PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
zlatokosa
Posts: 421
Joined: 01 Oct 2009, 12:39

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Dum spiro spero! :mrgreen:
[/quote]


hahaha  yeah    :cheer:
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

Dum vivis sperare decet!
Primjetila sam da je na proslom roku davala nakve dodatne bodove, lafo aktivnost, kome je trebalo za prolaza, i ti studentima koji su dobro uradili prvu parcijalu. Davala je cak do 10 bodova (tako su dobile moje 2 prijateljice, znam da to nije za aktivnost jer nisu zinule citavog semestra)
Sretno  :f040:
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Hoće li dati meni kakvih bodova? Nije lako uređivati ovaj portal. Valjda je i to nekakva aktivnost. :mrgreen:
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

Nisam se ni ja pretjerano odusevila kada sam vidjela pitanja, o zadatku da i ne pricam, to su vec dva predinfarktna stanja u ranu zoru...  :p085: :p085:
Pisala sam svasta pa cemo vidjeti koliko bodova se nabralo. Drzimo palceve dok se testovi ne pregledaju. Teta Nada umire zadnja!  
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Hoće li dati meni kakvih bodova? Nije lako uređivati ovaj portal. Valjda je i to nekakva aktivnost. :mrgreen:
[/quote]
Ti se fino javi svim profesorima za ovu aktivniost. Vjerujem da ces imati osiguranu sesticu iz svakog predmeta :P
Tassa
Posts: 120
Joined: 07 Oct 2009, 15:50

Moze li neko do kolega koji su izlazili danas napisati sta je bilo na ispitu?  :)
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

[quote="Tassa"]
Moze li neko do kolega koji su izlazili danas napisati sta je bilo na ispitu?  :)
[/quote]

Do kad se daje nasljednicka izjava i koji je izuzetak,
onda bila kao neka esejska pitanja da se objasnjavaju pravne situacije ne sjecam se tacno, parafrazirat cu.
Jedno je bilo nesto kao ostavilac ima dvije sestre ostavi jednoj po testamentu i odredi da ako ona ne moze iz nekog razloga da naslijedi, nasljedje pripadne drugoj sestri, a pored toga imao bracnog druga i dvoje djece (koja je tu ustanova i kako bi se rijesilo, ja mislim da je to supstitucija fideikomisarna u testamentu sto se sestara tice, a BD i djeca moraju dobiti prvo nuzni dio pa onda testamentom se raspolaze ostatkom nasljedja prema toj navedenoj sestri)
Onda situacija kad postoji jedan testament u opstinskom sudu i predocava ga jedan od nasljednika, drugi u ostavinskom sudu, treci pobija prva dva ali ga je jedan od nasljednika namjerno unistio pa koji je vazeci...mada je jos nekih tu kerefeka bilo
Pa je bio jedan da su ostavilac i sestra sklopili ugovor o doz. izdrzavanju po kojem je ona dobila kucu, a ostala poslije njega jos dva brata i ostavstina (ne sjecam se koliko para tacno) pa dala ona neke 4 situacije pa da objasnimo i obrazlozimo koja je tacna od navedenih situacija i zasto ( npr. da li sestra vraca kucu kao poklon da bi se braca namirila...)
Onda kako nasljedjuje nasljednik dugove, i kakva su prava povjerioca...

Ma haotican mi je test bio u globalu  :o293:
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

Covjece da se nisu spominjali ostavioci i nasljednici mislio bih da je ovo ispit iz trece godine !! (Nekog drugog predmeta, iz kojeg nista ne znam).
Ako je tacno sto kazu da je sve teze i teze iz roka u rok. Onda ne znam sta ce nam postaviti u aprilu. Nek nam je Bog na pomoci !!!! (Valjda ne moze biti gore od ovog danasnjeg ispita)
Anna
Posts: 210
Joined: 29 May 2009, 15:36

od ovog danas definitivno ne moze gore  :tassa: omg pa odakle vise izvlace pitanja!!?? koliko god da ucis nesto te zezne ccc treba mi minimalno 28 bodova za prolaz-ajd,nada zadnja umire,sta cu  :dunno:
aiiida
Posts: 7
Joined: 01 Feb 2010, 14:28

zadaci su katastrofalni...meni je zadnji nesto ovako glasio i sjecam se da je nosio 30 poena...
*Ostavilac je ostavio svoju zaostavstinu bratu(testamentom).Imao je bracnog druga,sina(koji ga je sa umisljajem pokusao lisiti zivota),kcer(koja je u sporazumu sa ostaviocem sklopili ugovor da se odrice svog dijela) i imala je dvoje djece,oca,dvije sestre od kojih jedna nesposobna za privredjivanje i nema nuznih sredstava za zivot),polubrata po ocu takodjer nesposoban.CVZ je iznosila,nisam sigurna,je100 000KM.Bracnom drugu je poklonio poklon u vrijednosti,nisam ni ovo sigurna,20 000KM,sestricu nekom oprostio dug od 10 000KM,i u posljednoj godini zivota poklonio prijatelju nesto u vrijednosti,mislim 30 000 KM.Kako podijeliti zaostavstinu,koliko ko dobica,bla,bla

**Ostavilac je ostavio Primusu svoju imovina,nesto ovako,onda je nakon nekog vremena opozvao ovaj testament i sastavio novi gdje sve ostavlja Sekundusu.Sada Primus trazi da se pobije ovaj drugi i da se on proglasi za nasljednika...

***Onda mi je bilo oko testamenta...stavi npr.ostavilac ostavio svoju zaostavstinu nekom i to je izjavio pred jednom medicinskom sestrom,pa kasnije pred doktorom i sad imas dvije varijante da zaokruzis da li je valjan ili ne,navesti razloge,zatim da je na brodu sastavio,...i bilo je mislim cetiri ili pet varijanti na ovaj fazon oko testamenta

***Pretpstavke za nasljedjivanje(nabrojati),
Zaokruziti(legat,ostavinski postupak,i testament koji je unisten)...
****esejsko(razlika izmedju nedostojnosti i iskljucenja)
jednog zadatka se nesto ne sjecam bas,nesto je u smislu da je ostavilac ostavio polovinu zaostavstine sinu,a pola nekom udruzenju.Pa,sad sin pobija taj testament,(uglavnom se spominje da je udruzenje nesto u delaciji,....stvarno ne mogu nikako da se sjetim,kad sam vidjela ovo delacija,nikad cula)
Ako je neko bio grupa A,nek me ispravi ako sam negdje grijesila...
:dunno:
Post Reply

Return to “II godina”