PFSA: Filozofija prava

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
endless
Posts: 275
Joined: 29 Mar 2012, 14:11

Skripta je dovoljna, ali u njoj fali par pitanja. Doduse, ne moras uraditi sva pitanja da bi polozila pa ne moras uciti ta pitanja koja nemaju u skripti.
Nermica
Posts: 545
Joined: 12 Sep 2009, 16:14

to mi je proslijedila kolegica na porukama kad sam ju upitala za ova pitanja ..i ja ucim po skritpi sretno svima !!
AMILA20
Posts: 161
Joined: 01 Oct 2009, 22:18

Konvecija o pravima djeteta 
To je konvencija koja drzave clanice Konvencije obavezuje da se djetetom smatra ljudsko bice koje nije navrsilo 18 godina ako se,na osnovu zakona koji se odnosi na dijete punoljetstvo ne stice ranije,da se sva prava sadrzana u konvenicji primjenjuju na svako dijete bez ikakve diskriminacije(rasa,boja koze,spol,jezik,vjeroispovijest,politicko ili drugo ubjedenje,nacionalno,etnicko,socijalno porijeklo,imovno stanje,onesposobljenost,rodenje ili drugi status djeteta ili njegovog roditelja ili zakonskog staratelja).U svim aktivnostima koje se odnose na dijete primarni su interesi djeteta.Svako dijete cinom rodenja ima pravo na zivot,a drzave su obavezne da osiguraju u najvecoj mjeri opstanak i razvoj djeteta.Dijete se prijavljuje odmah nakon rodenja,ima pravo na ime,pravo na staranje,drzavljanstvo,i ako je to moguce pravo da zna ko su mu roditeljei i pravo na njihovo staranje.drzave su obavezne da postuju pravo djeteta na ocuvanje svog indetiteta,ukljucujuci drzavljanstvo,ime i porodicne veze bez nenezakonitog mijesanja.Drzave clanice se obavezuju na borbu protiv nelegalnog transfera i nevracanja djece iz inozemstva,priznaju pravo na najvisu razinu zdravstvene i medicinske zastite,pravo na zivotni standard primjeren fizickom,mentalnom,duhovnom i drustvenom razvoju djeteta.Izuzev priznavanja ljudskih prava,clanice se obavezuju na zastitu djeteta od svih oblika seksualnog izrabljivanja i seksualne zloupotrebe,svih oblika eksploatacije,mucenja,svirepog, ili ponizavajuceg postupanja,nezakonitog lisavanja slobode,kao i obaveza unapredivanja svih oblika zastite i omucavanje ukupnog razvoja djeta.
AMILA20
Posts: 161
Joined: 01 Oct 2009, 22:18

Ispit je vjerovatno u terminu predavanja ili  ce mozda ovaj put biti kakav spisak????? :misli:
Adn@
Posts: 422
Joined: 14 Mar 2010, 17:39

Gdje se nalazi u skripti pitanje PRAVO NA PRIVATNOST i 4 vrste prava na privatnost
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

Po skripti od koje do koje stranice se uči za integralno spremanje ispita ...
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Ne vjerujem da ima nesto da se ne uci. Mozda Vajl, neko je govorio kao da ga prof. vise ne postavlja kao pitanje jer nikako da ga studenti shvate.

Nego, kakva se to pitanja spominju na FB? Ako ima neko neka podijeli sa rajom na forumu.
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

Ima li neko problema sa prijavom ovog predmeta za ispitni rok? Kod mene nema istog u rubrici za prijavu ...
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

Meni se uredno pojavio. Sacekaj do kraja dana, ako se ne pojavi idi na studentsku sluzbu.
Sarmica
Posts: 144
Joined: 06 Sep 2010, 22:27

Ima li neko otkucanu lekciju "Stvarnost i vrijednost" od Radbruha? Bila bih mu/joj jako zahvalna. :D

I šta tačno treba napisati kod ovih pitanja:
- Mehanizmi za primjenu Evropske konvencije o lj. pravima
- Nabrojati međunarodne instrumente za zaštitu lj. prava

Hvala unaprijed! :)
Post Reply

Return to “IV godina”