PFSA: Stvarno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Dzeniii
Posts: 428
Joined: 05 Jan 2010, 00:00

Dobro..
Ako uzmemo da je izvršen kupoprodajni ugovor između Primusa i Sekundusa, i da je Sekundus platio Primusu 6000 KM, a da predaja auta još nije izvršena, tu se ustvari radi o fiktivnoj predaji. Znači Sekundus je postao vlasnikom auta na osnovu valjanog pravnog posla, postoji vlasništvo prednika (Primus), samo što je predaja odložena za 15 dana. E sad, odnos Primusa i Tercijusa je takav da Primus prodaje već prodano auto. Tu postoji originarni način sticanja prava vlasništva, tačnije sticanje prava vlasništva od nevlasnika (Primus više nije vlasnik).  Međutim Tercijus ispunjava sve potrebne činjenice koje se traže: Tercijus je savjestan, odnosno on ne zna ili ne može znati da je Primus već prodao auto Sekundusu, stvar je pokretna(auto) i pravni posao je naplatan, znači već je isplatio Primusu 7500 KM. Pošto Tercijus odmah nalazi mušteriju da proda to isto auto, znači oni potpisuju kupoprodajni ugovor, mušterija plaća kaparu i dogovaraju se da će ostatak novca i predaja auta biti izvršena po okončanju radova.  Konačni vlasnik auta je mušterija,  jer postoji vlasništvo prednika (Tercijus), valjan titulus (kupoprodajni ugovor), i izvršena je fiktivna predaja, gdje se posmatra kao da je auto predano mušteriji.
Sekundus ne može tražiti auto od Tercijusa ili od njegove mušterije, već samo može tražiti naknadu štete od Primusa.

Ja bih ovako uradila, mada mi nije do kraja jasna ova prva rečenica između Primusa i Sekundusa.. Ako neko misli da nije dobro, neka ispravi  :f010:
DeDe
Posts: 857
Joined: 29 Oct 2010, 16:37

hvala , ako nema ima mozda tekst ovog zadatka bilo bi dobro da napise ili dopuni
DeDe
Posts: 857
Joined: 29 Oct 2010, 16:37

je lio zna neko ova dva pitanja koja znaju doci na ispitu 1.Zakon o gradjevinskom zemljistu , na zaokruzivanje , i 2.Ko ima pravo na stan tako nesto takodjer na zaokjruzivanje
Smacker
Posts: 632
Joined: 05 Nov 2010, 14:05

Zna li neko do kad se prijavljuje usmeni ispit kod prof. Ili ass.?I da li mi koji smo polozili test sa zadacim mozemo izaci teoriju pismeno i kad ili moramo usmeno ?Hvala.
Dzeniii
Posts: 428
Joined: 05 Jan 2010, 00:00

U vrijeme konsultacija kod prof.. bar sam ja tako. Ne moraš izaći usmeno, biraš, al' ako se prijaviš kod prof. i potpišeš na onom papiru onda se podrazumijeva da ćeš usmeno..
Je li se iko prijavio za 8.6. ? U žurbi sam se prijavila, a tek naknadno skužila da je neradni dan (subota)  :k837:
Smurfette
Posts: 238
Joined: 21 Sep 2011, 11:11

U koliko su sutra predavanja, a u koliko vjezbe? Za prvu smjenu?
Blondii
Posts: 135
Joined: 19 Feb 2012, 13:53

Vjezbe od 8-9h. predavanja od 10-12h to je sto se tice stvarnog..

Nadoknada za Nasljedno pravo od 17-19h..
Darko91
Posts: 38
Joined: 12 Oct 2010, 22:06

Imam pitanje u vezi usmenog. Kako sam čuo ako se položi test sa zadacima (a položio sam) treba se prijaviti usmeni na predavanjima? Jel to možemo ove sedmice već i kada su predavanja za drugu smjenu?
Smacker
Posts: 632
Joined: 05 Nov 2010, 14:05

Znaci mogu izaci sad 04.06. Pismeno ukoliko se nisam prijavio za usmeni?Hvala.
melaa
Posts: 31
Joined: 07 Jun 2010, 21:35

Kolege,ja sam dobila informaciju(a mozda je i lazna) da studenti koji nisu polozili test iz Stvarnog prava a koji su bili aktivni imaju pravo da ponove test. To sam cula da ce prof dati rok. Ima li kakve nade za to?
Post Reply

Return to “II godina”