PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
studentica
Posts: 123
Joined: 01 Jul 2009, 10:41

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Nije ti knjiga OK. Načelo zakonitosti se u izdanju 1998. nalazi na 98. stranici.
[/quote]
jaoo nema mi te stranice uopste  :S.. hvala ti
ako je neko ljubazan da mi napise najbitnije bila bih jako zahvalna..
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

[quote="studentica"]
jaoo nema mi te stranice uopste  :S.. hvala ti
ako je neko ljubazan da mi napise najbitnije bila bih jako zahvalna..
[/quote]

Nacelo zakonitosti:
Zakon poslije ustava najvazniji pravni akt. Ogranicenja prava gradjana i nametanje tereta dopusteno samo na temelju zakona. Kazniti se moze samo za djelo utvrdjeno zakonom kao zabranjeno. Svaki akt javne vlasti mora biti utemeljen na zakonu i provoditi se u skladu sa njegovim doredbama. Zakonom se razradjuju odredbe ustava i nacin koristenja slobodama i pravima koja ustav jamci na temelju ovlasti zakonodavcu koje daje ustav (enoncijacija zakonitosti).
Sve norme nisu sadrzane u zakonima. Nacelo zakonitosti se odnosi i na opste pravne akte (propise) i na pojedinacne (sudske odluke, upravna rjesenja i odluke tijela koja imaju javne vlasti).

Za opste pravne akte nacelo zakonitosti zahtijeva da budu u saglasnosti sa opstim pravnim aktima vece pravne snage i da se zasnivaju na zakonu. Podzakonski pravni akti od kojih su najvaznije uredbe, mogu se donositi samo na temelju ovlasti koje dodijeljuje ustav odnosno na temelju ustavne odredbe zakon. Poseban polozaj propisa koje donose tijela lokalne samouprave, zahtijeva se da oni moraju biti u skladu sa zakonom.

Za pojedinacne pravne akte nacelo zakonitosti zahtijeva da se donose na temelju i u sklopu zakonskih ovlasti i nadleznosti, te da u pogledu oblika i sadrzajno budu u skladu sa zakonom. Iz toga izlazi zahtjev za strogo postivanje pravila postupka i pravilna primjena materijalnog prava.

Djelotvornost nacela zakonitosti i njegova zastita su najvazniji dio pravnog sistema drzave. Potrebno da postoji sistem institucija za nadzor i zastitu ustavnosti i zakonitosti, koji omogucava gradjanima da djeluju na ozbiljenju pravnog poretka zalazuci se za zastitu svojih prava. Gdje god se jamci neko pravo mora postojati pravno sredstvo njegove zastite. Pravni dictum ibi ius ibi remedium obratno znaci da gdje nema djelotvornih sredstava zastite, pravo koje se jamci je samo mrtvo slovo na papiru.
studentica
Posts: 123
Joined: 01 Jul 2009, 10:41

[quote="TinkerBeLL"]
[quote="studentica"]
jaoo nema mi te stranice uopste  :S.. hvala ti
ako je neko ljubazan da mi napise najbitnije bila bih jako zahvalna..
[/quote]

Nacelo zakonitosti:
Zakon poslije ustava najvazniji pravni akt. Ogranicenja prava gradjana i nametanje tereta dopusteno samo na temelju zakona. Kazniti se moze samo za djelo utvrdjeno zakonom kao zabranjeno. Svaki akt javne vlasti mora biti utemeljen na zakonu i provoditi se u skladu sa njegovim doredbama. Zakonom se razradjuju odredbe ustava i nacin koristenja slobodama i pravima koja ustav jamci na temelju ovlasti zakonodavcu koje daje ustav (enoncijacija zakonitosti).
Sve norme nisu sadrzane u zakonima. Nacelo zakonitosti se odnosi i na opste pravne akte (propise) i na pojedinacne (sudske odluke, upravna rjesenja i odluke tijela koja imaju javne vlasti).

