PFSA: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
daa
Posts: 54
Joined: 20 Aug 2009, 00:41

ima li se knjiga za ovaj predmet kupiti na faksu u knjizari? otkad radi knjizara?
Dzazera
Posts: 65
Joined: 18 Aug 2009, 12:14

[quote="rialda"]
Bila sam ja kad sma prvi put polagala i meni je dala oba rada, tj zadatak i teoriju da pogledam, teorija polozena 7 al zadatak falile 3 relacije i nisam polozila, nista nije rekla ono samo pogledas i to je to ja je pitala kako sta je trebalo ... a kolegici je dala samo zadatak i ona je pitala a gdje je teorija jer je i nju radila, ona joj je rekla da ona kada prvo pogleda (teoriju ili zadatak) ako na prvom padnes uopste ne zeli dalje da gleda .... toliko sto ja znam
[/quote]
Bas zato i pitam,zadatak znam da mi je dobro uradjen,nisam imala pojma da nece da uopste drugo gleda ,glupo mi je to skroz :/ Hvala na odg
lara999
Posts: 11
Joined: 04 Jan 2014, 21:31

pitanje:sta cedent garantuje cesionaru kod cesije  pronalaska?  i prirodna prava int.svojine? hvala
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

Postova: 668
Spol: Muški
Respekt: +32
Profil  Privatna Poruka (Offline)

PFSA: Osnovi prava intelektualnog vlasništva
« Odgovor #1313 : 28-01-2014, 19:31:48 »
Citat:0  Vote Up
X je karikaturista. Izdaje karikature u dnevnim novinama. Dobija ponudu od Y da nekoliko karikatura objavi u mjesecniku Revolucija. Y mu kaze da su karikaturisti prije njega dobijali po 100 KM za karikaturu i da ce i on toliko dobiti. X izdvoji 3 karikature i pokaze ih Y koji odluci da ih objavi u mjesecniku Revolucija. Nakon sto su objavljeni X dobije samo 150 KM na ime naknade za karikature a tebao je dobiti 3X 100 KM. Zali se Yu, koji kaze da treba biti zadovoljan time jer nisu potpisali pismeni ugovor i da nema pravo traziti vise novca. (Otprilike tako nesto, valuta je druga, ali to je cini mi se sustina).
Pitanja su: Koji su ugovor zakljucili? Obvezuje li usmeni dogovor i zasto?

Jel moze neko dati odg.na ovaj zadatak,naravno sa relacijama?? hvala mnogo
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

kolegijalnost na nivouu  :(
endless
Posts: 275
Joined: 29 Mar 2012, 14:11

Mozda da trazis pomoc na Facebook grupi, Forum je odavno mrtav.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Clanovi 80. I 85. su rjesenje zadatka. S-S K-R (ugovorni- izd. ug.) Dir-R (ugovorni-ug o radu) S-O K-3K (autorski) R-3K (nosilac imovinskih prava). Izdavacki ugovor i obavezuje ih usmeni ugovor jer su se dogovorili o bitnim el. pr. posla. Mislim da tako ide otprilike, mozda grijesim jer nemam zakon pri ruci.
Amon Ra
Posts: 1
Joined: 29 May 2012, 00:52

kako nema one skripte, "česta pitanja iz predmeta OPIV" u ovoj studomat skriptarnici? ona od 14 stranica il kolko već?
endless
Posts: 275
Joined: 29 Mar 2012, 14:11

Ako je neko danas bio na apsolventskom roku, moze li napisati kako je glasilo ono pitanje u vezi patenta? Je li od kada vazi patent ili kada nastaje? Koji ste odgovor zaokruzili?
AKI
Posts: 51
Joined: 15 May 2009, 22:09

za drugu parcijalu sta se uci koja poglavlja ili stranice??
Post Reply

Return to “IV godina”