PFTZ: Građansko pravo

Sad ste već na pola puta...
lejla003
Posts: 12
Joined: 22 Sep 2009, 20:49

Ima li drugi usmeni rok za one koji su prenjeli gradjansko u trecu?
mentalist
Posts: 116
Joined: 11 Mar 2010, 18:59

Mislim da oni koji su prenijeli gradjansko u trecu mogu izaci u istim terminima kao i ovi koji sad polazu..,samo trebate vidjeti sa assistentom u kojoj grupi ima najmanje studenata.. ;) ;)

Iii, jel' ima neko odgovore na pitanja:
- Duznosti i prava nesavjesnog posjednika u vlasničkoj parnici??
- Duznosti i prava savjesnog posjednika u vlasničkoj parnici??

Ako neko ima, neka napise ovdje na forumu ili privatnom porukom...pls
:moli: :moli: :moli: :moli: :moli:
desimir
Posts: 15
Joined: 19 Feb 2010, 13:28

[quote="mentalist"]
Mislim da oni koji su prenijeli gradjansko u trecu mogu izaci u istim terminima kao i ovi koji sad polazu..,samo trebate vidjeti sa assistentom u kojoj grupi ima najmanje studenata.. ;) ;)

Iii, jel' ima neko odgovore na pitanja:
- Duznosti i prava nesavjesnog posjednika u vlasničkoj parnici??
- Duznosti i prava savjesnog posjednika u vlasničkoj parnici??


Ako neko ima, neka napise ovdje na forumu ili privatnom porukom...pls
:moli: :moli: :moli: :moli: :moli:
[/quote]







U sklopu redovne procedure zastite vlasnistva - rei vindicatio  posjednici imaju sledeci status:



Clan 44.

Osoba ciji je posjed savjestan u smislu clana 77. stav 2. ovog zakona (savjestan posjednik), duzna je vratiti stvar vlasniku sa plodovima koji nisu obrani. Savjestan posjednik ne odgovara za pogorsanje i propast stvari koji su nastali za vrijeme njegovog savjesnog posjeda. Savjestan posjednik ima pravo na naknadu nuznih troskova za odrzavanje stvari, kao i na naknadu korisnih troskova u mjeri u kojoj je vrijednost stvari povecana. Savjestan posjednik ima pravo na naknadu troskova koje je ucinio radi svog zadovoljstva ili uljepsanja stvari samo ukoliko je time njena vrijednost povecana. Ako se ono sto je ucinjeno radi zadovoljstva ili uljepsanja stvari moze od nje odvojiti bez njenog ostecenja, savjestan posjednik ima pravo da to odvoji i zadrzi za sebe. Savjestan posjednik ima pravo zadrzavanja stvari dok mu se ne naknadi iznos nuznih i korisnih troskova koje je imao u vezi s njenim odrzavanjem.

Clan 45.

Osoba ciji posjed nije savjestan (nesavjestan posjednik) duzna je stvar vratiti vlasniku sa svim plodovima koje je stvar dala za vrijeme njegovog posjeda. Nesavjestan posjednik duzan je naknaditi vlasniku vrijednost ubranih plodova koje je potrosio, otudjio ili unistio, kao i vrijednost plodova koje je propustio da ubere. Nesavjestan posjednik duzan je naknaditi stetu nastalu pogors anjem ili propascu stvari, osim ako bi ta steta nastala i da se stvar nalazila kod vlasnika. Nesavjestan posjednik ima pravo zahtjevati naknadu nuznih troskova koje bi imao i vlasnik da se stvar nalazila kod njega. Nesavjestan posjednik ima pravo zahtjevati naknadu korisnih troskova samo ako su korisni osobno za vlasnika. Nesavjestan posjednik nema pravo na naknadu troskova koje je ucinio radi svog zadovoljstva ili uljepsanja stvari. Ako se ono sto je ucinjeno radi zadovoljstva ili uljepsanja stvari moze odvojiti od stvari bez njenog ostecenja, nesavjestan posjednik ima pravo da to odvoji i zadrzi za sebe.


(Zakon o vlasnickopravnim odnosima...):
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... nosima.htm


Nadam se da je ovo odgovor koji si trazio  :D
mentalist
Posts: 116
Joined: 11 Mar 2010, 18:59

Bas ti hvala..to je to..  ;) ;)
biljana
Posts: 11
Joined: 17 Aug 2009, 21:02

da li zna neko u koliko je sati ispit iz gradjanskog zakazan za 17.3 ?
Bellatrix
Posts: 431
Joined: 06 Jul 2009, 21:21

Koliko ja znam svi su ispiti zakazani za 16 sati...  :)
nigga
Posts: 159
Joined: 27 Jul 2009, 11:37

[quote="Bellatrix"]
Koliko ja znam svi su ispiti zakazani za 16 sati...  :)
[/quote]
osim ako on ne dodje u 3  :d055: pripazi
Nalinho
Posts: 20
Joined: 16 Aug 2009, 20:48

Mene samo zanima da li je pismeni ispit 23/03/2010 jel neko kaze da ga je prof pomjerio za 30/03/2010 mada ja to nigdje nisam vidio; imal ko kakvu provjerenu informaciju  :D
dinaaaaa
Posts: 133
Joined: 05 Dec 2009, 12:43

najbolje ti je da odes do ass jer je on danas pravio neke nove grupe i upisivao studente koji zele pristupiti ispitu da li ove ili sljedece sedmice ne bih ti znala reci  :dunno: a obavjestenje sigurno nece biti na oglasnoj
Nalinho
Posts: 20
Joined: 16 Aug 2009, 20:48

Ok hvala ali to je za usmeni; :d055:
Mene zanima pismeni dio ispita za aprilski rok  ;)
Post Reply

Return to “Druga godina”