PFTZ: Institucije rimskog prava

Za naše brucošice i brucoše. Vama je pomoć najpotrebnija...
zidane_
Posts: 64
Joined: 18 Aug 2009, 18:07

[quote="Dzana_Tz"]
Nije slican prvom,na ovom su sva pitanja bila dopuni i zaokruzi i eventualno neko pitanje jednu recenicu da se napise.Neke osnovne stvari se trazile.Nije zavlacila pitanja,bar ona koja sam ja procitala.Ja bih voljela kada bi ovakav bio zavrsni ispit.  :D
[/quote]

Upravu si. Uopste nije bio tezak, meni je cak stavise bio laksi od prvog kolokvija, samo se trebalo malo sjest naucit... Ahh., ali ako smo pali na nekom kolokviju il oba,, na zavrsnom polozimo sve opet cemo ici na usmeni , tako da je sve istoo....  :dunno:  .... ZNACI, SAMO PROLAZE ONI KOJI U ROKU ISPOLAZU 2 KOLOKVIJA I ZAVRSNI ISPIT !
Horatio_Caine
Posts: 6
Joined: 19 Aug 2009, 16:13

[quote="zidane_"]
[quote="Dzana_Tz"]
Nije slican prvom,na ovom su sva pitanja bila dopuni i zaokruzi i eventualno neko pitanje jednu recenicu da se napise.Neke osnovne stvari se trazile.Nije zavlacila pitanja,bar ona koja sam ja procitala.Ja bih voljela kada bi ovakav bio zavrsni ispit.  :D
[/quote]

Upravu si. Uopste nije bio tezak, meni je cak stavise bio laksi od prvog kolokvija, samo se trebalo malo sjest naucit... Ahh., ali ako smo pali na nekom kolokviju il oba,, na zavrsnom polozimo sve opet cemo ici na usmeni , tako da je sve istoo....  :dunno:   .... ZNACI, SAMO PROLAZE ONI KOJI U ROKU ISPOLAZU 2 KOLOKVIJA I ZAVRSNI ISPIT !
[/quote]

Kolega vi ste stvarno puni korisnih informacija  :O
deno
Posts: 1
Joined: 30 Dec 2009, 21:29

[quote="pravnica"]
Sve o predmetu pitajte ovdje.
[/quote]štaje serviana'''?????????
geolina
Posts: 135
Joined: 07 Apr 2009, 08:36

actio Serviana
- petitorna tužba · mogućnost traženja posjeda i od svakog trećeg
- actio Serviana biva proširena i na ugovorne zaloge svake vrste - actio quasi Serviana, actio hypothecaria, actio pigneraticia in rem

Actio quasi Serviana primjenjivala se i na ručni zalog (PIGNUS) ukoliko bi založni vjerovnik izgubio posjed stvari

Kod actio Serviana, tužitelj mora dokazati:
  - da mu je stvar bila založena
  - da se nalazi u tuženikovu posjedu
  - da je u času zalaganja bila u zalagateljevoj imovini

A ako se tužitelju ospori postojanje tražbine, mora dokazati da ona postoji

U postklasično doba nestale mancipatio,in iure cessio i fiducia,a Justinijan ih formalno uklonio
inaboss
Posts: 24
Joined: 08 Oct 2009, 16:03

ZNA LI NEKO ŠTA OTPRILIKE BUDE NA TREĆEM KOLOKVIJU IZ RIMA?

Pročitajte pravila i uslove korištenja foruma.

· Nemojte pisati samo VELIKIM slovima. VELIKA SLOVA predstavljaju povišen ton


otpravnik
Last edited by inaboss on 09 Jan 2010, 16:50, edited 1 time in total.
Emir_TZ
Posts: 49
Joined: 20 Oct 2009, 15:54

za treci kolokvij treba naucit od prirode pravnih obveza do gradjanskog postupka. 

e sad, jel moze pomoc od starijih koleha :D  ovaj treci dio mi izgleda toliko glup, dosadan, toliko je konfuzno, sve mi isto izgleda, cini mi se bas tesko a govore da je laksi od drugog !?  zbunjen sam skroz. polozio  sam prva dva, al za ovaj treci cisto sumnjam :S  da li je to do manjka moje koncentracije ili je stvarno do gradiva? 
miss
Posts: 105
Joined: 06 Jul 2009, 16:24

[quote="Emir_TZ"]
za treci kolokvij treba naucit od prirode pravnih obveza do gradjanskog postupka.  

e sad, jel moze pomoc od starijih koleha :D  ovaj treci dio mi izgleda toliko glup, dosadan, toliko je konfuzno, sve mi isto izgleda, cini mi se bas tesko a govore da je laksi od drugog !?  zbunjen sam skroz. polozio  sam prva dva, al za ovaj treci cisto sumnjam :S  da li je to do manjka moje koncentracije ili je stvarno do gradiva?  
[/quote]


Nauci kontrakte i nasljedne redove,ono ce biti 100%  :) I naravno da znas sve latinske nazive  :)
dzeri
Posts: 1
Joined: 17 Jan 2010, 18:51

.
Last edited by dzeri on 22 Jan 2010, 00:21, edited 1 time in total.
Bellatrix
Posts: 431
Joined: 06 Jul 2009, 21:21

Kakav je to danas bio pismeni ispit?Kolokvij ili zavrsni?Kada vam je receno za ovaj pismeni.
FPipal
Posts: 9
Joined: 28 Dec 2009, 10:33

ljudi, jel neko morao polagati latinski (ako ga nije imao u srednjoj) kao uvjet za izlazak na insitucije rimskog prava? treba mi informacija za frendicu o tome kako ide procedura...cula sam da su bile neke konsultacije u Gimnaziji al ne znam sta i kako? jel kod profesora latinskog tamo ili?
po cemu se uci, gdje, kad, kako polaze :dunno:

hvala puno onima koji se potrude odgovoriti :f055:
Post Reply

Return to “Prva godina”