Za opste pravne akte nacelo zakonitosti zahtijeva da budu u saglasnosti sa opstim pravnim aktima vece pravne snage i da se zasnivaju na zakonu. Podzakonski pravni akti od kojih su najvaznije uredbe, mogu se donositi samo na temelju ovlasti koje dodijeljuje ustav odnosno na temelju ustavne odredbe zakon. Poseban polozaj propisa koje donose tijela lokalne samouprave, zahtijeva se da oni moraju biti u skladu sa zakonom.

Za pojedinacne pravne akte nacelo zakonitosti zahtijeva da se donose na temelju i u sklopu zakonskih ovlasti i nadleznosti, te da u pogledu oblika i sadrzajno budu u skladu sa zakonom. Iz toga izlazi zahtjev za strogo postivanje pravila postupka i pravilna primjena materijalnog prava.

Djelotvornost nacela zakonitosti i njegova zastita su najvazniji dio pravnog sistema drzave. Potrebno da postoji sistem institucija za nadzor i zastitu ustavnosti i zakonitosti, koji omogucava gradjanima da djeluju na ozbiljenju pravnog poretka zalazuci se za zastitu svojih prava. Gdje god se jamci neko pravo mora postojati pravno sredstvo njegove zastite. Pravni dictum ibi ius ibi remedium obratno znaci da gdje nema djelotvornih sredstava zastite, pravo koje se jamci je samo mrtvo slovo na papiru.
[/quote]
Hvala ti puno  :d055:
angellina
Posts: 10
Joined: 26 Feb 2010, 21:23

je li tesko polagati ustavno pravo mislim da li bas trazi detaljno da se prica od rijeci do rijeci?nisam nikada izlazila a studiram po starom sistemu..
Anela88.
Posts: 11
Joined: 08 Jan 2010, 22:08

Moras znati jako dobro, ne bas napamet, ali skoro :). Izlazis po glavama I mozes birati koliko ces izlaziti!
djonla
Posts: 50
Joined: 18 Dec 2009, 12:34

Zamolio bih ako moze neko da mi objasni sljedece...

8 glava
neka pitanja imaju kao neka "pitanja" u samom pitanju!?!?
neka pitanja su ogromna, ali ne treba dosta toga uciti!?!?
ovo zadnje pitanje ima 3 podnaslova!?!?


joj sta napisa xD valjda ste skontali xD


ugl bilo bi lijepo kada bi mi neko malo objasnio ovu grupu, jer fkt sam izgubljen po pitanju ovoga :):):)


hvala unaprijed
Damir89
Posts: 292
Joined: 06 Jul 2009, 22:40

Kolega u prethodnom postu je upravu. Spisak pitanja koji se nalazi na forumu za ustavno pravo II zaista je iritirajući... Ako neko od starijih ima bolji spisak pitanja bilo bi veoma dobro da s nama podijeli, jer je i za ust.pravo I prvobitni spisak bio ''sumnjiv'', pa je onda neko naknadno postavio odličan spisak, bez viška pitanja i tačno sa svim pitanjima koje Duvnjak postavlja...

:f035:
Nermyta
Posts: 262
Joined: 28 May 2009, 12:07

sto se tice druge glave i ustavnosti BiH
jel se uci samo:
6.  Sporazum Cvetković-Maček
7.  Sporazum Tito-Subašić
8.  Odluke II zasjedanja AVNOJ-a
9.  Odluke II zasjedavanja ZAVNOBiH-a

ni jedan drugi AVNOJ, ZAVNOBiH, sporazum ili nesto sl.?
Dama Pikova
Posts: 965
Joined: 22 Feb 2009, 00:19

