PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Nissy
Posts: 264
Joined: 31 Oct 2009, 19:58

Ne slažemo... :D
Ovako,djeca od dajdži,amidža,tetki nikada ne nasljeđuju!
Tako da prema ovom zadatku 1/2 dobija nena po ocu a 1/2 tetka s majčine strane...
tvoj idol
Posts: 238
Joined: 18 Jun 2009, 22:25

Kad bude ova Meliha na faxu ?  :S
ajsa
Posts: 455
Joined: 09 Sep 2009, 16:06

A hocemo li sada na ovom testu 3.imati pitanja iz ostavinskog postupka???? Samo znam da ce ga zakomplikovati da valja
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="ajsa"]
A hocemo li sada na ovom testu 3.imati pitanja iz ostavinskog postupka???? Samo znam da ce ga zakomplikovati da valja
[/quote]
Ma sto posto ce biti, pa tako nemoj nista preskocit !!!
aiiida
Posts: 7
Joined: 01 Feb 2010, 14:28

Da li znate slucajno,kakav ce ispit biti na drugom roku,odnosno u srijedu,da li forma testa ili dva zadatka i jedno esejsko????
Treba mi hitno,unaprijed zahvalna  :D
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="aiiida"]
Da li znate slucajno,kakav ce ispit biti na drugom roku,odnosno u srijedu,da li forma testa ili dva zadatka i jedno esejsko????
Treba mi hitno,unaprijed zahvalna  :D
[/quote]
Valjda kao i prosli put (dopuni, zaokruzi, objasni, uradi zadatak, i esejska pitanja).
Anna
Posts: 210
Joined: 29 May 2009, 15:36

a rijesi,meni nista nije jasno  :dunno:

ostavilac je sacinio svojerucni testament kojeg je cuvao u sefu. kasnije je sacinio sudski testament kojeg je povjerio na cuvanje u sudu i jednu nekretninu ostavio svom ocu. datuma 28.03.2001 dozivio je saobracajnu nesrecu i pred med.sestrom izjavio da opoziva drugi testament (sudski), kad je stigao u bolnicu pred ljekarom je izjavio da opoziva oba testamenta. kakva je pravna situacija. ostavioc je iza sebe ostavio bracnog druga, oca i majku.kakva je pravna situacija
ady
Posts: 218
Joined: 26 Sep 2009, 20:49

Od kada je praksa da je Nasljedno pravo za stari sistem usmeno i jeli to inace svaki rok tako??'
Nissy
Posts: 264
Joined: 31 Oct 2009, 19:58

@Anna  Da bi opoziv bio valjan on je morao to izjaviti pred 2 svjedoka istovremeno ili u veoma kratkom roku ali sadržaj izjave mora biti isti...budući da to u ovom slučaju nije-neće doći do opoziva nijednog testamenta...tako da će važiti oba (i svojeručni i sudski) ako nisu u suprotnosti jedan s drugim....A što se tiče BD,oca,majke oni eventualno mogu tražiti svoj nužni dio...
SIRENA
Posts: 18
Joined: 22 Jun 2009, 20:03

[quote="Nissy"]
Ne slažemo... :D
Ovako,djeca od dajdži,amidža,tetki nikada ne nasljeđuju!
Tako da prema ovom zadatku 1/2 dobija nena po ocu a 1/2 tetka s majčine strane...
[/quote]
e hvala ti tako sam i mislila,ali imam zadatke uradjene,ocito netacno  :dunno:
Post Reply

Return to “II godina”