PFSA: Krivično pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

[quote="Diesel"]
[quote="dshaba"]
Sta uciti za kod Petrovica,imaju li neka pitanja,ako treba i 200 njih,logicno da se ne uci 100% ukupnih pitanja.Prelistao sam svih 25 str. ove teme,ali skoro sve informacije su vezane za Tomica.Imam 2 skripte,Opci dio(ovaj iz skriptarnice) i Posebni dio,jel to to od materijala sto treba za ucenje?!
Hvala na odg. :f035:
[/quote]

valjda cemo do aprila mjeseca skontati sta treba i kako treba uciti kod Petrovica??ima li iko ljubazan da odg???
[/quote]
Ljudi dragi što se toliko sekirate oko ovog ispita ako već polažete kod Bokija? Zucni riječ-dvije i imaš prolaz. Pa sjetite se samo prošle godine i kriminologije. Take it easy  :mig:
Dama Pikova
Posts: 965
Joined: 22 Feb 2009, 00:19

@sanell

Zabranjeno je iznošenje privatnih podataka korisnika foruma. Pripazi na svoje ponašanje.
sanell
Posts: 211
Joined: 07 Oct 2009, 08:25

[quote="Dama Pikova"]
@sanell

Zabranjeno je iznošenje privatnih podataka korisnika foruma. Pripazi na svoje ponašanje.
[/quote]

budem  ;)
Nissy
Posts: 264
Joined: 31 Oct 2009, 19:58

Zna li mi neko reći šta prof najviše pita iz krivične odg...? Pročitala sam ono na prvoj str teme ali me interesuje šta je u januaru pitao najviše? :moli: :moli:
dijana
Posts: 208
Joined: 22 Feb 2009, 21:51

Meni je postavio pitanje stvarna zabluda.
sanell
Posts: 211
Joined: 07 Oct 2009, 08:25

[quote="Nissy"]
Zna li mi neko reći šta prof najviše pita iz krivične odg...? Pročitala sam ono na prvoj str teme ali me interesuje šta je u januaru pitao najviše? :moli: :moli:
[/quote]

ja sam se malo raspitivao i saznao da je pitai: umisljaj, nehat, svjesni nehat, stvarnu i pravnu zabludu.. ta su pitanja bila osobama koje ja znam :)
Nissy
Posts: 264
Joined: 31 Oct 2009, 19:58

Hvala vam....ma nemam vremena sve učiti...mah izaći ću i ja jednom "na sreću" pa ću vidjeti hoće li me poslužiti... :)
Sretno svima sutra...
Napoleon
Posts: 47
Joined: 08 Aug 2009, 00:09

Pita svjesni,nesvjesni nehat,umisljaj,stvarna zabluda,pravna zabluda,bitno smanjena uracunljivost,neuracunljivost!!!te sve pita i to cesce!
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

Mene zanima koliko imamo vremena da napišemo koncept?  :mrgreen:
Lucky Strike
Posts: 494
Joined: 21 Feb 2009, 23:18

[quote="sanell"]
[quote="Nermyta"]

jel formalni pustosenje sume, zato sto nema posljedicu?
a tuca materijalni zato sto ima posljedicu  :S
[/quote]

po kojoj logici pustosenje sume nema posljedicu? :D

"Formalni ili zakonski supsidijaritet postoji u slučaju kad zakon izričito upućuje na primjenu jednog krivičnog djela samo onda ako nisu ostvareni uvjeti za primjenu nekog drugog krivičnog djela. Npr. klauzula supsidijarnosti predviđena je kod krivičnog djela pustošenja šume, prema kojoj će se kaznom zatvora do jedne godine kazniti učinitelj tog krivičnog djela, ako 'time nije učinjeno neko drugo krivično djelo za koje je propisana teža kazna'."
"Materijalni supsidijaritet proizlazi iz prirode i smisla određene zakonske odredbe i njenog odnosa prema odredbama bića drugih krivičnih djela, a utvrđuje se njenim tumačenjem Kao primjer može se navesti krivično djelo učestvovanja u tuči, koje je po svom smislu i svojoj prirodi supsidijarno u odnosu na krivična djela ubistva ili teške tjelesne ozljede. Smisao tog krivičnog djela je u tome da se osigura kažnjavanje za one učesnike u tuči za koje se ne može utvrditi da su preduzeli radnje kojim je neko usmrćen ili kojim je drugom nanesena teška tjelesna ozljeda. U odnosu na one učesnike tuče za koje se utvrdi da su svojim radnjama izvršili ubistvo ili nanijeli tešku tjelesnu ozljedu neće se primjenjivati odredba o učestvovanju u tuči, već odredbe o ubistvu ili teškoj tjelesnoj ozljedi, jer su te odredbe primarne u odnosu na odredbu o učestvovanju u tuči koja je supsidijarna."
[/quote]Jel se ovo odnosi na dio "Krivicno djelo" ili "Krivicna odgovornost"...jer spremam dio krivicno djelo,a nisam nigdje naletio na ovo ?
Post Reply

Return to “II godina”