PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Ne moze ti bolje niti lakse postaviti pitanja, znaci ne kaze naziv lekcije da mu pricas nego te uvede u kontekst lekcije npr. razlika MJP i MPP, pa te dovede do toga da trebas reci jednu konkretnu recenicu i to je to. Naravno ako si ucio/la onda ces znati, a ako nisi, pokusa pomoci...

@Fugitive: e.muminovic@pfsa.unsa.ba
Last edited by hare_krishna on 04 Jan 2014, 21:16, edited 1 time in total.
FuGiTiVe
Posts: 284
Joined: 19 Sep 2011, 11:16

Hvala ;)
Gold
Posts: 276
Joined: 12 Apr 2010, 19:03

Odakle se uci o Njujorskoj konvenciji? u knjizi nema uopste puno napisano o njoj.
berince_s
Posts: 514
Joined: 30 May 2009, 18:27

Uci se ono sto pise u knjizi
Gold
Posts: 276
Joined: 12 Apr 2010, 19:03

pa pise da je donesena 56,da je na snazi kod nas i da sluzi za olaksavanje postupka realizacije alimenmatcionih zahtjeva u inostranstvu....jel ima jos sta u knjizi ili?
Jalle89
Posts: 283
Joined: 03 Dec 2010, 16:44

Ima,na stranici 95. u knjizi malo veći odlomak.
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

[quote="Gold"]
Odakle se uci o Njujorskoj konvenciji? u knjizi nema uopste puno napisano o njoj.
[/quote]

Ne ne - obratite paznju na razliku -- imate Njujorsku konvenciju o ostvarivanju alimentacionih zahtjeva u inostranstvu '56, ali mene nije pitao nju nego Njujorsku o priznavanju stranih arbitraznih presuda iz '58. Ima u knjizi poprilican paragraf -- mozda je i fus nota ne mogu sad da se sjetim -- pise da se ne insistira na konacnosti arbitrazne odluke, uvjeti koje mora ispunjavati strana arbitrazna odluka, sastavni dijelovi podneska za priznavanje, uvjeti zbog kojih takva odluka nece biti priznata (cini mi se da ih ima 7, ali provjerite) i na kraju da ova konvencija iskljucuje vazenje Zenevskog arbitraznog protokola i Zenevske konvencije o priznavanju stranih arbitraznih presuda...Pogledajte pazljivo -- to mora biti negdje u dijelu u kom se govori o ugovorenoj medjunarodnoj nadleznosti, kod trgovinskih arbitraza - tako nekako ide naslov.
Gold
Posts: 276
Joined: 12 Apr 2010, 19:03

[quote="Jalle89"]
Ima,na stranici 95. u knjizi malo veći odlomak.
[/quote]

Ja imam knjigu iz biblioteke, Edin Muminovic ali na 95 stranici se nista ne spominje o N.K.  :(

[quote="MI2"]
Ne ne - obratite paznju na razliku -- imate Njujorsku konvenciju o ostvarivanju alimentacionih zahtjeva u inostranstvu '56, ali mene nije pitao nju nego Njujorsku o priznavanju stranih arbitraznih presuda iz '58. Ima u knjizi poprilican paragraf -- mozda je i fus nota ne mogu sad da se sjetim -- pise da se ne insistira na konacnosti arbitrazne odluke, uvjeti koje mora ispunjavati strana arbitrazna odluka, sastavni dijelovi podneska za priznavanje, uvjeti zbog kojih takva odluka nece biti priznata (cini mi se da ih ima 7, ali provjerite) i na kraju da ova konvencija iskljucuje vazenje Zenevskog arbitraznog protokola i Zenevske konvencije o priznavanju stranih arbitraznih presuda...Pogledajte pazljivo -- to mora biti negdje u dijelu u kom se govori o ugovorenoj medjunarodnoj nadleznosti, kod trgovinskih arbitraza - tako nekako ide naslov.
[/quote]

Kolegice jel to za MPP ili za PMPP?
Ljubicica444
Posts: 358
Joined: 12 Jul 2011, 10:53

to sto je kolegica pisala se odnosi na procesno,zbuni nas,i ja sam trazila al nisam nigdje nasla,nema toga u mpp
lejla310
Posts: 55
Joined: 24 Aug 2012, 23:07

Može li mi neko molim vas odgovoriti a vezano je za drugu knjigu iz MPP-a,šta profesor najčešće pita iz drugog dijela?Ima li neka skripta za ovu drugu knjigu?

Hitno je molim vas!!!
Post Reply

Return to “IV godina”