PFSA: Moderne pravne kodifikacije

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
bobo
Posts: 104
Joined: 16 Oct 2009, 15:46

joj izgleda da u ovoj kopiranoj knjizi nema te stranice!!!!!! :@ molim te mozes li mi to napisati!!! hvala,hvala unaprijed
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

[quote="bobo"]
joj izgleda da u ovoj kopiranoj knjizi nema te stranice!!!!!! :@ molim te mozes li mi to napisati!!! hvala,hvala unaprijed
[/quote]
Nemam kad da prekucavam sve, evo ti ovako iz nekakve skripte :)

USLOVI I FAKTORI KOJI POMAŽU KODIFIKACIJU
DA BI SE MOGLO DOĆI DO KODIFIKACIJE POTREBNO JE DA U DATOM PRAVNM SISTEMU POSTOJE 3 USLOVA.PRVO, POTREBNO JE DA POSTOJI VISOKO UVAŽAVANJE KONCEPTA PISANOG PRAVA,TJ. DA NOSIOCI VLASTI I UTICAJA U ODREĐENOJ POLITIČKOJ JEDINICI SMATRAJU DA JE PISANO PRAVO ODGOVARAJUĆE SREDSTVO ZA ODRŽAVANJE REDA U DRUŠTU.DRUGO,POTREBNO JE DA U DATOJ POLITIČKOJ JEDINICI POSTOJI VISOKA KONCENTRACIJA VLASTI.ZAKONODAVNA VLAST NE SMIJE BITI PODIJELJENA IZMEĐU VEĆEG BROJA DIVERGENTNIH FAKTORA,JER BI TO ONEMOGUĆILO NAMETANJE ODREĐENOG KODEKSA.TREĆE, POTREBNO JE DA POSTOJI VISOKI POLITIČKI AUTORITET KOJI IMA VOLJU DA NAMETNE KODIFIKACIJU.AKO GORNJA TRI USLOVA POSTOJE,ONDA SLIJEDEĆI FAKTORI MOGU DJELOVATI U KORIST KODIFIKACIJE:POSTOJEĆE PRAVO JE HAOTIČNO I TEŠKO SE PRONALAZI PRIMJENJIVA NORMA;NIJE U SKLADU SA RADIKALNIM PROMJENAMA KOJE SU SE DESILE U DRUŠTVU;POSTOJEĆE PRAVO JE U CJELINI ZASTARJELO TE PRAVNE NORME NE IZRAŽAVAJU KULTURU DATOG DRUŠTVA;POSTOJI RANIJA KODIFIKACIJA KAO MODEL I TAJ MODEL JE KULTURNO RELEVANTAN ZA TAJ NAROD;POSTOJE PRAVNICI KOJI SU SPREMNI DA UZMU ULOGU U IZRADI KODEKSA.

Sretno :f040:
bobo
Posts: 104
Joined: 16 Oct 2009, 15:46

hvala puno, fakat ovo nisam imala u knjizi!!!!! spasila si me!
Damir89
Posts: 292
Joined: 06 Jul 2009, 22:40

[quote="bobo"]
hvala puno, fakat ovo nisam imala u knjizi!!!!! spasila si me!
[/quote]

Ima to u knjizi :)
Nessa
Posts: 432
Joined: 27 May 2009, 11:00

damire, citaj malo bolje, djevojka nema te strane u knjizi  :mrgreen:
johnny
Posts: 147
Joined: 25 Oct 2009, 20:51

Raja može li neko napisati pitanja koja dolaze vanrednim,za ispit u subotu... :moli:
delirium_tremens
Posts: 199
Joined: 28 Jun 2009, 00:49

fulila sam prvi upis..pa kad je drugi?  :moli:
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="delirium_tremens"]
fulila sam prvi upis..pa kad je drugi?  :moli:
[/quote]
Kad bude upis ocjena za drugi rok !!! ;)
sanell
Posts: 211
Joined: 07 Oct 2009, 08:25

[quote="delirium_tremens"]
fulila sam prvi upis..pa kad je drugi?  :moli:
[/quote]


koliko sam ja cuo, Halapic je rekao da oni kojima je index bio na studentskoj onaj dan, da kad dobiju index da potraze prof...e sad, vjerovatno mozes i ti probati tako..
Anna
Posts: 210
Joined: 29 May 2009, 15:36

a rekao je takodjer da mogu doci i kad bude upis ocjena za ovaj drugi rok,dont worry  :mig:
Post Reply

Return to “II godina”