PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Mimi
Posts: 148
Joined: 21 Aug 2009, 23:08

da li se moze desiti da pitanja koja su bila u januarskom roku dodju i u februaru????ipak ima 55 pitanja,a od 55  bilo je 20 dal je moguce???
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

moguce je da budu ista pitanja,nista ne bi to bilo cudno,ne smije se nista preskociti,iako ja razmisljam da stvarno preskocim periode u razvoju rimske drzave,previse mi vremena oduzima.moze li staviti vise od jednog pitanja iz tih perioda? :cupo:
Mimi
Posts: 148
Joined: 21 Aug 2009, 23:08

[quote="ally mcbeal"]
moguce je da budu ista pitanja,nista ne bi to bilo cudno,ne smije se nista preskociti,iako ja razmisljam da stvarno preskocim periode u razvoju rimske drzave,previse mi vremena oduzima.moze li staviti vise od jednog pitanja iz tih perioda? :cupo:
[/quote]

koliko ja znam ne moze......cula sam da pretezno bude principat ili dominat,a sad u januaru nije bilo pitanje nijedno vezano za periode ja mislim nijednoj grupi...... :D :D
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

nadam se da ne moze.jeste,bilo je prvoj grupi,prvo pitanje republika,treba pola sata da se takvo nesto napise... :w849:,samo se nadam pitanjima koji zahtijevaju krace odgovore da imam sansu  :d045:
zdravko_l
Posts: 108
Joined: 21 May 2009, 19:53

[quote="reina"]
[quote="noor"]
za drugu parcijalu su bila pitanja: pignus, delatio i acquisitio, negotiorum gestio, rok, formularni postupak.
[/quote]

Hvala puno  :D
[/quote]

ovo pitanje delatio i acquisitio prvi put cujem gdje se to nalazi ??  :S


meni su bila za II parc: razdjeljive i solidarne obeze i alternativne i genericke,novatio,posudba,pakta legitima,opce karakteristike deliktnih obveza
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

@zdravko_l

Da bi došlo do nasljeđivanja moraju se ispuniti određene pretpostavke. Postoji 7 pretpostavki, a delatio i acquisitio su jedne od njih.

Delatio - pripad nasljedstva, odnosno pozivanje na nasljedstvo.
Acquisitio - prihvat nasljedstva.

Više potraži u knjizi...
zdravko_l
Posts: 108
Joined: 21 May 2009, 19:53

[quote="MarcusTulliusCicero"]
@zdravko_l

Da bi došlo do nasljeđivanja moraju se ispuniti određene pretpostavke. Postoji 7 pretpostavki, a delatio i acquisitio su jedne od njih.

Delatio - pripad nasljedstva, odnosno pozivanje na nasljedstvo.
Acquisitio - prihvat nasljedstva.

Više potraži u knjizi...
[/quote]

pronasao sam...hvala ti... :D
taman kad kontam da sam naucio skoro sve,oni moraju negdje nesto iskopati  :h035:
vecaveca
Posts: 694
Joined: 29 Sep 2009, 16:53

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Nema preskakanja, sve se uči.

Što se tiče latinskog, ovo je super stvar.
http://epravo.ba/index.php?action ... w;down=476
[/quote]

ovo objasnjava latinske rijeci meni bi trebalo malo kako se izgovaraju da sta ne pogrijesim i to tako ! poz
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Pa imaš na kraju skripte pravila tradicionalnog izgovora.

1. i se na početku riječi ispred samoglasnika i u sredini riječi između samoglasnika
    izgovara j (iam = jam; maior = major)
2. y se izgovara i (Syria = Siria)
3. x se izgovara ks (lux = luks)
4. ch se izgovara h (schola = shola)
5. ph se izgovara f (Philippus = Filipus)
6. qu se izgovara kv (aqua = akva)
7. ngu se izgovara ngv (lingua = lingva)
8. ae i oe se izgovara e (aetas = etas; poena = pena), osim kada je na dugom glasu diftonga znak kratkoće, duljine ili dijereze (") (poeta = poeta)
9. s se između samoglasnika izgovara z (rosa = roza)
10. ti se pred samoglasnikom izgovara ci (natio = nacio), osim ako su ispred ti suglasnici x, s i t ili ako je na slogu ti naglasak (bestia = bestia)
11. c se ispred i, y, e, ae, oe izgovara c, a u svim drugim slučajevima k (centum = centum, Cicero = Cicero, ali credo = kredo, cum = kum)
maliodpalube
Posts: 72
Joined: 09 Jun 2009, 11:39

zna li ko kad su rezovi za ove koji su radili 21.01.2010 ?
Post Reply

Return to “I godina”