PFSA: Stvarno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Smurfette
Posts: 238
Joined: 21 Sep 2011, 11:11

http://www.pfsa.unsa.ba/pf/images/stori ... godinu.pdf


na ovom rasporedu uredno oduvijek pise da je drugi rok za one upisane 2009.i kasnije, 01.07., a evo gledam i za staru bolonju je 01.07.
jerry
Posts: 194
Joined: 04 Oct 2011, 23:37

Nije pisalo oduvijek, ali nije ni bitno, vaznije je da je ipak 1.7.
:D
coco coco
Posts: 311
Joined: 20 Nov 2011, 13:14

Pa kojeg je onda :S ja stalno razlicite inf dobijam, mail profesorice/ass?
jerry
Posts: 194
Joined: 04 Oct 2011, 23:37

1.7. je :D
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Rok je prvo bio 18.06, ne znam kakve gluposti pricate, ja skinula odmah raspored na mobitel i stoji 18., na nekoj od prethodnih stranica smo raspravljali o tome i kolegica Blondii je napisala da je prof. na predavanjima rekla da ce pomjeriti za 01.07. da bi imali vise vremena da spremimo ispit, eto.
DeDe
Posts: 857
Joined: 29 Oct 2010, 16:37

zna li neko rjesenje zadatka one grupe gdje je bilo prvo pitanje stvarno pravo u objektivnom smislu, pa na posljednoj stranici dva zadatka po 20 b , da li je u onom prvom samopomoc, zadnja recenica je bila kakva bi situacija bila da je P 30.09.2012, i zadatak ispod njega?? ako je neko bio ta grupa pa da napise
maidap
Posts: 119
Joined: 04 Nov 2010, 22:11

bila sam grupa B. Prvi mali zadatak sam napisala da osoba B ima prednos pri upisu u z.k. jer je prvi predao zahtjev za upis. Drugi sa onim prelasko preko njive sam napisala da nema pravo da mu oduzme prelazak preko njive jer je proslo 20 godina tj dosjelostcu je stekao pravo na prelazak prekko njive. Za sliku nisam sigurna, jer mislim da Tericijus ne moze postati vlasnik, moze biti posjednik ali ne i vlasnik, jer Primus moze zahtjevati svoju stvar s tuzbom rei vindicatio.
Ona dva pitanja po 20 bodova, prvi je bio s biciklom, napisa sam da za prvi rok je imao pravo da uzme jer nije proslo mjesec dana od onog datuma opomene i da je imao pravo izvrsiti samopomoc, a da je uzeo biciklo u septembru mjesecu, onda bi osoba kojoj je posudio biciklo mogla da ga tuzi za ometanje posjeda jer je on posljedni mirni posjednik. Dok sam u drugom zadatku od 20 bodova, napisla da posto je ugovor nevazeci znaci da pravo vlasnistva nikada nije ni presko na sekundusa, tako da primus ce uspijeti s tuzbom rei vindicatio prema tercijusu :)
Dzeniii
Posts: 428
Joined: 05 Jan 2010, 00:00

Da li je iko od vas izlazio na test od 50 bodova, i ako da, kako izgleda, ima li zadataka itd...?
:f035:
DeDe
Posts: 857
Joined: 29 Oct 2010, 16:37

u Zadnjem zadatku je stajalo da je Primus prodao i predao stvar Sekundusu, a u knjizi stoji ako je stvar predana i prodana dolazi do vlasnistva, Znaci da je Sekundusu postao vl te stvari, tako dA Primus apsolutno nema vise nikakvog prava vl. i plus je pisalo da su oni sklopili nevazeci ugovor , ali nisu znali za to da je ugovor nevazeci znaci da su bili savjesni( nisu znali niti su mogli znati da je ugovor nevazeci) sto se tice one slike to je u pitanja stjecanje prava vl od nevlasnika, nije ispunjen zadnji uslov da je pravni posao naplatan, bio je besplatan. sad ne znam za onaj zadatak sa actio confesoria , je li se ova tuzba mora podici u roku od godine dana ???
Smacker
Posts: 632
Joined: 05 Nov 2010, 14:05

Kolega sto se tice zadatka za sliku radilo se o naplatnom pravnom poslu..2 slike naplacene a 1 poklonjena.Dvije ce steci a tu 1 ne ako se radi o istom zadatku.I zna li neko kad ce nam rezultati?
Post Reply

Return to “II godina”