PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
coco coco
Posts: 311
Joined: 20 Nov 2011, 13:14

Je li iduci rok 19.?
DeDe
Posts: 857
Joined: 29 Oct 2010, 16:37

jeste 19og je iduci rok. Moze li neko ko zna da napise svim studentima odgovor na ova pitanja
testament je sacinio ostavilac u trenutku neposredne zivotne opasniosti kredom po podu nakon cega je umro , jeste osnov nije osnov pozivanja na naslijedje
testament koji je sacinjen i deponovan sudu nakon cega je ostavilac neposredno pred smrt pred dva svjedoka,izjavio da ga opoziva,
sacinio ga je zakonski zastupnik n ostavioca koji nije imao 16 godina
sacinio ga je po pokazivanju njegov advokat a ostavilac ga je potpisao i nas sudu ovjerio potpis
ostavilac je sacinio testament  a jednom njegovom odredbom je svejdoku testamenta ostavio legat
sacinio ga je ostaviocev adbvokat po kazivanju ostavioca pred dva svjedoka na brodu dok su bili na sedmodnevnom krstarenju
2. Jedan zadatak je bio u vezi ostavinskog postupkla, gdje se nakon 2 mj nakon zavrsene zaostavstine vraca sin , pa sad se pita da li ce on moci podici tuzbu i kako se zove ta tuzba,. zar postoji neka tuzba u ostavinskom postupku
Sinalco
Posts: 4
Joined: 09 Nov 2010, 14:20

KOLEGE BIT ĆU KRATAK: RECITE MI RECEPT KAKO DA POLOŽIM NASLJEDNO PRAVO?
Kontra
Posts: 48
Joined: 23 Oct 2009, 16:51

Dobro nauciti zakonsko, nuzno i testamentalno nasljedjivanje... Kad se rade zadaci sve se mora pisati, i sto treba i sto ne treba da bi onaj ko pregleda vidio da ste savladali teoriju. Evo jedan banalan primjer, kada se radi obracunska vrijednost zaostavstine, nije dovoljno da napisete kolika je ona, nego treba se napisati sta je OVZ, kako se racuna itd... onda objasniti fino zasto neko iako ima "zvjezdicu" nije nuzni nasljednik i sl... obratiti paznju na pravo predstavljanja, kod testamenta je meni npr bilo da je ostavilac negdje zarobljen, ispod rusevine i tu je umro, na zidu je nekim bojicama napisao da opoziva prethodni testament i da svu zaostavstinu ostavlja nekom udruzenju, medjutim tu je "caka" bila da se on nije potpisao, a morao se potpisati da bi testament bio punovazan... Ne znam et' ako imate pitanja slobodno pitajte  ;)
samira2007
Posts: 202
Joined: 15 Dec 2011, 19:10

Kontra,kako se u zadatku izracuna da npr brat dobije 1/3 a otac i kcerka 1/6 ?,  npr.primus je u testamentu ostavio zaostavstinu bratu i sestri na jednake dijelove. on je imao jos oca nesposobnog za privredjivanje , kcerku s dvoje djece, sina koji se odao kockanju. sestra se odrekla nasljedja na osnovu testamenta . kako podjeliti zaostavstinu ?Hvala na odgovoru :D :d055: i kako se racuna OVZ
Kontra
Posts: 48
Joined: 23 Oct 2009, 16:51

@samira2007
U ovom zadatku, brat i sestra nasljedjuju na jednake dijelove, buduci da se sestra odrekla njen dio ce se podijeliti izmedju ostalih nasljednika. Zakonski nasljednici su: Kćerka i sin, malo je konfuzno sad ovo vezano za sina, u ovom slucaju on ce biti nasljednik jer ostavilac napisao da se odao kockanju i nije napisao da ga iskljucuje iz nasljedstva.
"Da bi isključenje bilo punovažno neophodno je da bude učinjeno u obliku potrebnom za zaveštanje (testament), da je učinjeno na nesumnjiv način (poželjno je navesti i uzrok isključenja) i da uzrok za isključenje postoji u trenutku ostaviočeve smrti."
Znaci, ostavilac je samo naveo da se odao kockanju ali nije rekao da ga iskljucuje. Ali da npr pise, ostavilac je iskljucio sina iz nasljedja jer se odao neradu i nepostenom zivotu (kockanju), onda bi bilo rjesenje drugacije
Otac nije zakonski nasljednik jer je on u II nasljednom redu, a sve dok imamo nasljednike iz I reda ostali se ne pozivaju na nasljedje. Znaci kcerka i sin ce dobiti po 1/4. Nuzni nasljednici su isto kcerka i sin, nasljedjuju po objektivnom kriteriju i dobit ce po 1/2 od zakonskog dijela sto znaci po 1/8.
Ja bih tako uradila. Ako neko ima drugacije misljenje neka kaze. :D
OVZ = Cista vrijednost zaostavstine + pokloni do cijeg vracanja bi moglo doci
alissa
Posts: 117
Joined: 20 Jan 2010, 22:12

Iskreno....za koliko se ovaj predmet može spremiti za jednu sesticu heheh
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Jedno 14 dana.
Blondii
Posts: 135
Joined: 19 Feb 2012, 13:53

Sve zavisi od osobe do osobe...Uzmi uci teoriju treba ti 3 4 dana i onda zakon u ruke i nekom ko dobro zna zadatke da ti pojasni i shvatit ces ( naravno ako se teorija naucila, i nista preskakati!!!) SRETNO  :d055:
Smacker
Posts: 632
Joined: 05 Nov 2010, 14:05

Moze li mi neko reci moze li se zakon o nasljedjivanju koristiti jer sam ja davno polozio ne mogu se sjetiti provjeravam za kolegu.Hvala.
Post Reply

Return to “II godina”