PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Dincica_
Posts: 850
Joined: 07 Oct 2012, 17:48

Kolege dodatni usmeni se odrzava u Seminaru za historiju prava i komparativno pravo, gdje se nalazi da li znate ?  :zamisljen:
MaMe
Posts: 177
Joined: 27 Jun 2012, 16:58

Treći sprat, lijevo. Piše na ulazu naziv, ne znam tačno koja je sala
Dincica_
Posts: 850
Joined: 07 Oct 2012, 17:48

Ok, hvala puno kolega bitno je da znam koji sprat, nekako cu valjda naci..  :f010:
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Uđeš u taj hodnik lijevo, pravo je naša sala druge godine, i onda ide drugi hodnik, odmah prva vrata je taj kabinet.
dijasj
Posts: 9
Joined: 10 Nov 2012, 13:02

Zdravo da li bi neko napisao ppitanja sad II pacijale obligaciono vidjela sam ova
1. Objasni i prevedi pojmove:
Periculum est emptoris
Hereditas
Accidentalia negotii
Restitutio in integrum
Expensilatio
2. Pravna zaštita nasljednika
3. Pacta pretoria
4. Odgovornost prodavatelja
5. Lex Rhodia de iactu
6. Cessio
7. Vrste depozita
8. Značajke jamstva
9. Objasni termin culpa
10. Ugovori u korist i na teret treće osobe             

ako imate jos neka bila bih vam zahvalna jer je u Tuzli sutra kao popravni iz druge pa mozda da nama vasa pitanja :)
krašolina
Posts: 39
Joined: 10 Oct 2011, 17:46

Da li bi neko bio ljubazan od kolega da napise najcesca pitanja sa dodatnog usmenog (za prvu parcijalu) ?Hvala :)
MaMe
Posts: 177
Joined: 27 Jun 2012, 16:58

Moze ih prof smislit koliko hoćeš zato nemoj samo ovo uciti sto cu ti ja napisat  :p031:

Sponsalia, vrste dosa, tužbe, vrste tužbi, zaštita posjeda, condominium, , usucapio, posjed, zaštita posjeda, vlasnistvo, nacini stjecanja vlasnistva, fiducia, pignus(jel se predavao posjed ili vlasnistvo), superficies, tužbe za raskid suvlasnistva ,interdicti, mozda ti kaze neku podjelu stvari da mu objasnis, brak sa manusom bez manusa,actiones adiectitiae qualitatis,.... mislim da nema sta vas ne bi mogao pitati ali ja sam ova pitanja nacuo kao necu reci vaznija nego ih je posebno naglasavao na predavanjima. Mislim sve ucite ali se koncentrirajte na 2. i 4. dio, latinske nazive itd. a mozda ce neko od starijih kolega koji je odgovarao usmeno da vam malo bolje pomogne u vezi pitanja ugl sretno  :d055:
sekilly
Posts: 76
Joined: 04 Apr 2010, 16:11

moze li neko napisat iskustvo sa dodatnog usmenog
EEELmaaa
Posts: 20
Joined: 08 Oct 2011, 00:00

usmeni je super...profesor maximalno korektan i ako znas polozit ces...ako vidi da si ucio pomoci ce :)
Chola
Posts: 598
Joined: 21 Aug 2011, 02:30

Potpis za taj komentar, od prosle godine prof. je extra sto se tice dodatnog usmenog, naravno uslov je da znas i sve te moze pitat, nista nemoj preskocit. Sretno  :d055:
Post Reply

Return to “I godina”