanje,terorizam,ubistvo,tesko ubistvo,primanje mita.Pojam i elemente krivicnog djela treba znati.
A da treba jos znati i teorije uzrocnosti
Umirdanjo
Posts: 85
Joined: 03 Aug 2009, 19:03

150,s tim da ne ucis sve za kp1.Od 119 str su krivicne sankcije(4 glava) a mislim da ne treba ucit ni saucesnistvo za kp1.
smaki
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2010, 14:57

ok,hvala.i da da saucesnistvo se uci u krivicnom II
Post Reply

Return to “II godina”