PFSA: Državno pravni razvitak BiH

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
falula
Posts: 182
Joined: 10 Oct 2012, 16:15

Koji su društveni-ekonomski procesi doveli do formiranja feudalne drzave Bosne?

proces unutrasnjeg raslojavanja i razgradnje rodovsko-plemenskog drustva i njegovih ustanova nuzno vodi uspostavljanju drzavnih institucija i opcenito institucija javne vlasti.

Polozaj vladara kao nosioca centralne vlasti u Bosni?

do 1377. godine BAN, a od 1377.g. KRALJ. kljucni historijski momenat je krunisanje Tvrtka I. dolazak i ostanak na prijestole iskljucivo zavisili od volje velike vlastele, koja je postupala samovoljno i grubo. svi su bos.vladari pripadnici dinastije Kotromanica. gospodar drzave je citav rod, a taj isti rod je gospodar plemenstine.

Za ove drustveno-ekon. procese treba navesti i ujedinjavanje plemena i zupa radi odbrane od vanjskih neprijatelja. ;-)
Last edited by falula on 13 Nov 2012, 16:06, edited 1 time in total.
Dincica_
Posts: 850
Joined: 07 Oct 2012, 17:48

Zna se raspored, od 11 sati ispit pocinje. Znaci prva grupa je tad. Znam da je moja grupa(od K do M) od pola 1,  pa sad nadam se da ce ti to nesto pomoci :p031:
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Pola sata traje ispit pa računaj :D ako ti prezime počinje sa A do eventualno Dž onda si prva grupa.
Pravnik1!
Posts: 101
Joined: 02 Oct 2011, 17:49

E sad, pitanje je do kojeg slova ide, od A-?  :mrgreen:

Zna li neko?
Lucy
Posts: 223
Joined: 14 Oct 2010, 12:56

hvala vam mnogo na odgovorima..:) e ovo za vladara sam ja znala,samo nisam znala da je to odg na pitanje,tj lekciju znam da je tvrtkovo krunisanje bilo pocetak kraljevske titule..:)
Lucy
Posts: 223
Joined: 14 Oct 2010, 12:56

Ima li neko od vas pitanja koja je ass diktirao na vjezbama za prvu parcijalu????
Dincica_
Posts: 850
Joined: 07 Oct 2012, 17:48

Na nekim prethodnim stranicama imaju sva pitanja koja je i asistent na vjezbama diktirao, samo malo prelistaj.
:f010:
falula
Posts: 182
Joined: 10 Oct 2012, 16:15

pitanja koja je ass diktirao na zadnjim vjezbama:

1. osobenosti plemensko-teritorijalne organizacije juznih slavena
2. koje odredbe zemljoradnickog zakona predstavljaju negaciju kolektivnog karaktera seoske teritorijalne opcine? objasni.
3. posebnost bosne u komparativnoj perspektivi prema ostalim juznoslavenskim zemljama
4. koji su drustveno-ekonomski procesi doveli do formiranje feudalne drzave bosne
5. drzavnopravni znacaj povelje kulina bana iz 1189.godine
6. crkva bosanska. nazivi i definicija
7. teorije o crkvi bosanskoj
8. karakter feudalne bosanske drzave
9. polozaj vladara kao nosioca centralne vlasti u bosni
10. posebna prava vladara u bosni ili regalna prava vladara
11. nazivi za drzavni sabor u bosni
12. sastav feudalnog sabora
13. funkcije feudalnog sabora
14. organizacija centralne vlasti u osmanskom carstvu
15. vlast u provincijama
16. razvitak agrarnih odnosa + pitanje imuniteta i pravne prirode posjeda
17. tanzimat i vilajetski zakon
falula
Posts: 182
Joined: 10 Oct 2012, 16:15

Zna li neko kad ce biti rezultati ove prve parcijale iz dpr-a? Unaprijed hvala :-)
Post Reply

Return to “I godina”