PFSA: Filozofija prava

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

Parcijala iz filozofije 08.1. od A-K u 9:00h pocinje, radi se do 9:35h, L-Ž u 09:35 i radi se takodjer 35min.
Pise na fakultetu.
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

@Gold
Ma ja cu nauciti ono sto ima. Pa sta god da se desi! Nemoj da te zamaraju nepotrebnim pricama! :D
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

Raja, gdje se moze kupiti taj novi dio za drugu parcijalu? (ako je moguce naci u kucanoj formi)

... Da li znate broj telefona od kopirnice??
Last edited by Alen89 on 06 Jan 2013, 10:39, edited 1 time in total.
Provincijalka
Posts: 381
Joined: 26 Aug 2009, 16:01

Ljudi jel fakat istina da se parcijala poništava ako ne položimo ispit u jan/feb roku?
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

@Provincijalka
Kazu da je tako! :S
Gold
Posts: 276
Joined: 12 Apr 2010, 19:03

Kazu da taj dio ima 50-tak stranica...pa mislim nije normalno da buide toliko za drugu parcijalu...ja mislim da je to samo suplja prica.
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

Ma divno. Cuj 50 str. :(
gohan
Posts: 83
Joined: 09 Sep 2009, 01:58

Pozz...da li moze iko da napise nest o ovim likovima a to se nalazi u dodatnom dijelu

Mary Wollstrorecroft-Otvaranje ženskog poglavlja u političkoj filozofiji i tradiciji Liberalizma

Jeremy Bentham & James Mill

Charles de Secondat baron de la Brede et de Montesqueum

O ostalim sam nasao nest na netu...Nadam se da ce neko imati zivaca pa barem nesto najosnovnije da napise o njima..

Unaprijed zahvalan
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

Montesquie-se bavio razmisljanjem o nacinu ogranicavanju vlasti, odgovor je nasao u troclanoj podjeli vlasti u kojoj su odvojene zakonodavna, izvrsna i sudska. Vlast rasporedjena izmedju organa koji donose zakone i organa koji izvrsavaju zakone, te organa koji presudjuju u sporovima i izricu kazne. Ova njegova ideja o podjeli vlasti je i danas opceprihvacena. Prihvatio je ideju o dvodomnom parlamentu gdje je gornji dom za nasljedno plemstvo, a donji dom su zastupnici gradjana. Pitanje smjene zastupnika ukoliko se javi nezadovoljstvo njihovim nacinom rada nije rijeseno.

Bentham&Mill - zastupnici utilitarizma, njihova politicka teorija pociva na slobodnom pojedincu, slobodnom trzsitu, ulozi drzave u zastiti  pojedinacnih prava i interesa sa mogucnoscu intervencije u cilju maskimiziranja opceg dobra. Vlast je demokratski izabrana i politicki odgovorna, ima zadatak da u okvirima drzave otvori prostor za nesmetano zadovoljavanje interesa svojih gradjana. Bentham se zalagoi za besplatno skolovanje, minimalne nadnice tj one elemente koji ulaze u ekonomska, socijalna i kulturna prava.

Woolstonecraft - bavila se pitanjem podjele drustvenih uloga izmedju spolova. Smatrala da se zene prvo prema sebi trebaju odnositi kao prema razumnim bivcima da bi zatim mogle ispuniti obavezu kao supruge, majke i gradjanke. Odgoj i obrazovanje su polazne tacke svih promjena. Njena politicka misao inspirisala je zene da se bore za svoja prava i polozaj u drustvu sto je rezultiralo pravom na visokoskolsko obrazovanje, pravom na raspolaganje vlastitom imovinom i zaradom, pravom glasa. (1918. priznalo se pravo glasa Engleskinjama starijim od trideset godina, a 1928.zene su dobile priznanje prava glasa pod jednakim uslovima kao muskarci).
elmir
Posts: 8
Joined: 28 Jan 2011, 17:29

Kolege,da li moze neko napisati pitanja koja su danas bila integralno,i koliko je grupa bilo. Hvala.
Post Reply

Return to “IV godina”