PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
amroooo
Posts: 11
Joined: 06 Nov 2009, 11:26

Drage kolege ima li iko kakvu informaciju da bi ispit iz ovog predmet koji je zakazan 30.04 za bolonju,mogao biti odgodjen,pomjeren jer ja sam negdje to procitala na fb-u u grupama,radi ljudi koji putuju al nista vise niko nije spominjao??? zna li iko istaaa??:-)
NedimK1Borac
Posts: 96
Joined: 30 Sep 2009, 13:48

Ja koliko znam kolegice još nista nije odgođeno ,i dalje ispit stoji 30.4.2013 u 12h
Secernavodica
Posts: 186
Joined: 20 Jan 2012, 18:46

[quote="via_pravo"]
Pozdrav svima- obecala sam napisati pitanja sa ispita (ako ih se sjetim). Dosta je studenata pomjerilo ispit za 25.04., a jos vise je imam osjecaj, bilo unutra da slusa i pise pitanja, tako da ce oni vjerovatnije imati vise stvari da podijele. Prvi put sam izlazila, tako da sam bila sva isprepadana- svako je imao svoju verziju kako profesor ispituje, sta ispituje i sl., tako da je i moja samo jedna od mnogih. Polozila sam- dobila sam 9. Polozila je i djevojka koja je samnom bila unutra-samo smo nas dvije odgovarale, a mozda je 6-7 studenata jos bilo unutra da slusa. Profesor pocne sa uvodom, tako ako ste ucili odmah cete prepoznati na sta cilja. Meni je poceo, ako mi pravnici imamo jedan privatnopravni odnos pred sobom, a on u sebi ima strani element, sta to znaci. Tu sam naravno pricala lekciju o inostranom obiljezju. Pitao me koji su najcesci tezisni kontakti- tu sam pricala od elementata vezivanja, prostim/kompleksnim tezisnih kontakata, nabrajala ih po grupama razlicite vrste odnosa, uglavnom sve lekcije koje su mi padale na pamet sa tezisnim. Trazio je jos da dopunim kolegicin odgovor, a odnosio se na to sta obligacioni odnos sa stranim elementom povlaci za sobom (ili nesto slicno).Ona je odgovorila izbor mjerodavnog prava, odredjivanje nadleznosti, posebna prava stranaca, a od mene je trazio da dopunim (priznanje i izvrsavanje stranih odluka). Mene je pitao konkurentnu, sta podrazumijeva (samo definiciju, prekinuo me kad sam pocela o podjelama), a nju je pitao iskljucivu nadleznost. Moj utisak je, ako ste ucili, pricajte sve cega se sjetite a odnosi se na pitanje. Takodje, ja sam ucila iz obje knjige, procitala zakon, i jos sam uzela skriptu (morica-han) da ponavljam i iskreno- skripta je odlicna. Ako procitate knjige, mozete odmah iz nje uciti. Pozdrav i sretno svima!
[/quote]

Pozdrav kolegama. Ja mislim da sam upravo sa kolegicom via pravo odgovarala u kabinetu. I ja sam dobila 9. Istina je da sam ja dosta manje pricala od kolegice, tj.odgovarala tacno ono na sta se pitanje odnosilo, bez okolisanja, jer su me kolege vec upozorile na to da profesor ne voli kad se prica siri. Kolegica me je nadopunila za pitanje nadleznosti-priznavanje stranih odluka, ali je profesor vjerovatno htio vidjeti da li ja to ne znam ili sam samo propustila spomenuti jer mi je kasnije u 3-4 pitanju postavio podpitanje koje se odnosilo na odluke (vezano za iskljucivu nadleznost-sta je posljedica). Cak sam malo i zapela na jednom pitanju navodeci primjere iz knjige, a on kaze, ne morate sve navesti.
Ja moram priznati da mi je ovaj ispit bio jedno od ljepsih ispitnih iskustava sa faxa. Ispit protice u vidu razgovora, profesor je bio opusten, ljubazan...po meni, ovako trebaju izgledati svi ispiti.

Btw, ucila sam iskljucivo iz knjige, uz konsultiranje ZMPP-a
Kolegama koji nisu polozili zelim srecu!
teddy
Posts: 4
Joined: 30 Mar 2012, 17:45

može li neko napisati u koliko sati počinje ispit  koji će se održati  25.04.2013
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

Samo da zamolim za potvrdu - da li je skripta iz Morica Hana MPP ista ova koju imamo u skriptarnici ovdje ili je to ona koja se moze kupiti u kopirnici kod Platona?? Ima deset skripti izgleda, ja imam tri ... pa samo da vidim ima li koristi uopste pokusavati uciti po njima -- rekose da je ta iz Morica Hana odlicna. Za procesno znam da skripta na valja pa ni ne pokusavam...hvala unaprijed na odgovoru
amra 1
Posts: 448
Joined: 02 Oct 2009, 18:38

na fb grupi IV godine pise da je ispit iz MPP odgodjen za 08.05 a za PMPP za 09.05. moze li neko potvrditi tu informaciju i odakle ta obavjest? jer na stranici fakulteta je nema...
dzanah
Posts: 67
Joined: 09 Jun 2010, 22:38

procitala sam i i ja to,je li to za bolonju?
amai
Posts: 8
Joined: 22 Sep 2010, 22:41

jeste,za bolonju je.ali ne shvatam zasto su dobili novi termin 08.maja,s obzirom da je taj dan ispit za studente starog rezima ... mozda bude pomjeranja i za stari rezim.ocekivala sam termin sredinom maja,a nikako na pocetku ... ;(
Nessa
Posts: 432
Joined: 27 May 2009, 11:00

ovo je aprilski rok a ne apsolventski :D
majski je cini mi se 23.
FareSa
Posts: 116
Joined: 11 Mar 2009, 00:03

Znaci za bolonju definitivno ispit 08. ????
Post Reply

Return to “IV godina”