PFSA: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
nizama
Posts: 13
Joined: 21 Aug 2010, 14:20

Postovanje,moze li neko napisati zadatak i pitanja s zadnjeg apsolv.roka,hvala
student95
Posts: 37
Joined: 13 Sep 2015, 22:10

i mene interesuje, ako neko ima bilo bi super..


______________________________

http://www.:cenzura:/
MmEeRrYy
Posts: 79
Joined: 02 Nov 2010, 17:56

je li tesko poloziti integralno, imaju li mozda neka pitanja koja cesto dolaze i koliko bude zadataka? zna li iko? :)
She
Posts: 58
Joined: 12 Sep 2013, 14:21

Moze li se ispit polozit na osnovu zadatka, a da se ne uradi teorija ili mora oboje ?
jerry
Posts: 194
Joined: 04 Oct 2011, 23:37

Moze li neko napisati rjesenje zadatka:
X je kao graficki dizajner zaposlen u marketinskoj agenciji Futura. Futura je trenutno angazovana na odmisljavanje reklamne kampanje za novu liniju sampona. Direktor future Y je svoj kreativni tim.podijelio u 2 grupe :1.kreiranje vizuelnog identiteta proizvida i 2. Kreiranje pratece tv reklame i njene muzicke podlige. X je clan 1.tima.
Ipak X kod kuce komponuje muz dzingl i ponudi ga Y kao mogucu muz podlogu reklame. Y prihvata. X ocekuje naknadu. Y odbija tvrdeci da  X naknadu za svoj posao dobija svakog prvog u mjesecu.
mahiii53
Posts: 114
Joined: 01 Nov 2012, 23:28

[quote="jerry"]
Moze li neko napisati rjesenje zadatka:
X je kao graficki dizajner zaposlen u marketinskoj agenciji Futura. Futura je trenutno angazovana na odmisljavanje reklamne kampanje za novu liniju sampona. Direktor future Y je svoj kreativni tim.podijelio u 2 grupe :1.kreiranje vizuelnog identiteta proizvida i 2. Kreiranje pratece tv reklame i njene muzicke podlige. X je clan 1.tima.
Ipak X kod kuce komponuje muz dzingl i ponudi ga Y kao mogucu muz podlogu reklame. Y prihvata. X ocekuje naknadu. Y odbija tvrdeci da  X naknadu za svoj posao dobija svakog prvog u mjesecu.
[/quote]

Subjekti : X-autor muzičkog djela bez riječi. "Futura"- poslodavac (nosilac prava), y- zakonski zastupnik "Future".
Objekat: Muzičko djelo bez riječi. Čl 4 tačka e.
Relacije:
S-S
X-----F (ugovorni  odnos, ugovor o radu)
y------F (ugovorni odnos, ugovor o radu)
x------F (ugovorni odnos (autorski ugovor)
x........F(y) ( odnos povrede prava)

S-O
X----MDBR (autorski-ZASP)
Y.....MDBR (nema odnosa)-može i da se ne piše
F------MDBR (odnos nosioca prava)

Fale još pitanja. 1. Koja prava na muzičkom džinglu ima x, a koja y?
Prema članu 9 ZASP autor djela je fizičko lice koje je stvorilo djelo. Iz konkretnog slučaja autor je X i njemu pripadaju sva prava koja pripadaju autoru djela, moralna prava, imovinska i druga. Opće je poznato da pravna lica ne mogu da faktički izraze volju, i umjesto njih to radi njihov zakonski zastupnik, u ovom slučaju Y kao fizičko lice, prema tome y nema nikakvih autorskih prava.

2. Da li x ima pravo na autorsku naknadu?
Po članu 100 ZASP  ako djelo stvori zaposlenik u izvršavanju svojih obaveza smatra se da su sva autorska imovinska prava prešla na poslodavca. Mi iz činjeničnog stanja vidimo da je autor djela svoje autorsko djelo nije stvorio u radnom odnosu, i prema tome izjava Y nije tačna.X kod kuće komponuje. Prema tome x ima pravo na autorsku naknadu u skladu sa članom 81 stav 1 i stav 2.
mahiii53
Posts: 114
Joined: 01 Nov 2012, 23:28

[quote="athena"]
Ako sam ja x autor knjige koja se zove Snaga i sada Y prevede tu knjigu i nesto  je izmijeni on je autor djela prerade. Sada kod relacija S-O odnos izmedju autora djela prerade i djela prerade je autorski al kakav je odnos izmedju autora izvorsnog  djela i tog preradjeng djela da li autorski ili odnos nosioca prava?
Ako neko snimi film po mojoj knjizi npr knjiga  autora X Snaga jel to lice koje je snimilo film autor djela prerade ili je nosilac prava i sta sam ja kao autor izvornog djela  tu? AKO MOZE NEKO  MOLIM VAS DA MI OBJASNI

[/quote]
Odnos između autora izvornog djela i tog prerađenog je da nema odnosa. (S-O)
Odnos između autora izvornog djela i y koji je preradio je odnos povrede prava (S-O)
mahiii53
Posts: 114
Joined: 01 Nov 2012, 23:28

[quote="mahiii53"]
Odnos između autora izvornog djela i tog prerađenog je odnos nosioca prava (S-O)
Odnos između autora izvornog djela i y koji je preradio je odnos povrede prava (S-O)
[/quote]
Stella_
Posts: 8
Joined: 04 Oct 2015, 21:48

Sklupturu pod nazivom "Rodjenje" kipar x prodao prijatelju y. Buduci da je y bio sam u velikom stanu odluci preseliti kod sestre, a stan sa svim pokucstvom prodati. Na njegov oglas se odazove agencija za nekretnine . Par mjeseci nakon prodaje stana x ugleda sklupturu kako je radnici odvoze u kamionu za odvoz smeca. Obraca se agenciji, trazi predaju sklupture sto agencija odbija jer kupovinom stana osim sto je stekla vlasnistvo , stekla je i autorsko pravo i moze je cak i unistiti. X se obraca Y tvrdeci da ga je morao obavjestiti o prodaji sklupture, i duzan mu je dati udio u prodajnoj cijeni.
1. da li agencija ima tacne tvrdnje, ima li x neka prava prije unistenja sklupture?
2. Da li su tvrdnje x-a tacne i da li ga Y morao informisati o prodaji i dati mu udio?

Kako je trebalo uraditi, zna li neko ?
Stuudent
Posts: 92
Joined: 07 May 2013, 00:19

ja sam ovo uradila

subjekti
x kipar, autor djela likovne umjetnosti
y vlasnik djela likovne umjetnosti
Agencija Imomex nosioc prava, vlasnik

Objekti
djelo likovne umjetnosti

Relacije :
S-S

X ------- Y ( ugovorni odnos ispod crte ugovor  o prodaji )
x ------IM ( fakticki odnos )
y ------IM ( ugovorni odnos ispod crte ugovor o prodaji )
x------- y odnos povredne prava ispod crtne ZASP

S-O

X --- DLU autorski odnos
y -----DLU vlasnicki odnos
IM----DLU odnos nosioca prava
IM----DLU vlasnicki odnos ?

Al ne znam je li tacno to sam ja uradila i pozvala sam se na clan 69 i 78 u odgovorima, a neko je i na clan 35 tj pravo slijednja
Post Reply

Return to “IV godina”