PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
alissa
Posts: 117
Joined: 20 Jan 2010, 22:12

svasta...ne razumijem sta poslije toga.Ja sam vanredan student stara bolonja.Zna li neko gdje ima taj zakonik?jA ZNAM DA IMAJU VAN.STUDENTI PRAVO 12 GOD ICI NA FAX....
hajabuka
Posts: 27
Joined: 21 Mar 2011, 12:33

Može li mi neko tačno odgovoriti na pitanje posrednog i neposrednog zastupanja, koja je razlika? I građanskopravni delikt. Hvala :)
Goober
Posts: 63
Joined: 27 Mar 2011, 18:14

Međunarodno privatno pravo je i kojim normama je uređeno?
Zovem_Se_Crveno
Posts: 123
Joined: 17 Aug 2011, 22:22

[quote="hajabuka"]
Može li mi neko tačno odgovoriti na pitanje posrednog i neposrednog zastupanja, koja je razlika? I građanskopravni delikt. Hvala :)
[/quote]


Neposredno zastupanje je zastupanje u pravnom (tehnickom) smislu.Neposredni zastupnik sklapa pravni posao vlastitim ocitovanjem volje u ime i za racun drugoga.
Posredno zastupanje je takvo zastupanje gdje zastupnik sklapa pravni posao u svoje ime , ali za racun drugoga.

A sto se tice gradjanskopravnog delikta ja mislim da je to radnja koja za sobom povlaci kricino pravnu odgovornost
(osnov nastanka gradjanskopravnog odnosa mimo volje stetnika) ovo drugo ne znam da li je bas tacno :)
Zovem_Se_Crveno
Posts: 123
Joined: 17 Aug 2011, 22:22

Da li neko zna odgovor na ovo pitanje :
Obaveza je bila pod odloznim uvjetom. U trenutku zakljucenja ugovora obaveza je postala nemoguca, ali je postala moguca prije nego se uvjet ispunio. Posljedice su ( obrazlozi ) ?
Negrita
Posts: 6
Joined: 06 Aug 2012, 06:57

[quote="Negrita"]

Moze li neko molim vas da odgovori na ova 2 pitanja?


Zadatak 1: Primus zeli da pokloni Sekundi veoma vrijedan komplet nakita. Advokat ga upozorava da ce primus morati platiti porez na poklon jer nisu u bliskom srodstvu.
a) oni se dogovore u pisanoj formi o predaji nakita za odredjenu cijenu, ali istovremeno usmeno ugovore da primus nece zahtijevati novac jer zele poklon
b) primus umre a njegov nasljednik kvartus koji ne zna za njihov usmeni sporazum zahtijeva novac
Kakva je pravna situacija?

Zadatak 2: Zadatak 2: prodavac i kupac su se dogovorili o prodaji automobila golf 2 za 6000 km kao i da ce i predaja i placanje cijene biti odlozeni za 2 mjeseca. Takodje su iskljucili odgovornost prodavca za pravne nedostatke. O kijim elementima pravnog posla su se dogovorili ?
Last edited by Negrita on 16 Jun 2013, 05:14, edited 1 time in total.
Zovem_Se_Crveno
Posts: 123
Joined: 17 Aug 2011, 22:22

A i B su zakljucii ugovor o kupoprodaji automobla mrke golf 2 cijena 6000 KM i da ce prodaja i palcanje biti odlozeni za 2 mjeseca
a) odredi elemnte pr posla
b) 15 dana po predaji automobila, automobil se pokvari i kupac trazi popravku ili smanjenje cijene. Da li bi uspio sa ovim zahtjeevom,obrazlozi.

a) bitnim elemntima (predmet,cijena)
    nuzgrednim sastojcima (pocetni rok)
b) ako odgovornost prodavaca za fakticke nedostatke stvari nije iskljucena pri zakljucenju ugovora onda bi uspio.

Ja znam rjesenje za ovaj primjer :) valjda je tacno
natasa nata
Posts: 152
Joined: 21 Mar 2011, 20:40

Ponavljaju li se testovi?
Nihooo92
Posts: 203
Joined: 27 Feb 2012, 11:54

Ponavljaju.
emotivan1989
Posts: 258
Joined: 29 Jan 2012, 16:32

ima li ko kakvih testova?
Post Reply

Return to “II godina”