PFSA: Socijalno pravo

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
...RiRi...
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2013, 17:32

hehehhehheeh :D upravu si .. :D ovo je super stvar gdje se stvarno moze pomoci studentima za svaki predmet i neke informacije nekome zaista pomognu... mislim olaksaju jer se sve treba ipak nauciti a onda kao neka precica dodje  to sto saznamo oko pitanja ili nesto bilo sta :) sretno svima, samo ako naucimo dovoljno tad nije bitno ni koja su pitanja bila
master.x
Posts: 159
Joined: 12 Oct 2009, 23:53

Danas se odgovaralo usmeno, jer je na ispit izaslo samo troje, od cega je dvoje odustalo od ispita.
...RiRi...
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2013, 17:32

Hvala na informacijama :D hmm koliko je pitanja postavljala ako se zna.. pa mozda je tako i najbolje usmeno odmah
xman
Posts: 272
Joined: 12 Apr 2010, 10:33

Konto izaći na ispit,mogao sam pretpostaviti da će usmeno biti...jer nema dosta raje koji polažu sad socijalno...valjda će se nešta naučiti do aprila i položiti to bez problema usmeno...
master.x
Posts: 159
Joined: 12 Oct 2009, 23:53

Tri pitanja su bila.
...RiRi...
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2013, 17:32

Hvala na informaciji, hmm ne znam iskreno i ja sam se malo ono iznenadila za usmeni jer nisam nikad izlazila nije mi to ni palo na pamet da moze biti al nekako ako se naucilo mislim da je onda i bolje usmeno, odmah znas da li si prosao ili ne, nema onog stresa od cekanja rezultata... javim pitanja koja budu u 17 h , pozdrav
...RiRi...
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2013, 17:32

Danasnja pitanja u 17h za vanredne su bila:

    1. izvori socijalnog prava (navesti, drzavni, medjunarodni, konvencija 102. i evropska socijalna povelja)
    2. Elementi zdravstvenog osig.(subjekti, osigurani rizici, prava i obaveze)
    3. Postupak za utvrdivanje prava iz PIO(pokretanje postupka, specificnosti utvrdjivanja invalidnosti, ostvarivanje i             
        prestanak prava)               
...RiRi...
Posts: 6
Joined: 30 Jan 2013, 17:32

:D ovako.. ja bih jos jedno ovdje dodala da pomognem kolegama i studentima jer dosta je stvari ovdje slicno nekako sve se pomijesa.... spominjali su neki da im je bilo pitanje  RATNI VOJNI INVALIDI, VOJNI INVALIDI I MIRNODOPSKI INVALIDI (mislim da se o njima kaze ili objasni).... uglavnom, svi su bili zbunjeni jer svugdje se samo ratni i mirnodopski spominju.. 

Nasla sam odgovor na tu razliku ili podjelu kako god :) knjiga str. 228 pise sta cu RATNI VOJNI INVALIDI nastavlja se  MIRNODOPSKI 228.-zavrsaa na 229.strani...
svi smo mi dalje citali al nismo obracali paznju kad samo pise vojni invalici.. na strani 229, ispod mirnodopskih pise.... VOJNI INVALIDI koji uzivaju invalidska prava duzni su prijaviti svaku promjenu koja utice...
i onda ide podnaslov:  Nastupanje zasticenog slucaja kao uslova nastanka prav.soc. prava VOJNIH INVALIDA.... i tu ima sve lijepo objasnjeno pise svojstvo VOJNOG INVALIDA...




Ukratko bih ja to pojasnila kao podsjetnik da se sjetite i obratite paznju kad ucite... :D

  RVI- zadobili ranu, povredu, bolest ili pogorsanje bolesti pa je nastupilo ostecenje organizma najmanje 20% (ovo isto mirnodopski +njihova podjela)

VOJNI INVALIDI- ostecenje organizma koje je natalo uslijed rane, povrede ili ozlijede zadobivene u utvrdjenim okolnostima koja je ostavila vidne tragove




ZNACI.... RVI.imaju ostecenje 20%..........VOJNI INVALIDI_ NEMAJU; ....... nadam se da je jasnije.i da sam koliko toliko pomogla da se shvati ovo :D . sretno svima  ;)
Diesel
Posts: 627
Joined: 23 May 2009, 08:05

hvala :-)
berince_s
Posts: 514
Joined: 30 May 2009, 18:27

Dakle, koliko sam ja skontala, za polaganje ovog ispita uslov je samo Ustav II... Nista Radno i to :D
Post Reply

Return to “III godina”