PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Secernavodica
Posts: 186
Joined: 20 Jan 2012, 18:46

Kolege fani i samsung11, hvala na savjetima. Ako imate jos koji?

Mene zanima koje tacno zakone i konvencije treba dodatno pronaci. Tj, da li svaku konvenciju i zakon koji se spominju u knjizi treba posebno proucit? Tek pocinjem spremati ovaj predmet pa mi je svaka pomoc dobrodosla

Hvala
Nessa
Posts: 432
Joined: 27 May 2009, 11:00

[quote="fani"]
I da dodam da mi nije namjera da nekog od vas kritikujem zbog iznesenih stavova, vec sam i sama dobila savjet od starije kolegice kako poloziti ovaj predmet iz prve.
[/quote]

pa podijeli taj savjet i sa nama :D
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

[quote="Foo_Fighters"]
uz sve to namece se drugi, bitniji problem. 95% studenata koji izadju na ispit su ucili ili naucili, i vecina njih ili svi oni koji okinu (a bude pozamasan broj), okinu iz razloga sto nemaju pojma sta on pita. taj covjek ise postavim prema studentima kao da smo strucnjaci za mpp. 
[/quote]
Prvi put,drugi put je dosta blaži
Foo_Fighters
Posts: 45
Joined: 28 Sep 2011, 17:28

[quote="fani"]
Slazem se s kolegom. Iz prve sam polozila i MPP i PMPP. Ucila sam iz tih knjiga koje pominjete i iz zakona. I onako citajuci sada ovo razmisljam da li pricamo o istom profesoru?! Treba dosta vremena za ovu materiju. Iskreno meni cijelo ljeto do septembarskih ispitnih rokova. Ali sve je to naravno individualno. Sretno vam.
I da dodam da mi nije namjera da nekog od vas kritikujem zbog iznesenih stavova, vec sam i sama dobila savjet od starije kolegice kako poloziti ovaj predmet iz prve.
[/quote] sta onda radis ovdje kad si polozila? mani se corava posla.
edit: molim te jel tebi i logicno da osoba polozi, upise ocjenu u index, diplomira. njemu 5 minuta poslije padne nesto na pamet pitaju drugog studenta on ti prekrizi ocjenu i obori te? kaaaaman.
Last edited by Foo_Fighters on 17 Mar 2013, 23:19, edited 1 time in total.
via_pravo
Posts: 45
Joined: 21 Jun 2011, 12:52

@fani Drago mi je da ima i pozitivnih komentara. Ja nisam nikada izlazila, nemam pojma sta i koliko profesor trazi, medjutim, iako sam za svaki ispit dobro zagrijala stolicu, tako da kolega @samsung11 treba da "lose the attitude", ipak smatram da je prvim 120-130 strana knjige mogao pojednostaviti. To je ionako dio koji svi studenti mrze (a i sam je naveo u komentaru da studenti ne vole dio koji se bavi teorijama, nacelima i sl., pa se nije potrudio da ga priblizi). Da utjesim druge, izgleda da je posebni dio interesantniji, prakticniji.
Nekako mislim da je svrha ovih foruma da podijelimo iskustva, savjete, malo se izjadamo kolegama, ali sigurno nije da nam neko drzi pridike. Sretno svima!
Nejra_sa
Posts: 172
Joined: 09 Apr 2009, 12:38

Moze li mi neko od kolega molim vas reci iz koje tacno knjige treba uciti za medjunarodno privatno pravo?
Hvala
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

[quote="bim"]
pozdrav kolegama, profesor mi je prosli put priznao prvu knjigu, a drugu me ostavio za slijedeci put... koliko sam upratio to mu bas i nije praksa... interesuje me da li je neko imao slicnog iskustva i sta me ocekuje na apsolventskom roku???
[/quote]

Ja jos nisam polagala, izlazim sad u aprilu ABD, medjutim razgovarala sam detaljno i uzela materijal od cure koja je polozila nedavno ispit - BIM, ona je imala istu situaciju kao i ti - nije je apsolutno pitao nikakav primjer. To ne znaci da tebe nece pitati, ali druga knjiga mu je ocigledno mnogo bitnija od prve i koliko sam ja upratila narocito su mu vazne konvencije - to ne preskaci ni slucajno (ne mora se naravno uciti sadrzaj nego godina donosenja i o cemu je konvencija). Ocigledno sve zavisi - mozes dobiti sve same primjere, a moze te pitati samo knjigu - u svakom slucaju nemoj uciti lekcijski jer nije potrebno samo ces gubiti vrijeme.

Vidjecemo jesam li u pravu uskoro ;-) Sretno nam svima, da se vise rijesimo i uzmemo tu potvrdu o dipomiranju!
dzanah
Posts: 67
Joined: 09 Jun 2010, 22:38

[quote="Nejra_sa"]
Moze li mi neko od kolega molim vas reci iz koje tacno knjige treba uciti za medjunarodno privatno pravo?
Hvala
[/quote]ucis iz 2 knjige, prva je međunarodno privatno pravo, a druga je procesno međunarodno privatno pravo
Nessa
Posts: 432
Joined: 27 May 2009, 11:00

koliko nas ima da izlazimo na ispit u cetvrtak? :D
Višnjaa
Posts: 54
Joined: 23 Nov 2011, 21:22

Racuna li iko da ce odgoditi????
Post Reply

Return to “IV godina”