@djonla i Damir89 i ostala zainteresirana lica  :mrgreen:

http://epravo.ba/druga-godina/ust ... 33/#msg333

Spisak pitanja za ustavno pravo I na početku nije bio cjelovit, jer niko nije imao tačan spisak pitanja, pa sam ja zamolila MTC-a da skupi sva pitanja da ova napisana ažuriramo, što smo i učinili. Za ustavno II je daleko specifičnija situacija jer jedni uče iz knjige 2006. (što je moguće do osme glave, nakon čega nastaju patnje koje ima kolega djonla), a drugi iz starijih izdanja.
Pitanja sam prilagodila što je moguće više i ovima što uče iz 2006. jer imam oba izdanja date knjige, pa sam gledala po onome što sam ja učila, ali i ja sam sama odustala nakon osme glave i prešla na staro izdanje ('98. ili '95), jer ono što će vas profesor pitati je u knjizi starijeg izdanja u okviru jednog podnaslova, a u knjizi novijeg u 3-6 i onda naravno ni sami ne znate šta učite, a šta ne.
Neke lekcije kasnije je bolje spremati iz nove knjige, ali sve u svemu gledano mnogo je lakše većinu gradiva pratiti po staroj knjizi.
Pokušajte se orjentisati prema ovom sad spisku, a u krajnjem slučaju nabavite oba izdanja da budete 100% sigurni. To sam i ja sama uradila i nisam imala nikakvih problema na ispitu.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Sastavio sam najkompletniji spisak ispitnih pitanja za ustavno I. Spisak ću postaviti ovdje na forumu, ali i u skriptarnicu ako vam je tako lakše. Na kraju imate i spisak literature potrebne za spremanje ovog ispita.
PRVA GLAVA

1. PREDMET USTAVNOG PRAVA
2. METODE USTAVNOG PRAVA
3. SADRŽAJ USTAVNOG PRAVA
4. ODNOS USTAVNOG PRAVA I DRUGIH GRANA PRAVNOG SISTEMA
5. IZVORI USTAVNOG PRAVA
6. POJAM USTAVA - MATERIJALNI I FORMALNI USTAV
7. PISANI I NEPISANI USTAV
8. DIOBA USTAVA U FORMALNOM SMISLU PREMA NAČINU DONOŠENJA
9. KRUTI I MEKANI USTAV
10. RAZLOZI KRUTOSTI USTAVA
11. STEPENOVANJE KRUTOSTI USTAVA
12. NAČINI MIJENJANJA (REVIZIJSKI SISTEM) KRUTOG USTAVA
13. STRUKTURA I TEMELJNA OBILJEŽJA SADRŽAJA USTAVA

DRUGA GLAVA

1. USTAV  I USTAVNA VLADVINA
2. DIOBA USTAVA PREMA CARLU LOEWEINSTEINU
3. KONSTITUCIONALIZAM
4. PRELAZNO RAZDOBLJE: KONFEDERACIJA
5. IZVORI BRITANSKOG USTAVNOG PRAVA
6. USTAVNOST U FRANCUSKOJ
7. BARŠUNASTE REVOLUCIJE U SREDNJOJ I ISTOČNOJ EVROPI
8. SPORAZUM CVETKOVIĆ-MAČEK
9. SPORAZUM TITO-SUBAŠIĆ
10. ODLUKE II ZASJEDANJA AVNOJA
11. ODLUKE II ZASJEDAVANJA ZAVNOBIHA

