PFSA: Obligaciono pravo - opći dio

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
_azzra__
Posts: 51
Joined: 15 Sep 2011, 22:28

[quote="slaatkicaa"]
Vjezbe su stvarno zanimljive i asistentica je super i dobro objasnjava tako da je stvarno dobro dolaziti, ja sam danas bila sprijecena, ali inace dodjem i stvarno se slazem da treba dolaziti (:
KAO I NA PREDAVANJA !
[/quote]
i ja isto tako.. ako moze neko da nam napise to sto su radili danas :) mi koji nismo bili, bit' cemo vam jako zahvalni :D
LaOs
Posts: 108
Joined: 31 Oct 2011, 15:42

Proizvođač prozora iz Sarajeva (S) naručuje 1.4.2007. g. kod trgovca na veliko Z u Zenici određenu količinu stakla posebnih svojstava, koja on (S) inače koristi u proizvodnji prozora određenog tipa. Iako u tom trenutku Z nema na lageru staklo koje S traži, Z na S-ovu narudžbu odgovara pozitivno. Tačno vrijeme isporuke nije ugovoreno. Z računa sa tim da će za 2 do 3 dana najkasnije moći nabaviti staklo u fabrici stakla u okolini Zenice, a sa brzom isporukom unutar nekoliko dana računa i sam S, obzirom da sa Z-om posluje već duže vrijeme i da su do sada sve isporuke od strane Z-a bile uredne i veoma brze.
To se, međutim, ovaj put ne dešava. Kako upravo u to vrijeme zbog određenih kvarova u fabrici F proizvodnja stoji, Z ne uspijeva traženo staklo nabaviti niti do 8.4.2007. g. Dana 8.4. S se obraća Z-u telefonski sa pitanjem kada će uslijediti isporuka, no kako mu ni sam Z ne može odgovoriti na to pitanje, S mu u tom razgovoru saopštava kako je krajnji rok za isporuku 10.4., te da ako u ovom roku ne uslijedi isporuka traženog stakla, on (S) svaku kasniju isporuku neće više prihvatiti.
Z ne uspijeva staklo isporučiti niti do 10.4. Shodno tome, S 11.4. staklo traženih svojstava naručuje kod proizvođača u Visokom (V). Proizvođač stakla V ne samo da staklo istih svojstava nudi po povoljnijim cijenama, nego na S-ovo izričito traženje/molbu pristaje da staklo iznimno o svom trošku isporuči S-u narednog dana 12.4.
U skladu sa nastalim okolnostima S nakon ovog dogovora smjesta telefonira Z-u i obavještava ga da raskida ugovor zaključen sa njim. Z međutim u ovom telefonskom razgovoru kaže S-u kako već u tom trenutku ima u posjedu staklo i kako ga S-u može isporučiti već tog dana, dakle 11.4.
S obzirom na ugovor kojeg je zaključio sa V, S ne pristaje da primi isporuku od Z-a.
Sljedećeg dana, 12.4., S ne dobija naručeno staklo, obzirom da je isto uništeno u saobraćajnoj nezgodi, u kojoj se V-ov vozač našao pri prijevozu stakla iz Visokog u Sarajevo. Nezgodu nije skrivio vozač V-a, već vozač drugog vozila.

Može li Z zahtijevati od S preuzimanje stakla koje je S naručio kod njega i plaćanje istog?
Može li S zahtijevati isporuku nove količine uništenog stakla od V-a?
Može li V zahtijevati od S plaćanje stakla koje je uništeno u saobraćajnoj nezgodi?

Od mene dosta  :h055:

:d055:
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Hvala punoo :D
law
Posts: 505
Joined: 30 Oct 2009, 00:31

Hvala puno, inace ni ja ne preskacem predavanja i vjezbe iz ovog predmeta :)
_azzra__
Posts: 51
Joined: 15 Sep 2011, 22:28

Hvalaa od <3 :D
DeDe
Posts: 857
Joined: 29 Oct 2010, 16:37

da li ovdje ima neko ko je polozio obligacije , opci dio da nam da savjet kako treba da se odg na pitanja i na sta trebamo najvise obratiti paznju da bismo dali uspjesan odgovor i kako izgledaju pitanja  hvala mnogo
YoDona
Posts: 312
Joined: 12 Sep 2009, 10:00

drage kolege,na prethodnom postu sam procitala da se za parcijalu moglo prijaviti do 25. da li to podrazumijeva 25.11 ( a praznik je) i  da li ce se moci i kasnije prijaviti. hvala
arijen
Posts: 514
Joined: 29 Nov 2009, 22:41

Moralo se ranije prijaviti kod kolega kod kojih smo se prijavljivali na predavanjima, jer je prof rekao da ce objaviti spisak ko moze izaci pocetkom sljedece sedmice. Pokusaj ih naci na fb pa se prijavi, jer u ponedjeljak nemamo predavanja
YoDona
Posts: 312
Joined: 12 Sep 2009, 10:00

hvala :)
deniss
Posts: 38
Joined: 01 Oct 2010, 10:06

[quote="DeDe"]
da li ovdje ima neko ko je polozio obligacije , opci dio da nam da savjet kako treba da se odg na pitanja i na sta trebamo najvise obratiti paznju da bismo dali uspjesan odgovor i kako izgledaju pitanja  hvala mnogo
[/quote]
ako bi neko mogao da odgovori na ovo pitanje  ?? :)
Post Reply

Return to “III godina”