PFSA: Struktura prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
MaMe
Posts: 177
Joined: 27 Jun 2012, 16:58

Tako je.
aidastar
Posts: 24
Joined: 07 Oct 2012, 18:35

Pitanja sa današnje druge parcijale, prva grupa:

Definisati: konkludentne radnje, kazuističko tumačenje, pravni status, relativna pravna ovlaštenja i obaveze, znanstveni (naučni) sistem pravnih normi

Zaokružiti: relani kontrakti se zaključuju (odgovor: samo predajom stvari),
pravne radnje su (odg: ljudska ponašanja, dijelovi pravnih odnosa) ,
vodoprivredno pravo spada u (odg: upravno),
pravne fikcije su (odg: izmišnjene činjenice, smatra se da postoje iako ne postoje)
oprost duga izaziva prestanak (odg: konkretnog pravnog odnosa)
duhovna dobra su (odg: pravni objekt)


Dopuniti: tri tipa klasifikacijskih jedinica naučnog sistema (odg: pravno područje, grane i ustanove)

Esejsko pitanje je bilo odrediti elemente, klasifikaciju i tumačenje uz argumentaciju sljedeće norme :

Ko tajne podatke preda, saopći ili dostavi nekoj stranoj organizaciji ili osobi koja radi za tu organizaciju bit će kažnjen kaznom zatvora od 1 do 10 godina. (KZ BiH)

Više se ne mogu sjetiti :D
falula
Posts: 182
Joined: 10 Oct 2012, 16:15

Kolegice, samo jedna mala ispravka- realni kontrakti se zakljucuju saglasnoscu volja stranaka i predajom stvari (i jedno i drugo).
Ja se sjecam jos: koje je sredstvo protiv ostvarenja subjektivnih prava (zaokruziti treba koliziju); iz cega se sastoje ljudske radnje (facere i non facere); nesto kao obaveze koje drzava namece spadaju u (javnopravne norme)..
aidastar
Posts: 24
Joined: 07 Oct 2012, 18:35

Ja sam zaokružila samo predajom, jer je to neformalna predaja, nema dogovora između stranaka kao kod konsenzualnih.. A ne znam možda si upravu, vidjet ćemo u petak :r
falula
Posts: 182
Joined: 10 Oct 2012, 16:15

"Drugi, realni ugovori, jesu oni za ciji je nastanak potrebno ne samo suglasno ocitovanje volje nego jos i predaja (lat. traditio) stvari koje su objekt pravnog odnosa- npr. ugovor o cuvanju robe, koji nastaje tek predajom robe i dogovorom o cuvanju u garderobi." Viskovic
P. S. Nije da se raspravljam, nego da ne bi zbunjivali kolege poslije nas koji budu imali ova pitanja ;)
black_swan
Posts: 39
Joined: 12 Sep 2012, 21:09

[quote="aidastar"]
Ja sam zaokružila samo predajom, jer je to neformalna predaja, nema dogovora između stranaka kao kod konsenzualnih.. A ne znam možda si upravu, vidjet ćemo u petak :r
[/quote][quote="aidastar"]
Ja sam zaokružila samo predajom, jer je to neformalna predaja, nema dogovora između stranaka kao kod konsenzualnih.. A ne znam možda si upravu, vidjet ćemo u petak :r
[/quote]
black_swan
Posts: 39
Joined: 12 Sep 2012, 21:09

[quote="falula"]
Kolegice, samo jedna mala ispravka- realni kontrakti se zakljucuju saglasnoscu volja stranaka i predajom stvari (i jedno i drugo).
Ja se sjecam jos: koje je sredstvo protiv ostvarenja subjektivnih prava (zaokruziti treba koliziju); iz cega se sastoje ljudske radnje (facere i non facere); nesto kao obaveze koje drzava namece spadaju u (javnopravne norme)..
[/quote]
zar nije tuzba za ostavrenje subjektivnog prava?
falula
Posts: 182
Joined: 10 Oct 2012, 16:15

Tuzba je sredstvo za osiguranje subjektivnih prava. A sredstva protiv ostvarenja subjektivnih prava su prigovori (protupravnosti, zastare/dosjelosti i nemogucnosti), kolizija i konkurencija subjektivnih prava (ima to u pericevoj skripti).
redflair
Posts: 37
Joined: 18 Sep 2012, 17:41

Je li teška struktura integralno?
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Podosta, zbog esejskog, knjiga i samo knjiga.
Post Reply

Return to “I godina”