PFSA: Privredno pravo

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
Didas
Posts: 47
Joined: 02 Mar 2010, 21:31

Moze  li mi neko reci koje se oblasti uce iz medjunaronog privrednog prava' Cula sam da ima oko desetak pitanja koja se vrte pa ako neko moze da napise, bila bih zahvalna.
DOP_GUN
Posts: 39
Joined: 06 Oct 2009, 21:33

Da li neko ima skriptu iz privrednog prava????
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

Do sada nema u skriptarnici, ali ako neko ima onda neka posalje na info@epravo.ba  :f035:
Didas
Posts: 47
Joined: 02 Mar 2010, 21:31

Jos jednom molim ako iko zna neka napise pitanja iz Medjunarodnog privrednog prava. Pravnica_ 21, vidim da si polozila ovaj predmet pa ako mozes da mi napises pitanja. Hvala
bosari
Posts: 85
Joined: 09 Apr 2010, 17:18

Da li neko zna odgovor na ova pitanja, ili gdje se nalaze u skripti eventualno knjizi:

1. pojam odgovornosti u drustvu lica i pojam probijanja pravne licnosti
2. Pravo pobijanja kod stecajnog postupka
3. Prelazak rizika na stranu kupca kada je u docnji i kada nije u docnji
hvala
Pravnica__21
Posts: 20
Joined: 06 Mar 2010, 23:47

Ja sam  medj.privredno polozila davno . Pitanja koja su meni bila su: vazenje evropskog poslovnog prava, subjekti direktnih stranih ulaganja,vrste akreditiva i prelaz rizika. Nekad prof. zna poovit pitanja , valjda joj mrsko napravit testove , pa probaj uci u sistem . Sretnoo.
Didas
Posts: 47
Joined: 02 Mar 2010, 21:31

[quote="Pravnica__21"]
Ja sam  medj.privredno polozila davno . Pitanja koja su meni bila su: vazenje evropskog poslovnog prava, subjekti direktnih stranih ulaganja,vrste akreditiva i prelaz rizika. Nekad prof. zna poovit pitanja , valjda joj mrsko napravit testove , pa probaj uci u sistem . Sretnoo.
[/quote]

Hvala puno Pravnice, danima vec tragam za ovim pitanjima.
DOP_GUN
Posts: 39
Joined: 06 Oct 2009, 21:33

[quote="Ribafish"]
Zamolila bih kolege koje su vec izlazile na ispit da postave pitanja koja su dosad bila ili ako imaju neka sa usp foruma ) za stari sistem ), molimmmmmmmmmm vas,bila bih van jako zahvalna!!!
Pozz
[/quote]


Ja imam sljedeća pitanja:
licenca pojam i vrste
banke  pojam i  karakeristike
uvećanje  kapitala kod dd
faze u kod zaključenja ugovora o prodaji
Karakteristike osoguravajucih drustava u odnosu na dionicka drusta
2. Promet i vrste dionica
3. Odredjivanje cijene kod ugovora o prodaji
4. Pojam i vrste ugovora o gradjenju
5. Razlika izmedju blagajnickog i komercijalnog zapisa
pojam inkotrems klauzule
komisiona mjenica
domet zakona 310, Zakon o privrednim drustvima
pojam i nacin povecanja osnovnog kapitala d.d.
pojam ugovora o spediciji i vrste ugovora o spediciji
,clan 310 Zakona o privrednim drustvima kaze: "Odredbe ovog zakona o dionickom drustvu primjenjuju se na drustvo s ogranicenom odgovornoscu,ako posebnim odredbama ovog zakona nije drugacije odredjeno. U doo koji nema nadzorni odbor njegova ovlastenja vrse clanovi drustva"
to je iz ove moje preciscene verzije zakona,koji regularno koristim. 
pojam sprkulacije i suzbijanje
pojam ambalaze
pojam amortizacije mjenice
Promet dionica:zatvorena prodaja i ponuda na tender.Ponuda na tender moze biti po fiksnoj cjeni i dionica se prodaje po nominalnoj vrijednosti i ponuda na tender gdje je nominalna vrijednost pocetna cjena a dionica se prodaje po najvecoj ponudjenoj cjeni.Zatvorena prodaja vrsi se po nominalnoj vrijednosti dionice u krugu od najvise 40 kupaca. 
prava i obaveze stecajnog upravnika,
postupak prijema robe,(ugovor o prodaji)
prava i obaveze kod ugovora o skladistenju
razlike i slicnost mjenice i ceka
nacela registracije preduzeca 
1.Povečanje osnovnog kapitala kod DOO
2.Pojam banaka i njihove karakteristike
3.Faze kod ug. o prodaji
4.Karakteristike ug. o licenci
5.Barirani ček
1.principi registracije privrednih društava
2.raspolaganje udjelima kod personalnih pr.dr.
3.tipovi i načni plačanja cjena kod ugovora o prodaji
4.prava o obveze kod ug.o skladištenju.
5.podjela hartija od vrijednosti 
Opsti uslovi poslovanja i formularni ugovori kao izvori pp-a
Blagajnicki i komercijalni zapis
Odgovornost prodavca za materijalne nedostatke stvari kod ugovora o prodaji
Konkurencija - pojam i metod
Dejstva stecaja na ugovore o radu zaposlenika... 
Mina2010
Posts: 4
Joined: 12 Apr 2010, 16:40

[quote="Didas"]
[quote="Pravnica__21"]
Ja sam  medj.privredno polozila davno . Pitanja koja su meni bila su: vazenje evropskog poslovnog prava, subjekti direktnih stranih ulaganja,vrste akreditiva i prelaz rizika. Nekad prof. zna poovit pitanja , valjda joj mrsko napravit testove , pa probaj uci u sistem . Sretnoo.
[/quote]

Hvala puno Pravnice, danima vec tragam za ovim pitanjima.
[/quote]Didas obavezno pripremi i ova (ako nisi izlazila naravno)jer su bila meni 12.04. na testu: bitni elementi ugovora o medj,prodaji robe,obveze kupca u medj.prodaji robe,odnosi kod bankarskih garancija,pojam dokumentarnog akreditiva i da nabrojis vrste,odgovornost prodavca za pravne nedostatke kod ug.o medj.prodaji robe
Superjudge
Posts: 65
Joined: 30 Sep 2009, 13:00

[quote="Mina2010"]
[quote="Didas"]
[quote="Pravnica__21"]
Ja sam  medj.privredno polozila davno . Pitanja koja su meni bila su: vazenje evropskog poslovnog prava, subjekti direktnih stranih ulaganja,vrste akreditiva i prelaz rizika. Nekad prof. zna poovit pitanja , valjda joj mrsko napravit testove , pa probaj uci u sistem . Sretnoo.
[/quote]

Hvala puno Pravnice, danima vec tragam za ovim pitanjima.
[/quote]Didas obavezno pripremi i ova (ako nisi izlazila naravno)jer su bila meni 12.04. na testu: bitni elementi ugovora o medj,prodaji robe,obveze kupca u medj.prodaji robe,odnosi kod bankarskih garancija,pojam dokumentarnog akreditiva i da nabrojis vrste,odgovornost prodavca za pravne nedostatke kod ug.o medj.prodaji robe
[/quote]

Hajde mi molim te reci odakle  si ti ucila, koju si literaturu koristila za ucenje i gdje si to nabavila?
Hvala
Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”