PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
rijalda
Posts: 120
Joined: 06 Mar 2009, 12:40

[quote="eL_fen0men0"]
za ove koji su upisali 2008/2009 i ranije ...

zna li neko kakva pitanja postavlja na usmenom (integralno kada se polaze), i koliko dodje pitanja, da li forsira neku oblast i koju ?
isto pitanje i za parcijalu, usmeno, koliko pitanja postavi, kako se treba znati, da li moze ono nesta da se malo i slabije odg. il' uvijek trazi "perfektan" odgovor ...
[/quote]

ja kada sam odgovarala I parcijalu,postavio mi je dva pitanja.actio negatoria(to je pitanje postavio curi prije mene,ona nije znala,pa sam ja usla u kabinet i dobila isto).ispricala sam sve i nije mi postavio potpitanje.drugo pitanje je bilo srodstvo..uglavnom u kabinetu sam se zadrzala 4-5 minuta.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

[quote="alenko_sa"]
Na usmenom ti postavlja pitanja iz cijele knjige, kod njega nisu bitna ona pitanja sto imamo.
[/quote]

Bitna su pitanja i kod profesora. U 99% slučajeva postavi pitanje sa onog spiska. Rijetki su slučajevi kada postavi nešto što nije na spisku, ali i kada postavi to su uglavnom potpitanja ili neke elementarne stvari koje se moraju znati.
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

[quote="MarcusTulliusCicero"]
[quote="alenko_sa"]
Na usmenom ti postavlja pitanja iz cijele knjige, kod njega nisu bitna ona pitanja sto imamo.
[/quote]

Bitna su pitanja i kod profesora. U 99% slučajeva postavi pitanje sa onog spiska. Rijetki su slučajevi kada postavi nešto što nije na spisku, ali i kada postavi to su uglavnom potpitanja ili neke elementarne stvari koje se moraju znati.
[/quote] interesuje me ja nisam radio ni test ni esej a ni zadacu mogul poloziti usmeno ako dobro znam il on bas gleda jesam li radio u toku semestra :(hvala unaprijed
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="MarcusTulliusCicero"]
[quote="alenko_sa"]
Na usmenom ti postavlja pitanja iz cijele knjige, kod njega nisu bitna ona pitanja sto imamo.
[/quote]

Bitna su pitanja i kod profesora. U 99% slučajeva postavi pitanje sa onog spiska. Rijetki su slučajevi kada postavi nešto što nije na spisku, ali i kada postavi to su uglavnom potpitanja ili neke elementarne stvari koje se moraju znati.
[/quote]
A sve te stvari se nalaze u knjizi, pa tako !!!
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

@adi

Možeš. Aktivnosti tokom semestra nisu uslov za pozitivnu ocjenu.

@alenko_sa

Jeste, ali to ne znači da kod profesora onaj spisak pitanja ne vrijedi.
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="MarcusTulliusCicero"]
@adi

Možeš. Aktivnosti tokom semestra nisu uslov za pozitivnu ocjenu.

@alenko_sa

Jeste, ali to ne znači da kod profesora onaj spisak pitanja ne vrijedi.
[/quote]
Kad izbacis ono na pocetku sluznosti sto nikad ne pita, onda ti ostane cijela knjiga, tako da pitanja nesto ne igraju ulogu. (ali naravno da su pitanja OK )
zlatanm
Posts: 34
Joined: 10 Oct 2009, 15:19

Najbitnije je da profesor ocijeni da student koji odgovara razumije o cemu prica. Ja sam polozio prvu parcijalu na predroku kod Irene usmeno. Dobio sam pitanja "Patria potestas" i "Ogranicenja prava vlasnistva". Kod njega sam usmeno polagao drugu parcijalu i dobio "naknada stete" i "prestanak obveza ope exceptionis". Naknadu stete sam pricao bukvalno 15 sekundi, dao definiciju, napomenuo svrhu naknade stete, nakon cega me je prekinuo i pitao da nabrojim elemente , i da ispricam o jednom. Nakon toga drugo pitanje isto krenuo i nakon sto sam za oprost duga izrekao frazu na latinskom "pacta conventa inesse bonae fidei iudiciis" (da sudija po sluzbenoj duznosti prihvata pakt o oprostu duga), prekinuo me je i upisao ocjenu. Ono sto hocu da kazem jeste da se potrudite da ne dodjete u situaciju da vam postavlja podpitanja, koja mogu zbuniti i one sto su dobro spremili. Dakle, jedina garancija da cete sigurno poloziti jeste da znate sve. Takodjer cu napomenuti da vam ne treba biti mrsko uciti rim, jer kad ga savladate sa razumijevanjem imate najbolju mogucu podlogu za dalji studij.
zelenooka
Posts: 141
Joined: 27 Jul 2009, 15:40

[quote="Amcho"]
[quote="zelenooka"]
Sve sam ja pisala, ne polozim li..hm necu da prijetim u javnosti, al  :h035: :h035: :@
[/quote]

:woohoo: :woohoo:

S takvim stavom nista neces dobiti osim moguce zabrane izlaska na ispit i naslov u Dnevnom Afazu "Napad studentice na Irenu"  :mrgreen:

Nadaj se prolazu :)
[/quote]
Hajd Boga ti kad se Irena u Afazu mogla pojavljivati zbog afera, moze vala i zbog mene, ha ja... Ako sad ne polozim idem u februaru usmeno...Nadam se samo da bar tad Lucicu necu prijetiti...
Veki
Posts: 82
Joined: 24 Dec 2009, 20:41

Koji vam je savjet za usmeno, dali je bolje izaci integralno ili parcijalno??
master.x
Posts: 159
Joined: 12 Oct 2009, 23:53

ne zezaj se nego izadji parcijalno  :kava:
Post Reply

Return to “I godina”