TREĆA GLAVA

1. DRUGA GENERACIJA LJUDSKIH PRAVA: SOCIJALNA I PRIVREDNA PRAVA
2. MEĐUNARODNI STANDARDI PRAVA ČOVJEKA
3. GRANICE KORIŠTENJA SLOBODAMA I PRAVIMA
4. PRAVA KOJA SE NE MOGU OGRANIČITI NITI U SLUČAJU NEPOSREDNE OPASNOSTI ZA OPSTANAK DRŽAVE (ČETIRI PRAVA NAVEDENA SU NA STR. 77 UDŽBENIKA IZDANJE 1998. NA TA PRAVA DODAJE SE JOŠ I ZABRANA DISKRIMINACIJE)
5. PRAVO NA ŽIVOT, SLOBODU I INTEGRITET LIČNOSTI
6. PRAVA UHAPŠENIH I OSUĐENIH OSOBA
7. NEPOVREDIVNOST DOMA
8. SLOBODA MIŠLJENJA
9. JEDNAKA DOSTUPNOST JAVNIH SLUŽBI
10. PRAVO NA JAVNO OKUPLJANJE
11. PRAVO VLASNIŠTVA
12. PREDUZETNIŠTVO I TRŽIŠTE
13. IZVLAŠTENJE (EKSPROPRIJACIJA)
14. DOBRA OD INTERESA ZA DRŽAVU
15. EKOLOŠKA PRAVA
16. DRŽAVLJANSTVO BOSNE I HERCEGOVINE I FEDERACIJE BIH 
17. GENOCID 

ČETVRTA GLAVA

1. VLADAVINA PRAVA
2. NAČELO USTAVNOSTI
3. NAČELO ZAKONITOSTI
4. FORMALNA I MATERIJALNA PROTUUSTAVNOST ZAKONA
5. INSTITUCIJE KONTROLE USTAVNOSTI I ZAKONITOSTI
6. POSREDNO I NEPOSREDNO ODLUČIVANJE O USTAVNOSTI ZAKONA
7. PRAVNE POSLJEDICE ODLUKA O NEUSTAVNOSTI ZAKONA
8. PRETHODNI I NAKNADNI NADZOR USTAVNOSTI I ZAKONITOSTI
9. KONTROLA USTAVNOSTI ZAKONA U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA
10. USTAVNI SUDOVI - ODREĐENJE I DJELOKRUG
11. USTAVNI SUDOVI - HISTORIJSKI RAZVOJ
12. USTAVNI SUD BOSNE I HERCEGOVINE 
13. USTAVNI SUD FEDERACIJE BIH 
14. VRHOVNI SUD FEDERACIJE BIH 
15. OMBUDSMENI FEDERACIJE BIH

PETA GLAVA

1. OBLIKOVANJE POJMA SUVERENITETA
2. OBLIKOVANJE I RAZVITAK TEORIJE O NARODNOM SUVERENITETU
3. KONCEPCIJA NARODNOG SUVERENITETA J.J.ROUSSEAUA
4. KONCEPCIJA PODIJELJENOG (NARODNOG) I NEDJELJIVOG (NACIONALNOG)
5. SUVERENITETA
6. OBLICI OSTVARIVANJA NARODNOG SUVERENITETA - POSREDNA I NEPOSREDNA
7. DEMOKRATIJA
8. USTAVNOPRAVNI TEMELJI PREDSTAVNIČKE VLADAVINE (PREDSTAVNIČKI MANDAT)
9. IMPERATIVNI MANDAT
10. POLITIČKE STRANKE I PREDSTAVNIČKA VLADAVINA
11. POJAM REFERENDUMA I NJEGOVE VRSTE
12. USTAVOTVORNI REFERENDUM
13. ZAKONODAVNI REFERENDUM
14. NARODNA INICIJATIVA I PRAVO PETICIJE

LITERATURA:

· SMILJKO SOKOL / BRANKO SMERDEL, USTAVNO PRAVO, INFORMATOR, ZAGREB, 1998.
· NEDŽAD DUVNJAK, RAZVOJ USTAVNOSTI U BIH (IZVOD IZ TEKSTA: MATERIJALI (PREDAVANJA) ZA PRIPREMU ISPITA IZ USTAVNOG PRAVA)
· OPĆI OKVIRNI SPORAZUM ZA MIR U BOSNI I HERCEGOVINI
· USTAV BOSNE I HERCEGOVINE
· USTAV FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
· USTAV REPUBLIKE SRPSKE
· STATUT BRČKO DISTRIKTA BOSNE I HERCEGOVINE
http://epravo.ba/index.php?action ... w;down=527
Post Reply

Return to “II godina”