PFSA: Državno pravni razvitak BiH

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Muh4
Posts: 211
Joined: 29 Sep 2011, 22:11

@ švrljo Jesi li sigurna da je tako asistent rekao? Uvijek se do sada trazio sto kraci i sto jednostavniji odgovor!?  Pitam zato jer me dosta ljudi pitalo da im malo pomognem oko ovog predeta i uvijek sam govorio da su potrebni kratki i jasni odgovori pa da ne bude da sirim ljudima dezinformacije.  :d055:
švrljo
Posts: 99
Joined: 12 Aug 2012, 14:33

Meni je tako zapisano u teci. Na vjezbama nam je rekao da ce biti tri esejska pitanja.
Dosta bi nam pomoglo kada bi neko od stariji kolega napisao iskustva vezana za dpr i isptina pitanja na I parcijali.
Last edited by švrljo on 30 Oct 2012, 16:19, edited 1 time in total.
Pravnik1!
Posts: 101
Joined: 02 Oct 2011, 17:49

Na integralnim ispitima budu tri esejska pitanja i tu pisete sve sto znate.
Na parcijalnim ispitima obicno budu 3,4 pitanja u kojima se trazi neki detalj iz lekcije, i tu je dovoljno samo kratko odgovoriti.
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Malo prelistajte prethodne stranice sljedeći put :) ugl. ne vjerujem da će vam doći esejska pitanja, nikad prije nisu ne vidim što bi to vama mijenjali, kolega Pravnik1 je dobro rekao, tražit će se neki detalji iz lekcija, eventualno će biti strani termini da objasnite šta znače i u 2-3 rečenice da odgovorite na pitanje ako nije na nadopuni :) i obavezno iz knjige učiti :)
švrljo
Posts: 99
Joined: 12 Aug 2012, 14:33

Hvala svima na odgovorima koji ce biti od pomoci :))
mahiii53
Posts: 114
Joined: 01 Nov 2012, 23:28

Da li neko može da napiše    šta je bilo prošle  godine  na 1 parcijali dpr-a,  i u kojem obliku  budu pitanja ,  da li su to  tipa  dopuni zaokruži, ili su esejska ? Koja su to pitanja koja se  vrte zadnjih par godina ?  Da li  je potrebno da  pišemo što  više, ili  samo kratko i jasno ? Koliko pitanja  bude ? Da li je istina  da je integralno mnogo lakše položiti, i  zbog  čega ?  Unaprijed  hvala. :)
Chola
Posts: 598
Joined: 21 Aug 2011, 02:30

Prosle godine I parc. ako se dobro sjecam 3 pitanja. Poluesejska - pises sve sto znas, al ne opsirno. Potrebno je uraditi sva 3 pitanja, jer ako uradis dva, trece ne uradis, nema prolaza. Pitanja su obicno ona koja daje asistent na vjezbama pred ispit.
Za integralni neka neko drugi odg. kako bude.
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Prvo, pogledaj na prethodnim stranicama ta pitanja, imaju čak i ona koja je nama ass. dao pred ispit. Dalje, imaš i neka pitanja da dopuniš nešto, ili da prevedeš strani termin, tako da obrati pažnju na to, jer nisu sva pitanja, npr. Tvrtko I pa da pišeš o njemu, to tako je već na integralnom, a budu 4 pitanja, ne 3. Ovo što Chola kaže, ako ne uradiš treće nećeš položiti, meni se desilo i na DPR-u i BKP-u da nisam jedno uradila, pa sam položila, ali nekima nije, tako da gledaj da sve uradiš, barem da počneš to pitanje što ne znaš. Nema pitanja koja se vrte zadnjih par godina, možda si to čula za Sociologiju i to kad je bio prof. Saltaga, ovdje te sve može potrefiti. Ako vam je ass. dao pitanja koja bi mogla doći, vjerovatno će vam nešto odatle i biti, mada ne mora značiti da će svakome, tj. svakoj grupi doći neko od tih pitanja, ali bit će dobro ako ih budete znali. Bitno je da daš tačan odgovor, ne nešto svojim riječima, i ne predugo, jer ne znam, ni na integralnom nemaš šta toliko pisati, a pogotovo na ovim parcijalama, to su obično 2-3 rečenice. Integralno je možda lakše položiti jer nema ovih nekih detalja koje se traže na parcijalama, ali opet imaš onda dosta za naučiti i vjeruj mi oduzelo bi ti dosta vremena, ovako je, barem meni bilo lakše jer I parcijala nije teška, kratka je, možeš je brzo naučiti i dobiti max. bodova.
Lucy
Posts: 223
Joined: 14 Oct 2010, 12:56

Obnavljam godinu,i trebam izaci dpr po parcijalama,da li moram raditi neki esej ili nesto,ili samo mogu izaci na parcijalu??
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Ako na prvoj parcijali osvojiš od 20 do 24 boda onda moraš raditi, ako osvojiš 25 i više onda ako hoćeš radiš ga :)
Post Reply

Return to “I godina”